[Camponotus vagus] pytania do dziennika Harnasia

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

sob 13 lut, 2010

Harnaś pisze:Francuz trochę dziwnie napisałeś pierwsze zdanie posta. :p
teraz trochę trochę lepiej chyba :p.
Harnaś pisze:Pytałem Lokiego, bo on u swoich gmachówek doczekał się już żołnierza. Powiedział, że okres w którym następuje pojawienie się supermajora to około 50 robotnic. :)
ale Loctus ma chyba C.ligniperdus? A u nich to rozwój jest tak szybki jak mucha w smole.
Zresztą możesz podrzucić trochę poczwarek C. vagus :)
Ostatnio zmieniony sob 13 lut, 2010 przez francuz, łącznie zmieniany 1 raz.
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 13 lut, 2010

francuz pisze:ale Loctus ma chyba C.lignipedrus? A u nich to rozwój jest tak szybki jak mucha w smole.
Zresztą możesz podrzucić trochę poczwarek C. vagus :)
Zgadza się, ale jak napisałem pojawienie się żołnierza jest zależne od ilości robotnic a nie od szybkości rozwoju i dla wszystkich (rodzimych) Camponotus jest podobne.

Taa podrzucę im poczwarek tylko muszę najpierw pojechać na Słowację bo u nas ten gatunek jest bardzo rzadki. :lol:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

sob 13 lut, 2010

Harnaś pisze:Taa podrzucę im poczwarek tylko muszę najpierw pojechać na Słowację bo u nas ten gatunek jest bardzo rzadki. :lol:
wpadaj do mnie u mnie mają gniazdo w kolumnie podtrzymującej strop stajni :p. (tylko nie wiem jak wyciągniemy stamtąd kokony czy larwy bo robotnice to tylko po zmoroku obserwowałem jak do miodku wychodzą.
Ta kolonia jest jeszcze młodziutka myślę, że dopiero jest tam od ostatniej rójki, bo są jeszcze nantice.
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 02 mar, 2010

Faktycznie potomstwa masz sporo. Oby tak dalej! ;)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

śr 03 mar, 2010

No właśnie ilość potomstwa bardzo cieszy i każdemu hodowcy życzę takiego rozwoju. No ale w drugiej strony muszę sie dobrze zastanowić co zrobię jak kolonia będzie liczyła kilka setek. Patrząc w jakim czasie pewien hodowca doczekał sie 1000 robotnic, a były to jakieś 2 lata, to w przyszłym roku muszę kombinowac coś naprawdę wielkiego.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pn 15 mar, 2010

Pytanie z innej beczki:
Ile W ma Twoja żarówka jaka jest temperatura(po jakim czasie) na arenie? (względnie możesz podać temperaturę otoczenia)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pn 15 mar, 2010

Tylko o której żarówce mówisz?
Miejsce w którym aktualnie trzymam mrówki, czyli probówka podłączona wężykiem do areny jest podgrzewana lampką biurkową z żarówką o mocy 25W.
Lampka: http://www.leroymerlin.pl/multimedia-st ... 3074_d.jpg
Żarówka: http://obrazki.elektroda.net/94_1253176691.jpg
Odległość to jakieś 25cm od probówki w linii prostej.
Temperatura w okolicy probówki: ok. 26°C.
Temperatura otoczenia: 23,3°C
Miejsce w którym trzymałem mrówki na początku i jednocześnie formikarium do którego mam zamiar je przenieść w najbliższej przyszłości jest ogrzewane inną lampką o mocy 20W.
Lampka: http://cokupic.pl/i/c_big1843584.jpg
Żarówka: http://www.weltdeswohnens-shop.de/branc ... G9_33W.jpg
Odległość to ok. 20cm.
Temperatura w gnieździe 27°C.

Po jakim czasie to ciężko mi powiedzieć. Rano kiedy wstaję żeby się uczyć do szkoły tj. 8:00, czasem później włączam lampkę skierowaną trochę wyżej (nie bezpośrednio na mrówki). Po pół godzinie zmieniam strumień światła prosto na probówkę i grzeje tak już do 22:00-23:00. :p
Myślę, że wszystko wyjaśniłem. :)
Ostatnio zmieniony pn 15 mar, 2010 przez Harnaś, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

wt 16 mar, 2010

Też właśnie chcę zastosować halogeny. Tylko jeszcze nie wiem jakie... kiedyś jak zastosowałem 50W to szyba od akwarium(formi) mi pękła :D

Chcę zrobić jakieś solidne ogrzewanie z halogenów być może z termostatem, a może z czasowym włącznikiem.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

wt 16 mar, 2010

Moim zdaniem halogeny z odbłyśnikiem (takie jak na pierwszym linku do żarówki) są najlepsze do ogrzewania. 25W w zupełności wystarcza jeżeli chcesz podnosić temperaturę punktowo. Jest tylko problem bo takie żarówki są na mniejszy gwint niż np. 50W i ją musiałem swoją lampkę przerabiać.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

wt 16 mar, 2010

No ja też to uwzględniłem i zakładam od początku że jak wejdę do "elektrycznego" to od razu zapytam o typy oprawki i do nich gniazda i coś się skleci.

