*Strongylognathus testaceus* - pytania do notatnika Orna

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pt 01 sty, 2010

Hibernować zamierzam ok 2-3 miesięcy. Będzie to bardziej zależne od gotowości na zajęcie się mrówkami. Póki co, najlepsze miejsce dla nich w moim mieszkaniu to lodówka (remont+kot).
sodek pisze:Ten dziennik jest jednym z dwóch dzienników, które czytam
To miłe :oops: , ja obserwuję prawie wszystkie.
Awatar użytkownika
Cuful
Posty: 93
Rejestracja: sob 13 cze, 2009
Lokalizacja: Siemiatycze

pt 01 sty, 2010

Bardzo ciekawy dziennik. Przyznam, że z dużym zainteresowaniem przeczytałem cały. Najbardziej ciekawe fotki zwłaszcza, że nie codziennie się spotyka Sierpnicę.
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

sob 20 mar, 2010

Orn, co nowego u nich? Ajjj no cudo ta sierpnica :D Boska głowa :D
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

ndz 21 mar, 2010

Właśnie pracuję nad zrobieniem ostrego zdjęcia królowej, ale coś mi nie idzie bez mojego dawnego obiektywu.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 02 maja, 2010

Orn pisze:Zastanawiam się nad makrokonwerterem, jednak boje się, że z moim wbudowanym zoomem nie osiągnę takich powiększeń(chyba, że szarpnę się na makrokonwerter droższy niż 300zł...)
Może MSN 250 ;)

PS. Ślicznie jak zawsze ;p
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pn 03 maja, 2010

Nie ma chyba MSN250, jest DCR250 ale z tego co widzę, jest za słaby(w zestawieniu z moim tele) do focenia tych maleństw... Ale fakt, może jakiś MSN byłby odpowiedni dla mnie.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 03 maja, 2010

Jak to nie ma jak jest ;p DCR 250 ja mam i jest właśnie do tego, żeby focić całe owady ;) i DCR rzeczywiście byłby za słaby. Ale jest także na rynku MSN 250, który jest stworzony do robienia zdjęć obiektom o wielkości około 1 mm ;]
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pn 03 maja, 2010

Chodzi mi o to, że nie ma chyba MSN z numerkiem 250, jest 200, 202 500
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 03 maja, 2010

http://www.pbase.com/dasanol/raynox

Chyba faktycznie coś nie tak z tymi numerkami ;p Ale chyba któryś z MSN'ów Ci się nada ;)
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pn 03 maja, 2010

na trzeciej fotce widać na opakowaniu ucięty napis CR-250
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 03 maja, 2010

Racja ;P Ale tak jak pisałem wyżej-zakręć się za tymi MSN ;)
sodek
Posty: 706
Rejestracja: czw 21 sie, 2008
Lokalizacja: Europe

pn 07 cze, 2010

Co nowego słychać u sierpnicy? Jaki jest aktualny stan kolonii?
[img]http://img132.imageshack.us/img132/1904/177b.gif[/img]
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pn 07 cze, 2010

Bardzo fajna kolonia ;) Miło, że moje mrówki nie poszły na zasuszenie ;P Ja o gmachówkę dbam jak o skarb ;D
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

wt 08 cze, 2010

sodek, Kolonia jest zbyt liczna, bym w aktualnym formi mógł robić jakieś zdjęcia. Mrówki tłoczą się gęsto na szybie...Mam w proszku nowe formi dla nich, brak tylko czasu...
patry090, dzięki, ale nie rozumiem zbytnio. Jakie Twoje mrówki miały iść na zasuszenie? Może niezbyt myślę, padam ze zmęczenia po podróży, ale chyba pomyliłeś wątki.
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

wt 08 cze, 2010

Orn pisze:sodek, Kolonia jest zbyt liczna, bym w aktualnym formi mógł robić jakieś zdjęcia. Mrówki tłoczą się gęsto na szybie...Mam w proszku nowe formi dla nich, brak tylko czasu...
patry090, dzięki, ale nie rozumiem zbytnio. Jakie Twoje mrówki miały iść na zasuszenie? Może niezbyt myślę, padam ze zmęczenia po podróży, ale chyba pomyliłeś wątki.
To z Tobą się wymieniłem ;) Gruba Berta jest ode mnie ;D A cieszę się, że "moje" mróki nie zostały zapomniane i ususzone ;)
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

wt 08 cze, 2010

Oto początek hodowli Orna:
Orn pisze:Wypoczywałem sobie nad jeziorem Raduńskim. To niedaleko Gołubia. Wychodziłem zagrać w siatkówkę. Kucnąłem by poprawić sznurowadła i ujrzałem (jak mi się zdawało) niezwykle wyrośniętą robotnicę Tetramorium caespitum. Chwyciłem ją w opuszki palców, by przyjrzeć się z bliska. Sierpowate szczęki oznaczały iż właśnie złapałem królową gatunku o którym marzyłem od dawna!
Coś Ci się chyba patry090 pomyliłeś.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 08 cze, 2010

