C.LIgniperda nie jedzą

Czym i jak żywić mrówki.

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

michal78
Posty: 11
Rejestracja: pn 26 sie, 2019

wt 03 paź, 2023

Witam.
Mam niewielką kolonię C.LIgniperda . Q +10 robotnic. Trzymam je w probówce. Podaję co kilka dni miód zmieszany z woda oraz owady. Co do miodu , nie widzę aby był jedzony, zwykle po 2-3 dniach mrówki pokrywają go różnymi resztkami. Co do owadów , najpierw podawałem zamrożone (i następnie rozmrożone) karaczany. Mrówki czasami zanosiły je do cześci gniazdowej probówki ale nie zauważyłem aby je jadły, owady po prostu tam zalegały. Teraz zacząłem eksperymentowac z mącznikiem młynarkiem, świeżym, nie mrożonym i oczywiście pokrojonym. Zero zainteresowania, nawet go nie wciągnęły w głąb probówki. Mrówki posiadają obecnie sporo larw ale larwy te zupełenie nie rosną, od kilku miesięcy pozostają takie same. Co mogę zrobić ?
Mrowiec32
Posty: 169
Rejestracja: pn 14 sty, 2019

czw 05 paź, 2023

10 robotnic to bardzo mała kolonia i mało jedzenia potrzebuje, więc czasem trudno zaobserwować, kiedy "jedzą". Robotnice podobno białka nie jedzą, tylko królowa i larwy. Tak malutkie kawałeczki, że tego nie widać.

Co prawda jest wiele zastrzeżeń co do podawania "dzikiej" karmówki, ale może jeszcze zdążysz złapać trochę owocówek czy coś podobnego?

Ja uważam, że jeżeli wzięły owada do części gniazdowej, to już się z nim obejdą prawidłowo.

Aczkolwiek brak przyrostu u larw tak długo zastanawiać chyba powinien. Ale to już do fachowców/bardziej doświadczonych sprawa.
ODPOWIEDZ