*Strongylognathus testaceus* - pytania do notatnika Orna

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pn 27 lip, 2009

Tutaj proszę o ewentualne komentarze do mojego notatnika.
Ostatnio zmieniony ndz 27 wrz, 2009 przez Orn, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 27 lip, 2009

Orn, gratuluję znaleziska.
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

pn 27 lip, 2009

Orn gdzie ją konkretniej znalazłeś? ^^
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pn 27 lip, 2009

pawelllQwE, Dzieki :)
Miniu, Kaszubski park krajobrazowy, niedaleko jest jezioro Raduńskie. Piekna okolica. Dużo mrowisk darniowca.
Szła sobie na białych schodku(to istotne;p) jakaś taka dziwnie duża robo tetraska, to się przyjrzałem uważniej.
Ostatnio zmieniony ndz 27 wrz, 2009 przez Orn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 27 lip, 2009

Ach, piękna jest :)

Będziesz adoptował jeszcze robo?
Ostatnio zmieniony pn 27 lip, 2009 przez pawelllQwE, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pn 27 lip, 2009

Nie, nie mam dostępu do robo z tamtego mrowiska. Dorzucę poczwarek.
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

pn 27 lip, 2009

Możesz spróbować dorzucić tetrasków z innego gniazda, tylko że przez lodówkę ;)

Orn proponuje założenie dziennika z relacją rozpoczęcia hodowli u tej królowej ;)
Ostatnio zmieniony pn 27 lip, 2009 przez Miniu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pn 27 lip, 2009

Nie chcę ryzykować z innymi robo. Nie mam więcej takich królowych jakby coś poszło nie tak. Wierze, że 3 zdołają ją utrzymać przy życiu ;) zanim pojawią się robo z poczwarek. Teraz tylko mam nadzieję, że zaplemniona.... Pomyślę o jakiejś namiastce dziennika, jak wszystko będzie szło dobrze.
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

wt 28 lip, 2009

No nie, a ja ostatnio też taką znalazłem, i też pierwsza myśl, jakiś tetrasek, ale jakiś duży, potem stwierdziłem, że to królowa, ale nie miałem probówki pod ręką to zwróciłem naturze;/.
życzę sukcesu z hodowlą,
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

wt 28 lip, 2009

Ahhhh.... sierpnica :zakochany: :glodny: Jak widzę ten ksztalt glowy to az mi cisnienie skacze :) Pieknosc... ale nigdy nie myslalem, ze to takie malenstwo :p
Gratulacje Orn!
JawBreaker
Posty: 11
Rejestracja: śr 27 sie, 2008
Lokalizacja: Opole Lubelskie/Szczecin

wt 28 lip, 2009

napiszę tutaj bo nie chce zaśmiecać niepotrzebnie. otóż znalazłem właśnie na chodniku coś co przypomina królową na zdjęciach. dokładnie przyjrzeć się nie mogę bo oświetlenie marne i lupy brak. czy pojawia się możliwość zaadoptowania robotnic "jakiegoś" gatunku robotnic, żeby królowa przeżyła(jeśli jest pasożytem)? czy musi to być bardziej sprecyzowany gatunek?
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

wt 28 lip, 2009

Przyjrzyj się kształtowi głowy. Jeśli ma takie jakby rogi do tyłu, to musisz adoptować, jeśli głowa jest obła, to jest to tetraska.
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

wt 04 sie, 2009

Dziękuję francuz, SmoodeR :D

JawBreaker, Królowa sierpnicy ma wyraźnie inny kształt żuwaczek. Jej żuwaczki są jak dwa kolce róży (sierpowaty kształt). Gołym okiem widać, że w stanie spoczynku jest miedzy nimi przestrzeń w którą idealnie wejdzie coś owalnego (poczwarka :mrgreen: ) . Dla porównania w stanie spoczynku żuwaczki innych gatunków w stanie spoczynku potrafią się domknąć tak, że zlewają się z zarysem całej głowy. Tutaj 2 robotnice Tetramorium caespitum i dla porównania głowa królowej Strongylognathus testaceus.
Obrazek

Najlepiej jakbyś zrobił jej foto. Podrzucenie nieodpowiedniego gatunku w tym przypadku raczej zakończy się niepowodzeniem.
Ostatnio zmieniony ndz 27 wrz, 2009 przez Orn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Faflun
Posty: 81
Rejestracja: śr 18 cze, 2008
Lokalizacja: Kartuzy / Pomorskie
Kontakt:

śr 19 sie, 2009

hmm... gołubie... 10 km. ode mnie... a myślałem, że u nas na Kaszubach, jest tylko mrówczy plankton tłuczony przez zbójnicę... :wtf:
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 06 wrz, 2009

Ty im królową tetrasa zaadoptowałeś O.o Super fotki :D
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

ndz 06 wrz, 2009

Nom, żeby było komu "robić" ;). Przy okazji pierwszych robo młodego darniowca będzie widać, że wcale Sierpnica nie jest mikra. Te robotnice to są wykoksane.
Dzięki za pochwałę, fatalnie mi się robi fotki przez szkło probówki oraz malutką głębie ostrości. Wolę kręcić filmiki w jakości "hd" pożyczonym aparatem. Jak przebiorę (30GB) to coś pokażę;p
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 06 wrz, 2009

Czy królowa T.caespitum może żyć w zgodzie z sierpnicą?
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 06 wrz, 2009

