Czym należy karmić mrówki?

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Karina Von Treskow
Posty: 94
Rejestracja: wt 31 mar, 2020
Kontakt:

pt 10 kwie, 2020

Czym należy karmić mrówki? :obiad:

Spis treści.
1. Wstęp.
2. Podstawowe kategorie.
3. Szczegóły.
4. Proporcje.
5. Sposób klasztorny i półklasztorny.
6. Dodatkowe informacje.
7. Podsumowanie.

Wstęp.
To pomoc w karmieniu mrówek, która ma na celu podpowiedzieć Początkującym jak karmić swoje kolonie. Podpowiem również, które królowe należy karmić od razu, a które tego nie wymagają.

Podstawowe kategorie.
Pokarm podawany mrówkom dzielimy na kilka grup: białko, węglowodany, ziarno. Nie każda mrówka potrzebuje każdej z nich. :obiad:

Szczegóły.
Pierwsza grupa to białko i do niej zaliczamy głównie owady. :obiad: Są to przede wszystkim: mączniki, muszki owocówki, karaczany, drewnojady, świerszcze. Węglowodany to różne rodzaje miodu, czasem cukier, owoce... :plaza: Ja polecam miód spadziowy, ale tak naprawdę, to najważniejsze są tu miody naturalne. :sun02: Niektóre gatunki (np. Messor barbarus) nie zjedzą ich wcale, ale dla większości gatunków potrzebne są pokarmy z tej grupy i są podstawą ich diety. :glodny: Miód oraz cukier możemy wymieszać z wodą. Galaretki zastępują niektóre owoce i są "przysmakiem" mrówek. Mimo wszystko myślę, że to takie danie awaryjne. :party:

Proporcje.
Musimy pamiętać, że kolonia rośnie, więc jeśli 1/3 mącznika nie jest zjadana przez Twoją kolonię, to nie oznacza to, że za kilka miesięcy się ona nie powiększy, bo raczej tak się stanie. Wtedy zjedzą ponad trzy razy więcej. :D Nie liczmy robotnic - oczywiście chodzi tu o ilość pokarmu, bo to normalne, że chcemy wiedzieć (czasem nawet na oko), ile mamy podopiecznych. :babyborn: :babymom: . Jeśli ktoś zakłada, że skoro ma "już" pięć robotnic, to da im 5 mączników, to się grubo myli. :oops:

Sposób klasztorny i półklasztorny(1.).
Klasztorny.
Sposób klasztorny (zwany również klaustrualnym) to sposób zakładania gniazda przez młodą królową. :queen: Nie wychodzi ona po pokarm. Karmi swoje potomstwo własną śliną oraz mięśniami skrzydeł (bo one są już odrzucone). :prezent: Potem robotnice przynoszą jej jedzenie - prawie odwrotnie. :rozmowa:
Sposób półklasztorny.
Tu już zupełnie odwrotnie, bo królowa wychodzi po pokarm, więc zamienią się rolami.
Sposób klasztorny i półklasztorny(jak odróżnić?).
Nie wiesz jak odróżnić gatunek klaustrualny od półklasztornego? Po prostu go zidentyfikuj! Pomożemy Ci w tym, jeśli wpiszesz swój post do działu detektywistycznego. :pisarz: Jeśli jednak nie możesz (bo jesteś gdzieś zagranicą i nie masz internetu), to karm swoją królową na wszelki wypadek. :elegant:

Dodatkowe informacje.
Tu wpiszę Wasze uwagi, sugestie, które dotyczą tego tematu, a we wpisie nie ma takiego "rozdziału". :arrow:

Podsumowanie.
To już mój kolejny wpis. I znowu... Potrzebuję zdjęć. :pstryk: :D Możecie wysyłać swoje karmidełka, hodowle karmowe. :obiad:
Karina z Niemiec Południowych. :roll:
Chciałam serdecznie zaprosić tu: https://dzieje-mrówek.blogspot.com/
dor_ant
Posty: 17
Rejestracja: czw 16 kwie, 2020

sob 18 kwie, 2020

Czym mogę karmić mrówki m.barbarus i l.flavus?Bo narazie dla mrówek łapałem jakieś muchy, tak to ziarna dostają.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

sob 18 kwie, 2020

Witam.
dor_ant pisze: sob 18 kwie, 2020 Czym mogę karmić mrówki m.barbarus i l.flavus?Bo narazie dla mrówek łapałem jakieś muchy, tak to ziarna dostają.
Jako białko:
viewtopic.php?f=37&t=6166
Dla flavus dodatkowo miód jako pokarm energetyczny (bardzo małe krople co się nie potopią).
ODPOWIEDZ