[Camponotus vagus] pytania do dziennika Harnasia

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 15 sie, 2009

Tutaj możecie zadawać pytania, podpowiadać i oceniać prowadzony przeze mnie dziennik.
Gorąco zachęcam do komentowania. :D
Ostatnio zmieniony sob 15 sie, 2009 przez Harnaś, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Cuful
Posty: 93
Rejestracja: sob 13 cze, 2009
Lokalizacja: Siemiatycze

sob 15 sie, 2009

No!! W końcu :) Wczoraj już widziałem dziennik, a nie było pytań :)

Dziennik zapowiada się świetnie i masz bardzo fajne formi :)

Widać już potomstwo większych robotnic?
Ostatnio zmieniony sob 15 sie, 2009 przez Cuful, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 15 sie, 2009

Cuful pisze:No!! W końcu :) Wczoraj już widziałem dziennik, a nie było pytań :)
Przecież ja go założyłem dzisiaj i to o 10-tej. Może jesteś jasnowidzem? :mrgreen:
Cuful pisze:Dziennik zapowiada się świetnie i masz bardzo fajne formi :)
Dzięki to było moje pierwsze formi i od czasu kiedy je zrobiłem bardzo wiele się dowiedziałem.
Cuful pisze:Widać już potomstwo większych robotnic?
Tak jak napisałem w dzienniku aktualnie są niewielkie larwy więc nie potrafię określić czy wyrosną z nich jakieś większe robotnice. Teraz przyjdzie dla nich czas wzrostu więc kolonia potrzebuje więcej pokarmu.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 15 sie, 2009

Powodzenia w hodowli :) Może w przyszłym roku też sobie je sprawię :p
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 04 wrz, 2009

Hehe, vagusy akurat dość szybko się rozwijają :p kiedyś ktoś mi gadał, że od jajka do imago 22 dni :mrgreen:
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 04 wrz, 2009

22 dni to musi być bardzo dobry wynik. Pierwsze robotnice powinny być za jakiś tydzień. Gmachówka pniowa to bardzo fajna mrówka. Duże rozmiary, szybkość rozwoju to jej wielkie zalety. :wink:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
SergiuszL
Posty: 58
Rejestracja: wt 09 cze, 2009
Lokalizacja: Szczekociny

sob 05 wrz, 2009

Mam pytanie jakim aparatem fotografujesz mrówki??
http://www.talesofmagic.wp.pl/?c=1&u=341107333

Tales of magic super gierka
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

sob 05 wrz, 2009

Zgaduję :mrug: , że to
Nikon COOLPIX P80
Wartość przysłony: f/4
Czas migawki: 1/39
Czułość ISO: 400

:?:
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 06 wrz, 2009

Olympus FE 115,X715 :P Ale niech się Harnaś wypowie :wink:
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

ndz 06 wrz, 2009

Faktycznie, dane EXIF mówią o 2 aparatach (klikamy na link do foto, wyskakuje nam na pełny ekran, to klikamy jeszcze raz na fotkę która się załadowała i pojawiają się dodatkowe informacje. Dane EXIF tutaj są z prawej na dole.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 06 wrz, 2009

Orn pisze:Nikon COOLPIX P80
Nie, taki to może w przyszłości. Zdjęcia cykam Olympuskiem X-715. Całe szczęście, że mrówki są spore bo funkcja makro i supermakro lekko mówiąc jest marna zresztą tak jak i cały aparat.
Ale skoro pytacie o zdjęcia to chyba jakość nie jest najgorsza i chcecie żebym wrzucał dalej :?: :p
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

ndz 06 wrz, 2009

Harnaś pisze: Dzisiaj przyszedł do mnie kumpel z nieco lepszym aparatem. Nie mieliśmy dużo czasu dlatego zdjęcia również nie są świetne ale jakość wyższa niż moich własnych.
[/u]
Czyli ten drugi aparacik to kolegi ;)
Taak, wrzucaj dalej, niebrzydkie foty. Nie wiem jak inni, ale ja wole imageshack, bo (jak mi się wydaje) nie ma tam reklam wyskakujących na pół monitora i zasłaniających fotkę...
Campo to wdzięczny obiekt makro:P
Poeksperymentuj z dyfuzorem makro.
tutaj przykład najprostszego ;) http://img92.imageshack.us/img92/4497/obraz69648bn.jpg
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 06 wrz, 2009

