Manica rubida - dexter688

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pn 31 maja, 2010

Był niekoniecznie piękny dzień. Nagle telefon od taty:
- Złapałem jakąś mrówkę, chyba królową. Taka dosyć duża, coś około 1 centymetra (była oczywiście większa) z brązowym końcem odwłoka.
Na początku myślałem że złapał jakiegoś Lasiusa, gdyż opis nie był zbyt szczegółowy :D
Przywiózł ją do domu w pudełku po landrynkach ( :D ). Odkręca pokrywkę, patrzę :o Manica rubida! W ciągu następnej minuty przygotowałem probówkę, wpuściłem do niej królową i zatkałem wylot watą. Królowa prawie od razu zaczęła drzeć watę. :? Gdy na następny dzień się nie uspokoiła dałem jej arenę z dużego pudełka po ferrero. Po zbadaniu nowej areny zaszyła się w probówce, którą zacieniłem czerwoną folią. Wczoraj wieczorkiem patrzę - królowa wychodzi na żer, a w probówce coś takie białe leży przy wacie :D To chyba jajka. Piszę "chyba" bo przez tą folię bardzo kiepsko widać. Królowa ma dostęp do miodu, mieszanki i owadów. Narazie widziałem jak jadła miodek. Chwile tarmosiła muszkę ale nie wiem czy coś uszczknęła.

Fotki pojawią się poźniej. :D

Pytania i porady:
viewtopic.php?p=34331#34331
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pn 31 maja, 2010

A jednak są jajka. Cały pakiecik :D Mam nadzieję, że ich nie zje bo podobno czasami tak Manica robi. Zmieniłem folijkę na czerwony plastik wycięty z tic-taka. Widać trochę lepiej, ale szału nie ma.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

czw 03 cze, 2010

Królowa złożyła jeszcze kilka jajek. Dzisiaj rano dobrą chwilę przerzucała na arenie kamienie, raczej kamyczki i ziarenka piasku. :wtf: Może budowała wał przeciwpowodziowy. Skonsumowała muszkę i siedzi w probówce.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pt 04 cze, 2010

Zabezpieczyłem królową przed drganiami: podłożyłem pod arenę watę, która tłumi (mam nadzieję) wstrząsy. Królowa jest najwyraźniej nerwowa, co jakiś czas wybiega do końca probówki i wraca. Z rzadka wychodzi na arenę.
I dwa zdjącha widoku ogólnego: (robione telefonem komórkowym - co widać po jakości)
Obrazek Obrazek
Przed wejściem do probówki leży złotko z mieszanką i miodem. W sumie to takiego żarcia prawie nie rusza, ale jeśli by ją naszła ochota lub napadł "mały głód" to ma pod nosem :D
Edit: jedyne zdjęcie JKM jakie udało mi się kiedyś zrobić:
Obrazek
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pt 11 cze, 2010

11.06.2010

Upał, 28*C u mnie w pokoju. Jeszcze nieopatrznie włączyłem rano lampkę dogrzewającą (szczyt głupoty :roll: ). Na szczęście brat, który od maturki siedzi w domu, czuwał i gdy Manica zaczęła się przeprowadzać w kąt areny zainterweniował. Wszystko skończyło się szczęśliwie. JKM nie bardzo chce jeść... Wszelkie owady chwilę potarmosi i odkłada w kąt areny. Wczoraj liznęła trochę mieszanki po czym zarzuciła żarcie kamyczkami i piaskiem.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

ndz 20 cze, 2010

20.06.2010

Dzisiaj spostrzegłem trzy całkiem spore larwy, i kilka mniejszych przy pakieciku jajek :D Zdjęć nie zamieszczę - z powodu zaciemnienia probówki trudno będzi zrobić dobrą fotkę.
Królowa, o dziwo, nie chce jeść mięska :? Je tylko miodek, miksturę, komary i muchy olewa. Zobaczymy czy jej to wyjdzie na zdrowie...

Stan koloni:
królowa: 1
robotnice: 0
poczwarki: 0
larwy: ~ 7-8
jajka: ~ 10-12
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

wt 29 cze, 2010

29.06.2010

Wszystko jak na razie w najlepszym porządku. Przybyło larw, coś dużo jajek ubyło - może spałaszowała. Grunt, że larwy dorastają. W dalszym ciągu wcina miodek. Dałem jej dziś przeciętego komara, który w tajemniczy sposób zniknął. Mam nadzieję, że zjadła, ale zapewne tylko go wyniosła w kąt areny.

