Solenopsis fugax - pytania do notatnika Orna

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

śr 14 paź, 2009

Jeśli ktoś chce zabrać głos w sprawie mojego notatnika to jest to odpowiedni temat.
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

śr 14 paź, 2009

Planujesz lestobiozę?
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

śr 14 paź, 2009

Tak, planuję, jednak jeszcze nie teraz.
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

śr 14 paź, 2009

Jaki gatunek?
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

śr 14 paź, 2009

Póki co myślę o M.ruginodis, jak nie wypali a rozwinie mi się kolonia zbójnicy, to na niej. Planuję tylko na gniazdach betonowych, więc będę w stanie zrobić tunele w których zmieści się tylko pasożyt.
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

czw 22 paź, 2009

Napisałbyś coś o hodowli rybików? Sam chciałbym spróbować, wydają mi się idealną karmówką, ale nie miałbym pojęcia, jak je utrzymywać.
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

czw 22 paź, 2009

Rybiki umieściłem w probówce z watą - krok pierwszy. Do środka wetknąłem jedną z warstw chusteczki higienicznej(najzwyklejszej, bez zapachu), zawiniętej w dosyć ciasny rulonik. Po wetknięciu w probówkę rulonik lekko się poluzowuje i stanowi świetne schronienie dla rybików(nie może zbyt luźno się przesuwać, bo dotknie mokrej waty i klops). Probówkę zatykam watą jak z mrówkami. Rybiki karmię pokarmem dla rybek, dla kota(rozkruszony i w większych bryłkach-to starczy na dłużej) i czasem kawałeczkiem owoca. Jak je zaniedbam to i tak nie zdechną bo trawią papier(dla tego najważniejsze by papier był bez dodatków). Kolonię rozpocząłem wyłapując duże osobniki w nocy w łazience :lol: . Do skarmiania jednak biorę tylko nowe pokolenia. Duże rybiki do rozpoczęcia mojej hodowli łapałem dotykając je mokrym palcem. Ich wada jest taka, że wolno rosną. Zaleta- mają bardzo delikatne ciała, są szybko zjadane przez mrówki. Można pociąć je na drobne kawałeczki lub dać malutkiego białego osobnika(jeszcze bez srebrno-szarych lusek). Ja wycieram rybika z łuseczek pocierając jego ciało palcem lub płatkiem waty. Pozostawione na rybiku łuski brudzą miejsce posiłku, co w przypadku kolonii w probówce brudzi watę jakby już był grzyb...
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

czw 22 paź, 2009

Da się uruchomić ich hodowlę w słoiku?
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

pt 23 paź, 2009

Ja podaję głównie suchą karmę, więc woda w probówce to źródło wody pitnej(póki się nie zabrudzi ;) ) a przynajmniej jest źródłem niezbędnej wilgoci. Probówka jest wygodna ponieważ zajmuje mało miejsca i ułatwia odławianie ofiar :wink: . Wystarczy przechylić i lekko postukać nad kartką papieru, albo mokrą watą jak ktoś ma słaby refleks :p . W 99% przypadków wylatuje tylko jeden rybik, jak stukać delikatnie. Nie wiem jak odławiać ze słoika, żeby nie narażać reszty na uszkodzenia. To kruche stworzonka. Można im nawet podłączyć arenę i tam podawać jedzenie, ale mi szkoda miejsca.

Na fotce gigantyczna probówka 18cm , przed watą wepchnięty kawałek strzykawki ma chronić papier przed zetknięciem z wodą (wtedy kaplica dla wielu rybików, sprawdzone)
Obrazek
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

pt 23 paź, 2009

Gdyby połączyć (przegrodą otwieraną na małą chwilę) mrówki z rybikami to mrówki na nie zapolują?

Kiedyś myślałem, że mrówki są takie bojowe i wypuszczone w domu potrafiłyby wyłapać rybiki i inne owady domowe. :-)
Ostatnio zmieniony pt 23 paź, 2009 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

sob 24 paź, 2009

Jak potem poprosisz mróweczki, by wróciły do domku?:). Kiedyś udostępniłem inkubator z świeżo wyklutymi świerszczami(toto ma 2mm długości chyba) dla L.niger i one wymordowały wszystkie (ok 50) i zaniosły do gniazda. Gniazdo uznały jako swój teren. Drugiego dnia większość łupu wyniosły na śmietnik (czyli zabiły więcej niż im potrzeba ). Rybiki w pełni zdrowia są bardzo zwinne i wymykają się mrówkom w ostatniej chwili, łuski pomagają im się wyślizgiwać.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 25 lip, 2010

Nie pasuje tu nic innego jak "S h i t happens". :?
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 26 lip, 2010

pomyśle o hodowli rybików. nie wiecie czy to chodzi po szkle?
główny maruda
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pn 26 lip, 2010

Skoro z wanny wyjść nie może to i po szkle łazić nie powinno. Ale pewności nie mam.
Ile takich rybików potrzeba do założenia hodowli? Będą się rozmnażały w odpowiednio przygotowanej probówce?
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

śr 28 lip, 2010

Mi rybiki same się hodowały w formi. Czasami zabije takowego, ale mrówki nawet nie popatrzą na niego:P
ODPOWIEDZ