Ale gruba Brerta- z tego co pamiętam- to królowa Tetramorium caespitum ;)
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

wt 08 cze, 2010

Przybyły 2 królowe Tetramorium Caespitum z mrówczej wymiany forumowej
O to mi chodziło ;)
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

wt 08 cze, 2010

O rany, wybacz patry090, :oops: . Serio wczoraj byłem tak zmęczony, że nawet do łózka nie miałem siły iść, co dopiero myśleć. Rzeczywiście, Gruba Berta to największa T.caespitum jaką widziałem. Jej bardzo liczne potomstwo skutecznie zasłania sierpnice:P. Druga królowa Darniowca ma mniej robotnic, ale daje radę. Jak tam Gmachówka? Ma już formi? Ile robo?
Ostatnio zmieniony wt 08 cze, 2010 przez Orn, łącznie zmieniany 1 raz.
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

wt 08 cze, 2010

Gmachówka ma 5 robotnic ;) ogólnie przez kolonię przewinęło się 9, ale pierwsze 3 padły po 7miesiącach;) larwy się nie rozwijały i przezimowałem. Prawie po 3 miesiącach od zimowania pojawiły się jaja ;) Teraz są już larwy i jaja ;) Formi jest w planach ;) akwarium juz jest, część gniazdowa też, tylko zmontować muszę :)
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

pn 16 sie, 2010

Co do ostatniego wpisu - jak dla mnie jest to jeden z najlepszych amatorskich filmików o mrówkach jaki widziałem. Jak dopracujesz oświetlenie (w niektórych kadrach były obecne dość silne przepalenia), prowadzenie kamery (mniej drgań) oraz manualne precyzyjne ustawianie ostrości to w powyższym poście zamienię przymiotnik amatorski na profesjonalny :)
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pn 16 sie, 2010

Bez fałszywej skromności muszę przyznać, że jakość to zasługa aparatu Lumix. Filmik może jest nudny, a muzyczka usypia ;p ale te połyskujące pancerzyki w hd mi się podobają. Gdybym kręcił moim Canonem sx 100is to nie byłoby takiej jakości. Niestety ciężko mi teraz wyeliminować drgania z obecnym statywem. Chcę sobie zrobić prowadnice po których mógłbym się przemieszczać bardzo płynnie o te ułamki milimetrów (przynajmniej góra dół). Póki co kombinuję z biednym statywem i są drgania...Filmy kręcę aparatem full auto :(. Nie mam wpływu na to, że on czasem sam sobie reguluje ostrość(ale jeszcze pogrzebie w opcjach, może coś znajdę- aparat już oddałem) i nagle ustawia ją na szybę. Muszę to kompensować przysuwając statyw. Aparat również sam sobie reguluje przesłonę i czułość iso. Czy w 55 sekundzie jest przepalenie? Zostawiłem ten fragment, gdyż bardzo uwidaczniają się przez to światło wszystkie włoski Sierpnicy.Dziękuję za pochlebną opinię.
Awatar użytkownika
MAck
Posty: 573
Rejestracja: śr 12 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

wt 17 sie, 2010

Mnie filmik ani przez moment nie znudził. Muzyczka faktycznie mogłaby być bardziej charakterystyczna i chyba była za cicho?

W 0:55 z przepaleniem nie jest tak źle, w tym miejscu problemem jest chyba spadek kontrastu (przypuszczam, że źle światło musiało zostać ustawione). Przepalenia, o które mi chodziło występują np w 2:16 lub 2:37 i innych momentach.

Wiesz może czy istnieje możliwość podmienienia filmu zamieszczonego na youtubie? Zamieściłem kiedyś dawno film, kiedy jeszcze max dopuszczalna rozdzielczość wynosiła 480px, a oryginał mam w 1024px i z chęcią wrzuciłbym to ponownie, aby można było się delektować jakością HD ;) jednak nie chciałbym tracić statystyk i komentarzy.
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

wt 17 sie, 2010

Muzyczkę chciałem po prostu zamieścić darmową, nie wiem zbytnio skąd mogę taką pobrać. Większość darmowej muzy to po prostu nielegalne pliki jak się domyślam. Niestety nie wiem jak podmienić film.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 17 sie, 2010

Sorki, że nie na temat, ale MAck - możesz zamieścić 2 taki sam film - w lepszej rozdzielczości. Podać link pod starym filmikiem - np. tutaj filmik w lepszej jakości, napisać tez odpowiedni komentarz, żeby ludzie zobaczyli, dodatkowo dodać jako odpowiedź video, a pod nowym filmikiem dać link do starego (i także odp. video) :)
Ewentualnie opisać dlaczego tak robisz :p
MAck: Tak chyba będę musiał zrobić, szkoda, że nie przewidzieli takiego problemu i gotowego w takim wypadku rozwiązania. Dzięki za podpowiedź.
ODPOWIEDZ