Pytania do nieco innego dziennika

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 07 lip, 2011

Widzę, że na aparacie kurz się nie osadza - tak trzymać! ;)

Skoro Manica lubi muchy to na razie, kiedy mamy pełnię sezonu na owady - podawaj im muchy. Jak kolonia będzie większa i zapotrzebowanie na białko wzrośnie, to prawdopodobnie będą jadły inne owady.
Z tego co wiem i widzę, to u czterokopek jest kilkanaście robo a nie kilka :p
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 07 lip, 2011

pawelllQwE pisze: Z tego co wiem i widzę, to u czterokopek jest kilkanaście robo a nie kilka :p
To miałem na myśli :P
Zobaczymy, czy Manica zasmakują w kokonach nigerek - dałem im trochę i sprawdzę czy je lubią.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pt 08 lip, 2011

Spróbuj wylęg świerszczy, moje manice to jedzą.
główny maruda
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 08 lip, 2011

Nie ma mowy - te cholerstwa tak dzwonią, że nie da się wytrzymać ;d

Zjadły wczoraj poczwarki nigerek i królową tetrasa :]
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 08 lip, 2011

Wylęg nie dzwoni!
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 08 lip, 2011

Ale skądś go trzeba wziąć - samce niestety dzwonią...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 08 lip, 2011

Zoologiczny jest na tyle daleko, że w domu już nie słychać. :mrgreen: Tj. kup wylęg.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 08 lip, 2011

Muszę popytać, czy w Kakadu sprzedają, bo w zoologu na ośce nie mają...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 08 lip, 2011

Można by poprosić, żeby sprowadzili. Na pewno biorą towar od jakiegoś większego hodowcy, więc pewnie trochę wylęgu by go nie zbawiło.
Jednak z drugiej strony patrząc tu: http://www.kakadu.pl/Pokarmy-dla-zwierz ... jnych.html
Po tym jak nazwali Tenebrio molitor mączniakiem, zaczynam wątpić że się dogadasz.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 08 lip, 2011

Miałem raz własny wylęg świerszczy.
Kupujesz sobie ok. 50 dorosłych świerszczy, zostawiasz na jedną noc towarzystwo (hmm jak mieszkasz w bloku to faktycznie może być ciężko z hałasem, ja sobie zniosłem do piwnicy) w akwarium, dajesz pojemnik z jakimś podłożem (ja użyłem włókna kokosowego), na to siateczka żeby świerszcze nie wyjadły jajek i po sprawie. Samice pakują jajkami jak głupie, a po robocie możesz dać kilka dorosłych swoim koloniom, a resztą dokarmić mrówki w naturze ;)

Po ok. 2 tygodniach miałem ok. 200 małych świerszczyków ;) Tylko utrzymuj substrat w stale wilgotnym stanie.
Nie opiekowałem się zbytnio nimi, a i tak wylęg był ogromny.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 10 lip, 2011

To nie kupuj kubańskich tylko domowe one są w miarę ciche... Zresztą do wszystkiego da się przyzwyczaić. Ja mam terra w pokoju i tam zwykle coś cyka...
główny maruda
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 10 lip, 2011

Formik jak będzie 1 chłopak to obsłuży wszystkie panie a i dużo hałasu nie narobi btw. ćwierkanie świerszczy obojętnie jakich uważam za coś przyjemnego. Co prawda jak kupiłem pierwszy raz, to w pierwszą noc wyniosłem, później się przyzwyczaiłem.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Szacho
Posty: 122
Rejestracja: czw 26 sty, 2012

pt 27 sty, 2012

Odświeżę dziennik :D Formik skąd masz Ponerę??? Od Arniego???

Pozdrawiam :D
Obrazek

"To za mało, jeśli na to ciebie stać
Trzeba znacznie więcej, więcej z siebie dać"
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 27 sty, 2012

Tak, dokładnie.