Orn pisze:Czyli ten drugi aparacik to kolegi ;)
W sumie nie przyglądałem się jaki to aparat. Jego rodzice mają P80 to być może pożyczył od nich.
Orn pisze:Taak, wrzucaj dalej, niebrzydkie foty.
Dzięki, bo już mi się zdawało, że nikt na to nie patrzy.
Orn pisze:Nie wiem jak inni, ale ja wole imageshack, bo (jak mi się wydaje) nie ma tam reklam wyskakujących na pół monitora i zasłaniających fotkę...
Jakoś tak już się przyzwyczaiłem do fotosika.
Orn pisze:Campo to wdzięczny obiekt makro:P
Musze przyznać rację.
Orn pisze:Poeksperymentuj z dyfuzorem makro.
To nie jest zły pomysł tylko ciężko będzie takie coś zamontować do mojego klocka.
http://www.crowdstorm.com/upload/images ... 8QXN3L.jpg
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 06 wrz, 2009

Dawaj fotki dawaj :p Osobiście wole dzienniki z fotami niż bez :)
Orn pisze:Poeksperymentuj z dyfuzorem makro.
dokładnie, też to powtarzam, a tu mój skromny dyfuzorek :P

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/db0 ... a76ea.html

poszukaj w necie, widziałem kilka razy takie dyfuzorki właśnie na takie kompakciki jak twój, jak znajdę to podlinkuję :wink:
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

ndz 06 wrz, 2009

To proste, mam podobny problem. Wycinasz otwór na obiektyw, ale nieco za ciasny. Potem robisz nacięcia od środka, w słoneczko ;). Niezbyt głęboko. Z tymi nacięciami, dyfuzor powinien ciasno wejść i nie spadać. Niestety trzeba zakładać za każdym razem gdy uruchamiasz;p
Awatar użytkownika
MrSnowwood
Posty: 150
Rejestracja: ndz 29 lis, 2009

pt 05 lut, 2010

Co tu dużo pisać. Gratuluję wygranej z korkiem zabójcą i zaobserwowania składania jajeczek. Mrówka która tak naglę znikła być może jest ... AFK ? :mrgreen:



Pozdrawiam
Nie mam zamiaru spełniać czyichś oczekiwań,
W życiu nie chodzi o to by sympatię zdobywać.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 10 lut, 2010

Fajniusie te vaguski ;p Ciekawe kiedy moja kolonia ligniperdy osiągnie liczebnośc 14 robotnic :mrgreen:
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

śr 10 lut, 2010

pawelllQwE pisze:Fajniusie te vaguski
Fajne?
Cudowne! Zakochałem się w nich od pierwszego wejrzenia. :mrgreen:
pawelllQwE pisze:Ciekawe kiedy moja kolonia ligniperdy osiągnie liczebnośc 14 robotnic :mrgreen:
Życzę ci oby jak najszybciej. Ja czekam tylko, żeby się urodziło całe to potomstwo to będzie ekstra. :)
Wybiegając tak trochę w przyszłość, ciekawe przy jakiej liczebności można się spodziewać żołnierza?
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

śr 10 lut, 2010

U mnie u C. vagus wykluła się 6 robotnica :) a na dniach powinno być jeszcze ze 4-5
Ostatnio zmieniony śr 10 lut, 2010 przez urbanp, łącznie zmieniany 1 raz.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

pt 12 lut, 2010

Z tego co piszecie, C.vagus faktycznie jest ekspresowa (oczywiście jak na Campo). Dla kontrastu moja królowa C.lignipedrus, którą opiekuję się od przeszło 1,5 roku, jak na razie dochowała się jedynie 3 robotnic i 4 nierosnących larw...
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 12 lut, 2010

socolovsky pisze:4 nierosnących larw...
Przezimuj ;p A 3 robo to sporo ;]
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 12 lut, 2010

