[Formica sanguinea]- pytania do dziennika francuza

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

czw 04 lut, 2010

Właśnie myślałem, żeby zagospodarować moje 54L i z przodu dać gniazdo gipsowe, tylko nie wiem jak najlepiej zabezpieczyć górę. :zenada:
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

czw 04 lut, 2010

Ja bym bardziej dał z tylu gniazdo, tak żeby móc obserwować wybieg i gniazdo naraz. Najlepiej jakąś dzieloną przykrywką albo rantami z wazeliną lub talkoholem.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

czw 04 lut, 2010

Harnaś pisze:Ja bym bardziej dał z tylu gniazdo, tak żeby móc obserwować wybieg i gniazdo naraz.
właśnie i tu też mam mały problem bo tak myślałem, żeby podnieść wybieg w górę. Żeby było podobnie ja w naturze. Bo najbardziej mi zależy na obserwacji gniada, lub ewentualnie zrobić jak radiss i zarobić arenę 2 poziomową.
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 11 lut, 2010

Oklej gniazdo czerwoną folią - mrówki nie widzą światła czerwonego, więc nie będą się stresować.

PS: zmień link do pytań w dzienniku, bo nie działa.
zrobione :)
Ostatnio zmieniony czw 11 lut, 2010 przez Formik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

czw 11 lut, 2010

Miałem napisać właśnie to samo. :)
Tutaj masz fajną:
http://www.allegro.pl/item911553452_fol ... 00_cm.html
Ja u siebie w mieście nie mogłem znaleźć takiej. :p
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

czw 11 lut, 2010

Mhh z tym czerwonym światłem to nie jest głupi pomysł, ja mam taką lampkę, która świeci na czerwono.
Dzięki.
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

czw 11 mar, 2010

francuz pisze: Zauważyłem, że starsze robo ciągają dziwnie nową zbójnice. Jedna ciągnie ją za nogę kilka cm, potem druga przychodzi i ciągnie, ją za czułki w drugą stronę. W co one pogrywają? :wtf:
moje też tak się "bawiły"
przestraszyłem się i usunąłem z kolonii agresywne robotnice
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
Awatar użytkownika
Mentos
Posty: 155
Rejestracja: pn 10 gru, 2007
Lokalizacja: Warszawa

czw 11 mar, 2010

U mnie takich opcji "niewolniki" nie robiły, za to robotnice F.sanquinea w czasie wychodzenia z hibernacji często były łapane za żuwaczki i przenoszone w ciepłe miejsce. Leniwe zbójnice :p Z kolei królowa bywała transportowana metodą "na siłę". To właśnie ją, Formica fusca przeciągała za odnóża w miejsca dogodniejsze.

Z tego co się doczytałem to Twoje pierwsze zbójnice w gnieździe. Nie martwiłbym się tym stanem. Widziałem jak u mnie pierwsze pokolenie przed hibernacją było traktowane. Tuż po wykluciu robotnicy było wszystko git, po pełnym wybarwieniu zbójnica zalegała w innej części gniazda z dala od widoku Formica fusca, a każdy kontakt "od tyłu" przyspieszał ruchy obu robotnic i budził wyjątkowe poruszenie (machanie czułkami). Dopiero po pewnym czasie następował krótki kontakt przy karmieniu, aż do wspólnego siedzenia w kupie już po kilku tygodniach. Obecnie niektóre, starsze robo-zbóje chodzą już po tych samych ścieżkach zapachowych co Formica fusca. Tak więc nie od razu było super miło w moim gnieździe :)

Rada: póki co obserwować, a w razie mocniejszych napaści poczynić odpowiednie brutalne kroki.
Ostatnio zmieniony czw 11 mar, 2010 przez Mentos, łącznie zmieniany 1 raz.
[url=http://www.youtube.com/watch?v=IncF-eaQn_g]zabawny film[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=pNPX-XNgafM]nasrane w głowie[/url]
[url=http://www.youtube.com/watch?v=c19P1G8lPXo]Jim Carrey i nic dodać[/url]
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

pt 12 mar, 2010

Robo serviformic zachowują się dziwnie. Jak dziś przyszedłem z szkoły to zbójnica była w pozycji poczwarki, a za tylnie odnóża i tak sobie wisiała. Dopiero kiedy stuknąłem w szybkę ją puściły.
Teraz normalnie ją myją, ale nie wiem czy doszło już do trofalaksji, robo ma chudziutki odwłok. Wygląda to trochę tak, że część robo akceptuje ją, a cześć tak sobie. Ja zbójnica idzie, przez korytarze to wzbudza sensację, a niektóre lecą do niej z otwartymi żuwaczkami, gotowe rzucić się na nią.
Scytal pisze:moje też tak się "bawiły"
przestraszyłem się i usunąłem z kolonii agresywne robotnice
nie da rady jest ich za dużo i nie mogę otwierać części gniazdowej.
pzdr
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 28 mar, 2010

Co do formi to może zrób coś takiego jak ja w swoim ;) viewtopic.php?t=3319
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

ndz 28 mar, 2010

Na razie dałem na rogach silikon i na to szyba, i jeszcze na szybę kwiatek i jest ok.
Ale właściwie jak Ty to zrobiłeś, bo się jakoś na tych zdjęciach dopatrzyć nie mogę;/.
pzdr.
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 28 mar, 2010

No wyciąłem takie 4 paski z pleksy- 2 muszą być oczywiście krótsze tak żeby pasowały. składasz, sklejasz i przyklejasz do areny ;) Na to przykrywka i leży idealnie. To tak jakbyś położył jedną przykrywkę na druga tylko ta pod spodem miałaby wielką dziurę na środku ;)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 28 mar, 2010

Po prostu rant, taki jak do zabezpieczeń. :p
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
ODPOWIEDZ