[Camponotus vagus] dziennik - urbanp

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

śr 05 sie, 2009

Camponotus vagus

Pytania do dziennika: viewtopic.php?t=3039

Królowa wraz z 6 robotnicami i kilkoma larwami dotarła do mnie dzisiaj tj. 05-08-2009. Na razie zamieszkują probówkę, w której przyszły, ale połączyłem je wężykiem z areną z patyczków do uszu.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

czw 06 sie, 2009

06-08-2009

Dzisiaj mrówki dostały pierwszy posiłek, ale nie na arenę, tylko bezpośrednio do probówki, bo arenę chwilowo odłączyłem, bo nawet się nią nie interesowały. Chciałem, żeby zaczęły coś jeść przez wzgląd na kilka larw, które mają. Na pierwsze danie dostały miodek i od razu się za niego zabrały. Na drugie danie mają pinkę i natychmisat ja zaciągnęły na drugi koniec probówki do królowej i larw.
Ostatnio zmieniony czw 06 sie, 2009 przez urbanp, łącznie zmieniany 1 raz.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

wt 11 sie, 2009

11-08-2009

Mrówki znów miały dostep do areny, ale ostatecznie postanowiłem na razie dokarmiać je bezpośrednio w probówce. Wczoraj znów dostały miodek i komara na przegryzkę. Larwy jakby przybierały na rozmiarze, ale na kolejne robotnice przyjdzie mi jeszcze poczekać.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

czw 20 sie, 2009

20-08-2009

Mróweczki mają się dobrze, nadal ładnie jedzą miodek i ostatnio mięsko dostaja w postaci komarów. Już jest jedna poczwarka, więc spodziewam się na dniach pierwszej robotnicy urodzonej u mnie. Jest tez jedna większa larwa oraz kilka mniejszych.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

pn 07 wrz, 2009

07-09-2009

Niestety nie doczekałem się robotnice ze wspomnianej wcześniej poczwarki, bo królowa wraz z robotnicami ja skonsumowały. Jednak jest już kolejna, więc może w końcu liczebność wzrośnie. Ponad to jest kilka larw, a jedna jest już dość spora.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

ndz 20 wrz, 2009

20-09-2009

Pojawiła się pierwsza robotnica, która wykluła się u mnie, jednak jedna padła więc liczebność koloni nie uległa zmianie i nadal jest 6 robotnic. Poza tym mrówki z wielką chcęcią wciągają miodek.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

ndz 21 lut, 2010

21-02-2010

Kolonia się rozrasta i już są kolejne robotnice o pokaźnych romiarach w porównaniu do poprzednich. Obecnie jest już 8 robotnic, a spodziewam się kolejnych, jest rówieniż sporo jajek.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

czw 22 kwie, 2010

21-04-2010

Kolonie rozwija się łądnie, obecnie jest już 15 robotnic i niebawem powinny przybyć kolejne. Mrówki obecnie karmie mącznikami i wodą z miodem.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

śr 05 maja, 2010

05-05-2010

Robotnic jest już 18. Mają już dużą arenę, ale mimo wszystko rzadko widuje robotnice na arenie. Co jakiś czas jedna wybiera się na dłuższe wędrówki, a druga co najwyżej sprawdza okolice wyjścia. Tak więc ruch w koloni na razie mały. Do jedenia dostają pokarm podstawowy, wodę z miodem i mączniki.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

pn 24 maja, 2010

24-05-2010

Obecnie jest 21 robotnic. Jakiś czas temu wyciagnąłem z wybiegu jedną martwą robotnicę. Początkowo obawiałem się, czy to nie początek jakiejś wiekszej epidemi, ale jak się okazuje był to pojedyńczy epizod. W najbliższym czasie nie pojawią się nowe robotnice, ponieważ z potomstwa zostały same jajka i małe larwy.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

