Lasius fuliginosus by Schiffer - pytania

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

czw 13 maja, 2010

pytania do dziennika - link do dziennika
patyczak1000
Posty: 205
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Lublin

ndz 30 maja, 2010

Moje rady:
1. Wyrzucić potomstwo królewskie umbratusa, niech robo skupią się na pasożycie.
2. Dorzuć poczwarek i białych robo nigera, zajmą się one transportem białka do kolonii i klonia ruszy z kopyta.
3. Podawaj oprócz miodu pokarm białkowy w postaci różnych mieszanek i ubitych małych muszek owocówek.
pozdrawiam

[b]Moja oferta: zainteresowani na gg[/b]
Awatar użytkownika
Orn
Posty: 612
Rejestracja: pn 24 wrz, 2007
Lokalizacja: Gdynia

ndz 30 maja, 2010

Moja rada wynikająca z doświadczenia jest taka, żeby jednak nie ryzykować z L.niger. Jak już to dorzuć jeszcze poczwarek umratusa(ale racja, wyciągnij królewskie poczwarki, u Lasiusów te, które się nie załapały na rójkę są wypędzane, nie stają się robotnicami). W moim przypadku robotnice nigerka po otwarciu kokonów zabijały robotnice kartonówki...za każdym razem. Coś im nie pasowało:(
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

ndz 30 maja, 2010

Jest mi ktoś w stanie dać link do dziennika który nie zakończył się na wpisie typu :""zaadoptowałem/am robotnice umbratuska- jest wspaniale. "Schiffer, powodzenia życzę ...
patyczak1000
Posty: 205
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Lublin

pn 31 maja, 2010

Mega skrót jak to u mnie wyglądało.
http://www.antmania.pl/forum/viewtopic. ... 2&start=15
Królowa padła nie wiadomo czemu, rano miała jeszcze piękny, mieszany orszak i czerwiła. Nie nosiła najmniejszych śladów walki.
Jeśli ktoś ma możliwość posiadania kilku podobnych kolonii to kiedy zbliży się moment wyklucia poczwarek karto niech z jednej kolonii usunie nigery i wtedy będzie można porównać zachowania bez i z nigerami.
pozdrawiam

[b]Moja oferta: zainteresowani na gg[/b]
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

wt 01 cze, 2010

u mnie jak na razie 2 królowe żyją, robotnice ich nie ukatrupiły. Same umbratusy, nigerków nie dawałem. choć za chwilę pójdę poszukać jakiś dorodnych gniazd nigerczych i jak znajdę poczwarki to dorzucę po naście do każdej.
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

czw 03 cze, 2010

patyczak1000 pisze:Mega skrót jak to u mnie wyglądało.
http://www.antmania.pl/forum/viewtopic. ... 2&start=15
Królowa padła nie wiadomo czemu, rano miała jeszcze piękny, mieszany orszak i czerwiła. Nie nosiła najmniejszych śladów walki.
Jeśli ktoś ma możliwość posiadania kilku podobnych kolonii to kiedy zbliży się moment wyklucia poczwarek karto niech z jednej kolonii usunie nigery i wtedy będzie można porównać zachowania bez i z nigerami.
Ja mam trzy królowe mogę tak zrobić, cóż jak za chwilę się dowiecie wszystko idzie dobrze i bez nigerów :D

umbramen - dzięki :)
patyczak1000
Posty: 205
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Lublin

śr 23 cze, 2010

Możesz sam otworzyć kilka poczwarek nigerka, kiedy ściemnieją, bo u mnie umbratusy się do tego w tym roku nie kwapią. Wystarcz szpilka i malutka pęseta, np. do brwi.
pozdrawiam

[b]Moja oferta: zainteresowani na gg[/b]
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

śr 23 cze, 2010

Myślałem o tym, lecz moje umbra są ,jak się o tym przekonałem, są niesamowicie żądne pomocy, a nawet niecierpliwe. Dzień po tym jak dałem poczwarki zaczęły je otwierać pomimo tego ,że były tam jeszcze larwy :lol: . Dziś już każda poczwarka jest nacięta na końcu. Widać wyznają zasadę "co masz zrobić jutro, zrób dziś"
patyczak1000
Posty: 205
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Lublin

śr 23 cze, 2010

Po prostu nie umieją się nimi zająć. W takim razie odłów trochę poczwarek nigera z kilkoma robo i zaraz przed wykluciem zabieraj poczwarki od nigera, wyciągaj z kokonów i nagie poczwarki daj umbratusowi. Znając je sporo zmarnują, ale tak wszystkiego zmarnować rady nie dadzą :wink:
pozdrawiam

[b]Moja oferta: zainteresowani na gg[/b]
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

śr 23 cze, 2010

hmm, a poczwarki z otwartymi kokonami po przeobrażeniu nie będą mogły same wyjść?
patyczak1000
Posty: 205
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Lublin

śr 23 cze, 2010

Raczej nie, choć nie ukrywam, że nigdy nie byłem świadkiem całego procesu wyciągania robo z poczwarki. Niestety aby odhodować karto trzeba się trochę pomęczyć. :D
pozdrawiam

[b]Moja oferta: zainteresowani na gg[/b]
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

pt 09 lip, 2010

Ojjj tak! To prawda nieunikniona
Moskuito
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 09 lip, 2010

Schiffer pisze:23 czerwca
jajeczek - 30
Schiffer pisze: połowa jajeczek poszła.
jajeczek 7
Nie mogłem się powstrzymać. :p :-o
Bądź konsekwentny w swoich wypowiedziach.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

pt 09 lip, 2010

aaaaach nie musiałeś tego pisać, to ja tutaj chcę sobie humor poprawić, że tak źle nie jest, a tutaj sru :p .
W wypowiedziach często jest uogólniane i dopasowywane do reszty treści więc patrzcie się zawsze na stan kolonii, bo tam zawsze się najpierw upewniam i liczę :)
Moskuito
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 09 lip, 2010

Powinno być dobrze. Ewentualnie możesz im dołożyć poczwarek umbratusa.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

pt 09 lip, 2010

no w takim układzie to byłoby nie tylko dobrze, ale bardzo dobrze. Niestety moje ogrodowe umbra nie chcą wnosić swoich poczwarek pod kamienie, które im dałem, nawet same tam nie wchodzą nie wiem dlaczego.Ale musiałbym koniecznie w najbliższym czasie zlokalizować gniazdo. Mam nadzieję że własnym gatunkiem zaopiekują się lepiej niż poczwarkami nigera :zenada:
Moskuito
ODPOWIEDZ