I fotka, rozmazana bo z ręki i przez pokrywkę od ferrero ale jest.
Obrazek

Stan koloni:
królowa: 1
robotnice: 0
poczwarki: 0
larwy: 10-15
jajka: ?
Ostatnio zmieniony sob 03 lip, 2010 przez dexter688, łącznie zmieniany 1 raz.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

sob 03 lip, 2010

03.07.2010
Królowa co dziennie zjada komara i popija go miodkiem :wink: A że po wiosennych deszczach "komarów Ci u nas dostatek" na trudności w łapaniu pożywienia nie narzekam. Wygląda to tak: wychodzę przed dom, siadam na ławce, komary siadają na mnie, zabijam je, zanoszę do domu, mówię smacznego, mrówki jedzą :obiad: Dzisiaj widziałem jak królowa męczyła coś białego, mam nadzieję, że nie była to larwa :roll: Ale są również pozytywne wiadomości, jedna larwa dochodzi już do 5mm długości, druga ma około 4mm, reszta po 2 mm.

Mam nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze dlatego przygotowywuję się do sklecenia jakiegoś formi. Czy arenka 40x20cm wystarczy? Podobno te mrówki są dosyć ruchliwe.

Stan koloni:
królowa: 1
robotnice: 0
poczwarki: 0
larwy: ponad 10
jajka: ?
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pt 09 lip, 2010

09.07.2010

Królowa już nie zjada jednego komara dziennie ale dwa lub trzy. Jest to zapewne ściśle związane z szybkim rozwojem larw. Są już naprawdę spore. Wygląda na to, że jedna zaczyna się przepoczwarzać. Potrzeba zrobienia formi jest coraz większa.
Ponawiam więc pytanie: arena 20x40cm będzie dobra?

Stan kolonii:
królowa: 1
robotnice: 0
poczwarki: 1
larwy: około 10
jajka: ?
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pt 16 lip, 2010

16.07.2010
Zaszły niewielkie zmiany na lepsze. Królowa je jak dawniej, uspokoiła się nawet. Ewentualne wstrząsy nie robię na niej żadnego ważenia ( w przeciwieństwie do fuscy która wariuje i biega po całym formi :D ). Za to potomstwo bardzo ładnie dorasta. Oby tak dalej :D
Następny wpis może już będzie opowiadał o pierwszych robo :wink:

Stan kolonii:
królowa: 1
robotnice: 0
poczwarki: 6
larwy: 6
jajka: ?
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

czw 22 lip, 2010

22.07.2010

Królowa przestała jeść komary, pije tylko miód. Związane jest to z tym, że w "kolonii" nie ma na dzień dzisiejszy żadnych larw. Za to pod watą leży cała sterta poczwarek.

* * *

Wczoraj skończyłem robić formi dla JKM Manicy :D Wymiary areny 20cm x 40 cm, wymiary gniazda 18cm x 40 cm. Formi zrobione jest według przepisu socolovsky'ego. Tyle, że zamiast gipsu do zrobienia gniazda użyłem betonu komórkowego. Bloczek o grubości 10cm, przeciąłem na pół tak aby uzyskać 5 centymetrowy plasterek. Przyciąłem go do odpowiednich rozmiarów. Komory były rzeźbione frezem założonym do wiertarki, korytarze - wiertłem. Gniazdo było przecięte, a następnie sklejone. Chodzi o to, żeby część gniazda była wilgotna, część całkowicie sucha (beton równomiernie chłonie wodę). Przednia ściana gniazda została wyrównana na arkuszu papieru ściernego. Przestrzeń za gniazdem wypełniona jest styropianem. Na górę wylana jest warstwa gipsu, na której to zrobiona jest arena. Do nawadniania służy wężyk widoczny na zdjęciach.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I jeszcze odnośnie pokrywy: jakieś 2/3 formi przykryte jest na stałe szybą umocowaną na bezbarwnym silikonie. Pozostała część jest otwierana. A tu taki patencik:
Obrazek
Dzięki szkiełkom przyklejonym w rogach od dołu, otwierana część pokrywy nie przesuwa się.

