[Formica sanguinea]- dziennik Jeremiego

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

czw 27 sie, 2009

11 sierpnia 2009
Mrówki zamiówione u Smoodera dotarły do mnie całe i zdrowe. Po nakarmieniu mrówek przeniosłem je do takiego oto formicarium.

Formicarium
Obrazek

Pytania do dziennika tutaj.
Ostatnio zmieniony czw 27 sie, 2009 przez Jeremi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

czw 27 sie, 2009

26 sierpnia 2009
Zrobiłem kilka zdjęć, niestety nie wyszły tak jakbym tego chciał. Dałem mrówkom dwa koniki polne i maja chyba już dosyć jedzenia. Zabarykadowały się z resztek śmieci i kamyczków.

Mrówki zabudowały wejście przed nieproszonymi gośćmi.
Obrazek

Rzut na królową z orszakiem.
Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw 27 sie, 2009 przez Jeremi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

ndz 30 sie, 2009

30 sierpnia 2009
Stan koloni bez zmian. Nie ma żadnej choroby na szczęście, kolejne kokony są otwierane, nowe pakiety jaj są składane. W zabudowanym wyjściu jest otwór na szerokość jednej robotnicy. Jedna robotnica patroluje kilka cm2 przed gniazdem. Dałem mrówkom osę wiedząc że chyba każdy gatunek mrówek nie gardzą tą formą białka. Strażniczka natychmiast wznieciła alarm, po czym robotnice zaczęły rozbierać barykadę. Zresztą zobaczcie na zdjęciu poniżej.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

śr 23 wrz, 2009

23 września 2009
Na dzień dzisiejszy padło około trzech robotnic F. fusca z niewyjaśnionych przyczyn, natomiast wylęgły się robotnice F. sanguinea. Kolonia ma apetyt, wrzucam wszystko co mi wleci do pokoju i czasami mrówki nie zostawiają nawet resztek... Wejście do gniazda jest odblokowywane zawsze kiedy trzeba wciągnąć obiad do korytarza. Dzisiaj była to mucha. Zwiadowczyni szybko zawołała dwie swoje siostry po czym wspólnie wciągnęły muchę do korytarza. Mrówki siedzą stłoczone w korytarzu i osłaniają królową. W ciemnym gąszczu pancerzy widać tylko białe poczwarki i larwy przyszłych wojowniczek F. sanguinea :)
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

sob 17 paź, 2009

5 października 2009
Obalam domniemany mit dotyczący tego, że podawanie imago much jakoś szkodzi mrówkom. Ostatnio wrzucałem im kilka takowych i mrówki rozłożyły je na czynniki pierwsze. Rozważam możliwość włożenia mrówkom kilku kawałków żywicy sosnowej. Być może wybiorą sobie odpowiednie kawałki i będą wykorzystywać do czyszczenia siebie nawzajem i odkażania korytarzy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
PS. Zapomniałem dodać że eksperymentalnie dodałem kilka świeżych igliwi. Na razie widzę że są układane przy wejściu z tego samego względu co inne śmieci. Może przy innym formicarium pokombinuję z temperaturą.
Ostatnio zmieniony wt 20 paź, 2009 przez Jeremi, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

sob 20 lut, 2010

20 lutego 2010
Dawno tutaj mnie nie było. Właściwie przez całą zimę nic się nie działo. Mrówki prawie nie jadły, ruch ograniczały do minimum. Ostatnio zaszła jednak zmiana, ponieważ pojawiły się kolejne stadia rozwojowe. Poniżej załączam zdjęcia, na których przedstawione są dwa kokony. Jest ich więcej jednak robotnice nie były zbytnio chętne udostępnić mi je.

[center]Obrazek
Obrazek[/center]

Dodaję dwa zdjęcia mrówek, które trzymam w probówkach.
[center]Obrazek
Obrazek[/center]
Ostatnio zmieniony sob 20 lut, 2010 przez Jeremi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

śr 21 lip, 2010

21 lipca 2010
Od dłuższego czasu nie udzielałem się na forum. Jednak nie wpłynęło to na kondycję moich mrówek. Przedstawiam poniżej zdjęcie i krótki filmik z życia koloni.
Obrazek

http://www.youtube.com/watch?v=gwltwJV--eQ

http://www.youtube.com/watch?v=QyihSb-vpPo


film i zdjęcie robione przez mojego siostrzeńca 8) :pstryk:
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

sob 31 lip, 2010

31 lipca 2010

Dziś przedstawiam Wam ofensywę moich mrówek na bezbronnego konika polnego.
Obrazek

http://www.youtube.com/watch?v=1LdZHQkM ... r_embedded
http://www.youtube.com/user/geremy91#p/u/1/_w5IjBIhsIo
ODPOWIEDZ