Pytania do nieco innego dziennika

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

ndz 31 paź, 2010

Bede zaszczycony, jak kolwiek sie ten wyraz pisze :)
Życzę udanej hodowli ;)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pt 19 lis, 2010

Jeśli nie wierzysz w odratowanie królowej gmachówki to spróbuj rożnych metod dezynfekcji w formi. Np.spróbuj podać pyłek, żywice, okadzić siarką (dym z siarki ma właściwości bakteriobójcze.) Dodać antybiotyk do karmy itp. Może coś zadziała. Jakbyś próbował z antybiotykiem to napisz byłem na farmacji to policzę dawkę :-)
główny maruda
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 19 lis, 2010

Drwal pisze:Jeśli nie wierzysz w odratowanie królowej gmachówki to spróbuj rożnych metod dezynfekcji w formi. Np.spróbuj podać pyłek, żywice, okadzić siarką (dym z siarki ma właściwości bakteriobójcze.) Dodać antybiotyk do karmy itp. Może coś zadziała. Jakbyś próbował z antybiotykiem to napisz byłem na farmacji to policzę dawkę :-)
Antybiotyku bez recepty nie dostanę. Mam w domu różne chemikalia, więc mogę eksperymentować.

Co masz na myśli, mówiąc "dym z siarki" - dym, czy pary tlenku? Jeśli to drugie, to mogę podłożyć w pobliżu pirosiarczyn - pytanie tylko, w jakiej dawce.

Mam ten "kosmiczny żel" - on podobno jest z antybiotykiem. Spróbuję z nim.
Ponadto spróbuję z: kwasem mrówkowym, miętą, żywicą, cytyną (skórka). Może z etanolem, żeby je leciutko upić - może akurat zabije to wirusa.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

sob 20 lis, 2010

Dym czyli tlenki siarki powstałe przy spaleniu tejże :-) Pirosiarczan to bardziej można by spróbować wykorzystać do dezynfekcji próbówek.
Antybiotykami sam się zajmę w takim razie :-P
Skórka z cytryny raczej nie pomoże. Co do mięty to próbował bym napar lub odwar domieszać do pokarmu. Stężenie etanolu które jest bakteriobójcze denaturuje białka wiec albo nie zabijesz "cosia" albo ugotujesz mrówki na zimno.
główny maruda
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 20 lis, 2010

Drwal pisze:Dym czyli tlenki siarki powstałe przy spaleniu tejże :-) Pirosiarczan to bardziej można by spróbować wykorzystać do dezynfekcji próbówek.
Antybiotykami sam się zajmę w takim razie :-P
Skórka z cytryny raczej nie pomoże. Co do mięty to próbował bym napar lub odwar domieszać do pokarmu. Stężenie etanolu które jest bakteriobójcze denaturuje białka wiec albo nie zabijesz "cosia" albo ugotujesz mrówki na zimno.
Z tym alkoholem to prawda ;p
Technicznie rzecz biorąc, dym to zawiesina cząstek stałych ;)
Pirosiarczan łatwo rozłożyć do tlenków - nie trzeba siarki spalać. Pytanie tylko w jakiej ilości tych tlenków dać, żeby mrówkom się nic nie stało... Mięta w pokarmie odpada - one ledwo tykają ten pokarm, a z miętą to już w ogóle nie ruszą. Po prostu wpakuję tam woreczek z miętą.

Co do cytrusów, to słyszałem, że podobno mogą pomóc...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

sob 20 lis, 2010

Co do stężenia tlenków siarki to proponuje zamknąć na 10min. kolonie z w zamkniętym pudełku (o znanej objętości) i wpompować tam tlenek siarki tak aby jego stężenie osiągnęło 1-2% Sprawdzić efekt.

Mięta w takim razie też bym inhalacji spróbował :-)

Nie same cytrusy ale wyciągi z nich robione.
główny maruda
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 15 sty, 2011

Formik, Udało się powstrzymać tą chorobę?
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 15 sty, 2011

kamiklo pisze:Formik, Udało się powstrzymać tą chorobę?
Nie chcę krakać, ale chyba tak.
Jeśli chodzi o tamtą królową herca, to niestety leży do góry brzuchem.

Padły mi gmachówki (1 kolonia), pierwomrówki (5 kolonii różnych gatunków), wysmuklice (1 kolonia), wścieklice (2 kolonie), podziemnice (2 kolonie) i kartonówka.

Ponury żniwiarz zebrał (ple ple) duże żniwo...