***
Pytanie: mam zamiar umieścić probówkę z królową na arenie formikarium (jak się wyklują robo to mi się rozlezą po ferrero i będzie problem) czy taka zmiana znanego królowej terenu na całkowicie nowy nie będzie dla niej szokiem?
***
Stan koloni:
królowa: 1
robotnice: 0
poczwarki: 12
larwy: 0
jajka: ?
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

sob 24 lip, 2010

24.07.2010

Ledwo skończyłem formi, a wykluły się pierwsze robotnice! Na razie są dwie :D Na samym początku hodowli Manicy czytałem na Antmanii, że bardzo często zdarza się, że królowe zjadają larwy, jajka i inne takie herezje. Jeden z użytkowników napisał, że na cztery królowe jakie posiadał żadna nie odchowała pierszego pokolenia. :wtf: Na sąsiednim forum radzono komuś żeby podrzucił Manicy robo bo w innym wypadku może być cienko. Przeraziło mnie to trochę :D Ale widać nie potrzebnie się martwiłem :p Robotnice są na razie żółciutkie :p Od czasu do czasu jedna z robosi wychodzi na arenę. A tak apropos to położyłem probówkę na arenie formikarium. Królowa po zbadaniu nowego terenu uspokoiła się i teraz nie rusza się z probówki. W probówce obok poczwarek zauważyłem kilka larw i pakiecik jajek. Kolonia rośnie w siłę :D

Stan kolonii:
królowa: 1
robotnice: 2
poczwarki: ~10
larwy: ~5
jajka: 5-10
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pn 02 sie, 2010

02.08.2010
Kolonia bardzo ładnie się rozwija. Wczoraj przyszła na świat szósta robotnica. Po ilości spożywanego pokarmu wnioskuję, że królowa dokarmia kilkanaście sporych larw. Codziennie kolonia pochłania 4 komary, a robotnice dojadają jeszcze miodku. Robotnice cały czas noszą kamyczki i zatykają wejście do probówki, na chwilę obecną wejście jest tak małe, że królowa chyba się nie przeciśnie. Mróweczki są coraz badziej odważne i badają całą arenę. Poza gniazdem przebywają średnio dwie lub trzy robotnice.
W piątek wyjeżdżam, wracam we wtorek... Muszę je nakarmić na zapas i nawrzucać im setki komarów, może larwy nazbyt nie schudną :p

Stan kolonii:
królowa: 1
robotnice: 6
poczwarki: 5-7
larwy: 10-15
jajka: ?
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

ndz 15 sie, 2010

15.08.2010

Wiele się działo od czasu ostatniego wpisu, choć nie było to tak dawno. Robotnice znalazły szczelinę w gipsowej wylewce pokrywającej arenę. I cała kolonia przeniosła się między styropiany pod arenę :? Mimo podgrzania nowego lokum, nie chciały z powrotem przenieść się do probówki. Jedynym sposobem na przeniesienie ich było zniszczenie części areny i uniesienie jednego płatu styropianu. Mrówki pozbawione dachu nad głową przeniosły się do betonowego (właściwego :p ) gniazda. Arena została uszczelniona i został jej przywrócony pierwotny wygląd. Niestety podczas operacji gdzieś zapodziała się część potomstwa. Wszystko powoli wraca do normy :D

Stan kolonii:
królowa: 1
robotnice: 8
poczwarki: 0
larwy: 2-3
jajka: 20-30
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

pn 23 sie, 2010

23.08.2010
Kolonia rozwija się bardzo ładnie. Ponad połowa robotnic przeważnie przebywa w gnieździe, reszta przekopuje arenę. A kopanie idzie im bardzo sprawnie.
http://www.youtube.com/watch?v=M5ZDtS6d-1A

Stan kolonii:
królowa: 1
robotnice: 8-9
poczwarki: 0
larwy: kilka
jajka: 20-30
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

wt 31 sie, 2010

31.08.2010
Mrówki praktycznie zaprzestały wiercenia dziur w arenie. Teraz praktycznie wszystkie robotnice siedzą przy królowej. Z części widocznych na filmiku jajek wykluły się larwy. Mrówki są spokojne, wogóle nie reagują na słabsze wstrząsy, jakie czasem niechcący im funduje. Tak jak dawniej jedzą miodek, komary i od czasu do czasu mniejsze muchy.