sob 12 cze, 2010

12-06-2010

Larwy rosną, ale na przybycie nowych robotnic jeszcze trezba będzie poczekać. Pokarm dostają regularnie co 2-3 dni, choć nigdy ich przy nim nie widuje. Wykazują aktywnośś głównie późnym wieczorem. Jak zwykle arenę penetruje jedna robotnica, czasem jeszcze jakaś wyjrzy na krótko. Kilka dni temu dałem im skorka pospolitego i tak im przypadł do gustu, że przeniosły go do gniazda. A nastepnego dnia wyrzuciły resztki. To jednen z nielicznych przypadków kiedy je widziałem przy jedzeniu. Co jakiś czas jedą widuję przy wodzie z miodem.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

ndz 23 sty, 2011

22-01-2011

Obecny stan kolonii to 23 robotnice i sporo potomstwa w różnym stadium, więc na dniach przybędzie robotnic. Kolonia wykazuje dużą aktywność, a anerę potrafi penetrować nawet 7 robotnic jednocześnie. Często widuje je przy posiłku. Ostatnio najchetniej wsówają miodek. Po podaniu miodu natychmiast widać ruch na arenie i w gnieździe.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

pn 24 sty, 2011

22-01-2011

Wykluły się kolejne 3 robotnice, więc jest już 26. Naliczyłem jeszcze 11 kokonów, więc przyrost powinien niebawem nastąpić. Ponadto nadal jest sporo jajek i larw.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

pn 31 sty, 2011

31-01-2011

Stan kolonii wynosi już 28 robotnic, a wcześniej nie pisałem, że jest już jeden żołnierz. Kolonia obecnie żywi się żółtkiem z miodem i samym miodem. Na dniach powinnaznów sie powiększyć, bo potomstawa nie brakuje.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

sob 26 lut, 2011

25-02-2011

Robotnic jest już 37 i w najbliższym czasie powinno być ponad 40, bo potomstwa przybywa i kokonów też jest sporo. Kolonia ogólnie jest aktywna, śmiało penetruje arenę w poszukiwaniu smakołyków.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

śr 02 mar, 2011

01-03-2011

Kolonia osiągneła właśnie liczebność 40 robotnic. 2 robotnice dopiero co się wykluły. Kolonia się powiększa, a potomstawa nie ubywa, w każdym stadium jest ich sporo, więc z pewnością niebawem będzie kolejny przyrost.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

pn 14 mar, 2011

14-03-2011

Obecnie naliczyłęm już 46 robotnic, ale to już nie takie proste, bo poczuły ciepło i są momentami bardzo aktywne. Zjadają wszystko co dostaną.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

pn 18 kwie, 2011

18-04-2011

Dzisiaj udało policzyć mi się robotnice, których naliczyłem 45. Przez ostatni miesiąc kilka robotnic padło. Podejrzewam, że to były najstarsze robotnice, jedna utopiła się. Poza tym kolonia nadal bardzo aktywna, potomstwa sporo więc i liczebność powinna się niebawem poprawić.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

ndz 19 cze, 2011

19-06-2011

Niestety jeszcze kilka robotnic starszego pokolenia padło, lecz już od dłuższego czasu kolonia utrzymuje stałą liczebność. Nowe pokolenie powoli dojrzewa, a zważywszy na liczebność potomstwa ilośc robotnic powinna znacznie wzrosnąć. Obecnie udało i się naliczyć 34 robotnice. Kolonia bardzo aktywna robotnice smiało penetrują arenę w ilośći 8-10. Pałaszują wszystko co dostaną. Kolonia ogólnie ciekwie się prezentuje.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

ndz 18 wrz, 2011

18-09-2011
Po ostatnim wpisie padły jeszcze 2 robotnice i na tym umieralność się zakończyła. W ostatnich dniach wykluły się 2 nowe robotnice i liczebność na stan obecy wynosi 34. W najbliższych dniach powinny pojawić się kolejne robotnice, gdyż naliczyłem 8-10 kokonów, w tym 2 bardzo duże. Kolonia bardzo aktywna, wchłania spore ilości pożywienia, pewnie z racji dużej ilości potomstwa.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

śr 12 paź, 2011

12-10-2011
Dzisiaj naliczyłę 40 robotnic, a nadlal kilka kokonów i sporo młodszego potomstwa. Kolonia bardzo aktywna, po arenie chodzi czasem kilknaście robotnic. Co drugi dzień dostają miodek, który wchlaniają w całości. Zjadają wszystko co dodtaną.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
ODPOWIEDZ