@Down
Myślałem wtedy że halogen działa jak zwykła żarówka, jednak jeśli chodzi o generowanie ciepła to... szczęście że mrówki przeżyły.
Ostatnio zmieniony ndz 21 mar, 2010 przez Jeremi, łącznie zmieniany 1 raz.
kristofel
Posty: 86
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Poznań / Zielona Góra

wt 16 mar, 2010

Jeremi pisze:kiedyś jak zastosowałem 50W to szyba od akwarium(formi) mi pękła :D
Naprawdę? D:
olafpol
Posty: 4
Rejestracja: ndz 07 lut, 2010
Lokalizacja: Tarczyn-Gliwice

czw 18 mar, 2010

Jaki miód im podajesz?
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

czw 18 mar, 2010

Najzwyklejszy od zaufanego pszczelarza. Najczęściej jest to miód spadziowy lub lipowy. :)
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

pt 19 mar, 2010

Z własnej pasieki , mam wielokwiatowy, w czym gorszy
od innych ?
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 21 mar, 2010

Umbramen pisze:Z własnej pasieki , mam wielokwiatowy, w czym gorszy
od innych ?
Skoro z własnej pasieki to nie gorszy a nawet lepszy. Najważniejsze, że nie jakiś sztuczny z supermarketu. No i jeszcze ważne jest czy mrówki go lubią. :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
kristofel
Posty: 86
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Poznań / Zielona Góra

pn 22 mar, 2010

Gratuluję takiej perełki :)
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

pn 22 mar, 2010

Chodziło mi o gatunek, spadziowy jest najbardziej naturalny, ale wielokwiatowy jest wzbogacony o pyłek kwiatowy :) czyż nie ?
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 23 mar, 2010

Fajnie wygląda gniazdko z dwóch różnych korków ;)
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 02 maja, 2010

Myślę, że dobrze zrobiłeś. Nie ma co ryzykować życia podopiecznych :)

A jeśli nie wywaliłeś jeszcze tego korka to zrób test. Nie mowie, że teraz tylko poczekaj i złap królową L.niegr (dużo ich więc można ;p). Zrób jakieś formi- wiesz, taki coś pudełko śniadaniowe (jak najtaniej) i gniazdo z tego korka. Wprowadź tam nigery i zobacz czy sytuacja się powtórzy :)

To tylko moja sugestia.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 02 maja, 2010

pawelllQwE pisze:A jeśli nie wywaliłeś jeszcze tego korka to zrób test. Nie mowie, że teraz tylko poczekaj i złap królową L.niegr (dużo ich więc można ;p). Zrób jakieś formi- wiesz, taki coś pudełko śniadaniowe (jak najtaniej) i gniazdo z tego korka. Wprowadź tam nigery i zobacz czy sytuacja się powtórzy :)
Mam zbója w tymże samym korku ale jak na razie nie padają tak masowo (ale zdarzy się). Oby tylko nie z tego samego powodu.
Co do L. niger to test mógł by wyjaśnić czy to rzeczywiście przez korek ale nie wiem jak jest z ich tolerancją na toksyny. Pewnie nigerki dawały by rade a jakieś exo padło by po kilku dniach. :roll:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 03 maja, 2010

a nie nadpleśniał Ci czasem gdzieś ten korek? U mnie członki wywijały się kiedyś nigerom jak im wata zapleśniała.
Ostatnio zmieniony pn 03 maja, 2010 przez Drwal, łącznie zmieniany 1 raz.
główny maruda
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pn 03 maja, 2010

Drwal pisze:a nie nadpleśniał Ci czasem gdzieś ten korek? U mnie członki wywijały się kiedyś nigerom jak im wata zapleśniała.
Hmm właśnie nie i to jest problem. Po tak długim moczeniu i wygrzewaniu pleśń powinna być jak Fungus u Atta a tu tylko niewielkie kropki i to jeszcze nie w komorach a tam gdzie korek stykał się z szybką.
Jak nawodniłem formi od Curtusa to za 2 dni było zielono a tu nic. I pampers trochę ale teraz będzie beton i myślę że się sprawdzi.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 03 maja, 2010

Sprawdzi sprawdzi :)
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 03 maja, 2010

też zawsze używam betonu i nawet jeśli komora się za syfi i zapleśnieje (jak to u M. rubra) to nie zauważyłem negatywnego wpływu na kolonie.
główny maruda
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 03 maja, 2010

Wiesz co Ci powiem?

:brawo:
To formi wygląda świetnie :mrgreen: Gniazdo bardzo ładnie Ci wyszło.
Dużo lepiej niż korek się prezentuje ;p
Mam rozumieć, że te 2 bloczki są oddzielone silikonem?

PS. Dlaczego f.o.r.m.i/ f.o.r.m.i.k.a.r.i.u.m zmienia na mrówkarium? :] qń coś ty tam majstrował? tak czytam różne tematy i wszyscy piszą mrówkarium- już myślałem, ze jakaś nowa moda ;p
ODPOWIEDZ