Stan kolonii:
królowa: 1
robotnice: 8
poczwarki: 0
larwy: 3 duże, 5 średnich, kilkanaście małych
jajka: około 20
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

sob 02 kwie, 2011

2.04.2011

Długo nic nie pisałem. A trochę się zmieniło.
Jeszcze przed zimowaniem w koloni pojawił się samiec. Przeobraził się z gigantycznej poczwarki, dorastającej przez spory okres czasu. Kolonia zimowała razem z larwami. Hibernacja trwała blisko 4 miechy. Po wybudzeniu mrówy bardzo dużo jedzą. Dostają chętnie zjadany miodek, troszkę mniej chętnie zjadaną mieszankę, oraz co dwa-trzy dni świerszcza. Mrówki zaprzestały robót ziemnych na arenie, które były sporym utrapieniem. Gdzieś zniknęły dwie robotnice, może zostały przysypane w jakimś drążonym korytarzu. Mrówki wychodzą z gniazda tylko po jedzenie, które jest zaciągane do gniazda, a następnie składowane w jednej z suchych komór i zasypywane piaskiem :D W ciągu najbliższych dni spodziewam się kilkukrotnego zwiększennia się liczby robotnic - w koloni jest 16 dużych larw. Mniejszych i jajek na razie nie zauważyłem.

Stan kolonii:
królowe: 1
samce: 1
robotnice: 6
poczwarki: 0
larwy: 16
jajka: 0 (?)
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

śr 06 kwie, 2011

6.04.2011
Jakieś dwa dni temu samiec opuścił gniazdo i wychodził na rurkę do nawadniania. Otwierał skrzydła i próbował startować :) Jednak nie był tak bezpieczny jak mu się zdawało - polowały na niego dwie robotnice. Po dwóch dniach tropienia, gonitwy itp. jedna z robotnic dopadła samca i uczepiła się jego skrzydła :D Parę godzin później truteń został przerobiony na karmę dla potomstwa :?
Larwy dorastają, ale coś mi się wydaje, że znowu ich trochę ubyło - ostatnio doliczyłem się 14... Ale nie jest to nic pewnego formi trochę zaparowało, a larwy są przerzucane z jednej komory do drugiej, trudno więc mieć pewność :wink:

Stan kolonii:
królowe: 1
samce: 0
robotnice: 6
larwy: 14-16
jajka: 0 (?)
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

czw 07 kwie, 2011

Dziennik uzupełniałem wczoraj, ale podałem nieaktualne już informacje. Mianowicie: larw jest dalej 16 (a nie 14),a królowa złożyła pakiecik jajek. Zaś samiec nie został skonsumowany tylko umieszczony w kropli mieszanki :p Nie wiem czy to protest przeciwko karmieniu ich mieszanką, czy mrówy zdały sobie sprawę, że złotka z żarciem są wymieniane i prędzej czy póżniej pozbędą się zdechlaka :D

Sprawa wygląda więc tak:

królowe: 1
samce: 0
robotnice: 6
poczwarki: 0
larwy: 16
jajka: 5-15
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

ndz 15 maja, 2011

15.05.2011

Dziwna sprawa. Larwy urosły do niebotycznych rozmiarów - niektóre są prawie wielkości królowej, ale przepoczwarzenia się na razie nie doczekałem. Jedna robotnica zdechła, znalazłem ją w mieszance, nie powiem że się utopiła, bo Maniki często wkładają wszelkie odpadki do żarełka. Królowa złożyła znowu trochę jajeczek.
Na zdjęciu widać tylko część potomstwa, larwy leżą nie wiedzieć czemu w dwóch komorach.
Obrazek

Stan koloni:
królowa: 1
samce: 0
robotnice: 5
poczwarki: 0
larwy: 14-16
jajka: 15-30
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

śr 18 maja, 2011

18.05.2010
Larwy ciągle leżą podzielone na dwie grupy. Teraz już nie są mieszane. Wyraźnie widać, że larwy z jednej grupy są o wiele większe i różnią się nieco kolorem, od tych z grupy drugiej. Możliwe, że kamiklo miał rację pisząc:
kamiklo pisze:Może będzie rójka. Może podzieliły je na królewskie i robotnic?
Tymczasem w grupie z większymi larwami pojawiły się dwie ogromne poczwarki. Mam nadzieję, że to nie samce, bo mają stosunkowo duże głowy. Ale jak to mówią: nadzieja matką ...

Poczekamy zobaczymy.

Stan koloni:
królowa: 1
samce: 0
robotnice: 5
poczwarki: 2
larwy: 12-14
jajka: 15-30
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

sob 21 maja, 2011

21.05.2011
Obiecane zdjęcia poczwarek:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

ndz 12 cze, 2011

12.06.2011

I sało się. Kolonia wzbogaciła się o 7 trutni... To chyba wina zbyt dużej wilgotności. Przerabiam formi i zobaczymy czy to coś zmieni...
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Stan koloni:
ehhhh.... :cry:
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
ODPOWIEDZ