Tym bardziej, że nie jest to gatunek Camponotus egzotyczny ani z Europy południowej tylko "nasz prawie" rodzimy.
Wszystkie Campo potrafią "zamrozić" larwy w rozwoju. Te największe larwy które teraz mam to są przecież ze zeszłorocznego potomstwa. :wtf:
Proponuję podebrać trochę potomstwa w naturze na wiosnę, tak dla rozruszania kolonii. Od 10 powinno już być z górki. :D
Harnaś pisze:Mrówek na pewno jest 15 - policzyłem tym razem dokładnie i widocznie jedna robotnica gdzieś się zapodziała lub ukryła gdy wcześniej liczyłem.
Nie wiem czy to wina tego, że byłem tak bardzo podniecony czy też czysty matematyczny analfabetyzm ale teraz wiem na 100%, że żadna mrówka nie zginęła/uciekła i jest 15 czyli wszystko się zgadza. :lol:
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

sob 13 lut, 2010

Problem w tym, że te larwy powstały z jaj złożonych TUŻ PO zimowaniu. Żeby wyrazić się bardziej zrozumiale, streszczę w paru zdaniach historię mojej C.lignipedrus.
Królowa jest u mnie od lata 2008, do jesieni dorobiła się 2 robotnic i kilku larw, u których wzrost się zahamował. Zimą przeprowadziłem hibernację, po której królowa zjadła zalegające larwy, nie składając przy tym ani jednego jaja aż do jesieni 2009. W związku z tym urządziłem im przyspieszone jesienne zimowanie. Tym razem hibernacja dała oczekiwane skutki, królowa złożyła kilka jaj, z których rozwinęły się 3 robotnice, niestety w międzyczasie 2 umarły, co daje 2+3-2=3 robotnice i taki stan rzeczy utrzymuje się aż do tej pory. Te kilka nierosnących larw, o których pisałem poprzednio, powstały właśnie z jaj po ostatniej hibernacji. Nie ma więc sensu ponawiać zimowania, które na dobrą sprawę skończyło się raptem 2 miesiące temu. Tak sobie myślę, że może nie udało mi się przechytrzyć zegara biologicznego gmachówek i czekają na prawdziwą wiosnę.
Co do dokładania poczwarek, to chętnie bym to zrobił, ale nie ma u mnie w okolicy żadnych Campo, poza C.fallax (moja królowa pochodzi z wymiany, nie wiem nawet, gdzie została złapana).
Awatar użytkownika
francuz
Posty: 297
Rejestracja: pt 24 kwie, 2009
Lokalizacja: Ostrołęka

sob 13 lut, 2010

do socolovsky: Chociaż twoja królowa nie tratuje wszystkiego co na jej drodze jak się tylko coś pojawi obcego (komar, mucha czy jakie kol wiek inne źródło białka) tak zniszczyła już 2 poczwarki i kilka larw.
A wracając do C. vagus żołnierzy pewnie możesz zacząć się spodziewać pod koniec lata.
Ostatnio zmieniony sob 13 lut, 2010 przez francuz, łącznie zmieniany 1 raz.
Lasius umbratus
Formica sanguinea
Camponotus ligniperda
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

sob 13 lut, 2010

Francuz trochę dziwnie napisałeś pierwsze zdanie posta. :p
francuz pisze:C. vagus żołnierzy pewnie możesz zacząć się spodziewać pod koniec lata.
Pytałem Lokiego, bo on u swoich gmachówek doczekał się już żołnierza. Powiedział, że okres w którym następuje pojawienie się supermajora to około 50 robotnic. :)
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
ODPOWIEDZ