Orn pisze:Jak przebiorę (30GB) to coś pokażę;p
WOW, Ty film dokumentalny nagrałeś? ;P
Formik pisze:Czy królowa T.caespitum może żyć w zgodzie z sierpnicą?
Podejrzewam, że skoro wnika do gniazda tetraska (nie zagłębiałem się dokładnie jak to wygląda ;P), to pewnie tak :)
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

ndz 06 wrz, 2009

Tak. Pielęgnują się i karmią wzajemnie :).
Sierpnica powoduje, że kolonia Darniowca osiąga nietypowe, ogromne rozmiary, dzięki napadom rabunkowym i dzięki temu, że Sierpnica blokuje wytwarzanie form płciowych Tetraska. Tetrasek skupia się na produkcji robo a Sierpnica na produkcji super mordulców ;) i form płciowych swego gatunku.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 06 wrz, 2009

Orn pisze:Tak. Pielęgnują się i karmią wzajemnie :).
Sierpnica powoduje, że kolonia Darniowca osiąga nietypowe, ogromne rozmiary, dzięki napadom rabunkowym i dzięki temu, że Sierpnica blokuje wytwarzanie form płciowych Tetraska. Tetrasek skupia się na produkcji robo a Sierpnica na produkcji super mordulców ;) i form płciowych swego gatunku.
Ach, faktycznie! Zupełnie o tym zapomniałem :D
Sierpnica to chyba jedna z najciekawszych Polskich mrówek, jeśli chodzi o hodowlę. Sam chętnie wpuściłbym jakąś do swoich Tetrasek.
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

sob 12 wrz, 2009

No, z tymi rajdami to Cię poniosło. Sierpnice nie urządzają napaści, niestety; są w zasadzie inkwilinami, które jeszcze mają kastę robotnic. Pewnie już niedługo (ot, jeszcze kilka milionów lat). Ale fakt, piękna diablica. Też bym chciał.
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

sob 12 wrz, 2009

Hmm, widziałem informacje o rajdach już parę lat temu. Opisane było, że to praktycznie jedyna okazja, by zobaczyć robo...nie pamiętam gdzie to było.
Natomiast tutaj
http://www.stowcip.webd.pl/mrowki_przewodnik/s34.htm
jest taki opis:"Strongylognathus testaceus – sierpnica płowa


Długość ciała robotnic 2,5-3,5 mm; ciało czerwonawobrązowe. Pasożyt społeczny w gniazdach Tetramorium caespitum – królowa nie zabija królowej gatunku gospodarza, lecz ogranicza za pomocą feromonu jej produkcję form seksualnych. Udział robotnic pasożyta w mieszanej kolonii zwykle nie przekracza 1%. Ich rajdy niewolnicze do innych kolonii gatunku gospodarza zdarzają się sporadycznie. Lot godowy w lipcu i sierpniu. Gatunek eurosyberyjski, w Polsce ze względu na skryty tryb życia rzadko znajdowany, choć zapewne towarzyszący Tetramorium caespitum na całym jego obszarze występowania. Umieszczony na „Czerwonej liście zwierząt zagrożonych i ginących w Polsce” ze statusem gatunku słabo rozpoznanego i o zagrożeniu stwierdzonym, ale bliżej nieokreślonym (DD)."
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

sob 12 wrz, 2009

Sęk w tym, że robotnice sierpnicy są za słabe, by ubić czy w ogóle zagrozić robotnicom darniowca. W czasie eksperymentów, owszem, udawało się urządzać rajdy, ale trupem padała tylko sierpnica. Ich sierpowate żuwaczki łamały się na pancerzykach "ofiar". Co więcej, poczwarki kradły głównie niewolnice, a same sierpnice dopiero odbierały je u wejścia do gniazda (a powinno być dokładnie odwrotnie).

Skoro już masz ten gatunek, zachęcam do małych eksperymentów. Nie zimuj ich, tylko rozmnażaj w najlepsze. Potem odbierz sierpnicy królową darniowca i większość niewolnic, a nieopodal postaw niewielką kolonię darniowca (dużo poczwarek, mało obrończyń). Zobacz, co się stanie, starannie notuj i nas z tym zapoznaj! Potem swobodnie możesz oddać sierpnicom ich krowę dojną i resztę niewolnic. ;)
Ostatnio zmieniony sob 12 wrz, 2009 przez BartTP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

sob 12 wrz, 2009

Przypuszczam, że skoro jest ich mało (1% wielkości kolonii Darniowca, ale trzeba zaznaczyć że kolonia może być ogromna) i same są małe, to zdolne by były tylko do rabowania młodych kolonii z robotnicami swoich rozmiarów i mniejszej liczbie. No i tylko w przypadku, gdyby miało to sens- np utrata sporej ilości robo gospodarza w jakimś katakliźmie, wojnie = brak karmicielek dla pasożyta.
Oczywiście, będę robił doświadczenia. Grzechem byłoby nie eksperymentować . Może za rok czy dwa. Trzeba zbudować armię :)
Edit: no może troszkę wcześniej;p
Ostatnio zmieniony sob 12 wrz, 2009 przez Orn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

sob 12 wrz, 2009

Tu nie chodzi o ilość, ale o uwstecznienie robotnic. Np. taki S. japonica, bliski krewniak sierpnicy, do dzisiaj żyje z rajdów i ma się dobrze.

Szkoda w sumie, że dałeś im matkę darniowca. W naturze zawsze ją mają. Może jeśli sierpnica byłaby pozbawiona feromonów matki darniowca, miałaby bardziej pierwotne instynkty? A może i byłyby twardsze i lepiej zbudowane? Warto byłoby to sprawdzić!

[ Dodano: Sro 16 Wrz, 2009 ]
Co tam, Orn, u sierpnic??

Ty nie śpij, Ty nam tutaj referuj dzień po dniu! :)
Ostatnio zmieniony sob 12 wrz, 2009 przez BartTP, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