Na szczęście moje perełki mają się dobrze (odpukać!) i wkrótce umieszczę z nimi kilka filmów :)
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 15 sty, 2011

Na szczęście, że amazonkom i zbójom nic się nie stało. Czyli był byś chętny na L. flavus :-> ? Będę czekał na kolejny wpis do dziennika i filmy z niecierpliwością :)
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

ndz 16 sty, 2011

Super, widzę kolonia już spora i ile potomstwa ;)
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 16 sty, 2011

Filmik świetny. Kolonia pięknie się rozwija nie to to moje Lasius :p Ile masz tam robotnic tak na oko? Życzę udanej hodowli amazonek.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 16 sty, 2011

kamiklo pisze:Filmik świetny. Kolonia pięknie się rozwija nie to to moje Lasius :p Ile masz tam robotnic tak na oko? Życzę udanej hodowli amazonek.
Robotnice były z dokładanych poczwarek ;)
Coś koło setki pewnie...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 20 kwie, 2011

Jakim cudem w koloni amazonek rodzą się samce sierpnic? :P
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 20 kwie, 2011

pawelllQwE pisze:Jakim cudem w koloni amazonek rodzą się samce sierpnic? :P
O jeny... amazonek oczywiście ;)
Sierpowate żuwaczki itp. :D
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

śr 20 kwie, 2011

Królowe, jak je złapałem skrzydełek nie miały-szły w kolumnie rajdowej. Przecież im skrzydełek nie urywałem, wiec pojecia nie mam czemu samce wychodzą... :wtf:
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 20 kwie, 2011

arni pisze:Królowe, jak je złapałem skrzydełek nie miały-szły w kolumnie rajdowej. Przecież im skrzydełek nie urywałem, wiec pojecia nie mam czemu samce wychodzą... :wtf:
Też mnie to zastanawia...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

śr 20 kwie, 2011

Jesli szły w kolumnie rajdowej to może były niezapłodnione i miały osiąść w zrabowanym gnieździe (jak to się dzieje w przypadku robotnic Harpagoxenus americanus). Była by to bardzo ważna i ciekawa obserwacja.
główny maruda
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

czw 21 kwie, 2011

A może te samce, to genetyczne samice tylko homopzygoty?
Ogon gdzieś pisał, że u wysmuklic pojawił mu się samiec ...
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 21 kwie, 2011

Drwal pisze:Jesli szły w kolumnie rajdowej to może były niezapłodnione i miały osiąść w zrabowanym gnieździe (jak to się dzieje w przypadku robotnic Harpagoxenus americanus). Była by to bardzo ważna i ciekawa obserwacja.
Jak wytłumaczysz obecność 4 robotnic amazonki, z czego dwie zostały rozciągnięte?
Potem doszło kilka samców, a teraz same samce...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 21 kwie, 2011

Hmm...
Zaiste nie mam pojecia. Ale skoro sa robotnice to królowa MUSIAŁA posiadać choc troche nasienia. A możliwe że to robotnice amazonki składają jajka, z których lęgną sie samce, a królowa albo ma przerwę albo cos jest nie tak i robotnice karmią tylko larwy samców?
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 21 kwie, 2011

arni pisze:Hmm...
Zaiste nie mam pojecia. Ale skoro sa robotnice to królowa MUSIAŁA posiadać choc troche nasienia. A możliwe że to robotnice amazonki składają jajka, z których lęgną sie samce, a królowa albo ma przerwę albo cos jest nie tak i robotnice karmią tylko larwy samców?
Dostarczę im niedługo trochę poczwarek jakichś Formica, to zobaczymy co będzie...
Jaja, z których rozwijają się samce, są na 100% produkowane przez królową.
Pierwsza partia składała się z 4 robotnic i 4 samców.
Kolejna partia to 5 samców...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 21 kwie, 2011

A jak teraz wygląda sytuacja z potomstwem? Ile jest czego?
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 21 kwie, 2011

arni pisze:A jak teraz wygląda sytuacja z potomstwem? Ile jest czego?
Z poczwarek powykluwały się samce - ale to już opisałem.
Jest kilka jajek i jedna poczwarka.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 21 kwie, 2011

No to zobaczymy co wyjdzie z poczwarki, a potem z jajek
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

czw 21 kwie, 2011

Być może do zakładania tego typu koloni "wybierane" są królowe u których jest upośledzony system podtrzymywania plemników przy życiu i duża część ich pada? Istnienie tego typu królowych mogło by być krokiem w kierunku inkwilizmu lub oznaką jakiejś wady genetycznej która utrzymuje się poprzez samce powstające w tego typu koloniach.
główny maruda
ODPOWIEDZ