Jak na razie ma problemy z rozwojem, bo o ile apetytu nie brakuje, to jaja są regularnie zjadane, jeśli jakimś cudem się pojawią...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Szacho
Posty: 122
Rejestracja: czw 26 sty, 2012

pt 27 sty, 2012

Kurczę szkoda... może brakuje im jakiegoś magicznego białeczka? bo z tego co mi wiadomo to dajesz im tylko owocówki, może im czego tam brakuje?

Pozdrawiam :D
Obrazek

"To za mało, jeśli na to ciebie stać
Trzeba znacznie więcej, więcej z siebie dać"
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 28 sty, 2012

Szacho pisze:Kurczę szkoda... może brakuje im jakiegoś magicznego białeczka? bo z tego co mi wiadomo to dajesz im tylko owocówki, może im czego tam brakuje?

Pozdrawiam :D
Daję głównie małe kawałki mączników - zawsze je ciągną do gniazda i szamią w środku jak się zmieści, a jak nie, to na zewnątrz. Dosyć często dorzucam owocówki, po których nie ma nawet śladu, a czasami wrzucę jakiegoś mola/larwę itp.

Nie wiem czemu - pojawiały się czasami jaja, ale znikały w dziwnych okolicznościach... Gradient wilgotności jest duży, więc nie powinno być problemu. Muszę jeszcze pokombinowac z ogrzewaniem, bo według TAoP, są kserofilami.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Szacho
Posty: 122
Rejestracja: czw 26 sty, 2012

sob 28 sty, 2012

to ładnie je karmisz, moje mrówy nie mają takich frykasów :P
Nie wiem czemu - pojawiały się czasami jaja, ale znikały w dziwnych okolicznościach... Gradient wilgotności jest duży, więc nie powinno być problemu. Muszę jeszcze pokombinowac z ogrzewaniem, bo według TAoP, są kserofilami.

Gdzieś niedawno wyczytałem właśnie, że są kserofilami, ale z drugiej strony też słyszałem, że znajdowano je w wilgotnym mchu

mi osobiście bardziej kojarzą się ze środowiskiem leśnym niż stepowym, nie wiem czemu ??? może dlatego, że mają długie odwłoki i krótkie nóżki, które na sypkim piachu słabo się zdadzą, w przeciwieństwie do formic, to są biegające predatory :) nic nie porusza się po sypkich górkach z piasku tak jak one ;)

Pozdrawiam :D
Obrazek

"To za mało, jeśli na to ciebie stać
Trzeba znacznie więcej, więcej z siebie dać"
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 28 sty, 2012

Arni, też mówił o ściółce leśnej - podobno najczęściej można je spotkać na 'granicy faz' ściółka - ziemia.
Może jakieś świetliste lasy, obrzeża i tak dalej? U mnie czują się lepiej w wilgotniejszych komorach...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Szacho
Posty: 122
Rejestracja: czw 26 sty, 2012

sob 28 sty, 2012

widziałem filmy z nimi i nie pasuję mi do stepów, ich styl poruszania pasuje do lasu - delikatnie, powoli, wejdą na każdą przeszkodę, obojętne im czy idą do góry nogami, czy normalnie, a formica, królowe stepów to biegają liniami prostymi omijając przeszkody, ucieczka na otwartym terenie np.przed wróbelkiem nie stanowi dla nich problemu, a taka ponera zanim by cokolwiek zobaczyła to było by już po jajcach

faktycznie, chyba dobrze kombinujesz, nie wychodzą na tereny otwarte (stepy), lecz trzymają się blisko nich, może mech na skraju lasu, gdzie słonko dociera rozproszone :) to by nawet pasowało - Ponera ma słaby wzrok - las, a Formica - dobry wzrok, więc stepy

dziemki za podanie miejsc znalezisk, będę wiedział gdzie ich szukać :D "TatooOOoo, kiedy będzie latooOOoo???" :p

Pozdrawiam
Obrazek

"To za mało, jeśli na to ciebie stać
Trzeba znacznie więcej, więcej z siebie dać"
ODPOWIEDZ