[Polyergus rufescens] - Dziennik Scytala

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

czw 02 wrz, 2010

Udało mi się nabyć P. rufescens od arniego, za pośrednictwem pawelllQwE.
Ponieważ jest to dość rzadki gatunek, postawiłem założyć dziennik.
Pytania, sugestie i uwagi proszę zamieszczać tutaj


23 sierpień 2010
pawelllQwE wysyła mrówki.

25 sierpień 2010, Dzień 1
Mrówki docierają do mnie, dzięki opakowaniu jakie im zapewnił pawelllQwE, po rozpakowaniu zupełnie po nich nie widać śladów dalekiej podróży. Stan: królowa P. rufescens, dwie żywe robotnice F. rufibarbis, trupek trzeciej rufibarbis i garść poczwarek fusca/lemani. Są zupełnie spokojne, cała aktywność to zmiana lokalizacji kilku poczwarek.
Dostają pierwszy posiłek - miód z wodą. Chwilę później obserwuję pierwszą trofolaksję między robotnicami i królową.

Stan kolonii:
Królowa
Robotnice - 2 F. rufibarbis
Poczwarki - około 20 F. fusca/lemani

30 sierpień 2010, Dzień 6
Zauważam pierwszy pakiet jaj. W gnieździe aktywnością wyróżniają się dwie robotnice F. rufibarbis, są przy tym widocznie większe od pozostałych niewolnic. Mrówki nie wykazują zainteresowania miodem.

Zdjęcia robione przez probówkę, są więc takie jakie są ;)
Królowa w otoczeniu robotnic:

Obrazek
Obrazek

Królowa i widoczny pakiecik jaj:

Obrazek

Stan kolonii:
Królowa
Robotnice - 2 F. rufibrabis i 8 F. fusca/lemani
Poczwarki - około 14 F. fusca/lemani

2 wrzesień 2010, Dzień 9
W kolonii przybywa niewolnic. Poza tym nie dzieje się wiele, poza przenoszeniem co jakiś czas pakietu jaj z miejsca na miejsce przez robotnice. Królowa wykazuje śladową wręcz aktywność, porusza się leniwie jedynie przy szturchnięciu przez robotnicę lub przestraszeniu przez nadgorliwego obserwatora ;) Wskutek znacznego ochłodzenia i ulewnych deszczy, temperatura w pokoju spadła do 21 stopni C.

Stan kolonii:
Królowa
Robotnice - 2 F. rufibarbis, 11 F. fusca/lemani
Poczwarki - około 11 F. fusca/lemani
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

wt 07 wrz, 2010

7 wrzesień 2010, Dzień 14
Dwa dni temu kolonia dostała miód z wodą. Zainteresowanie było duże, wiele robotnic wypchało sobie odwłoki niemalże do przeźroczystości.
Dzisiaj postanowiłem podać po raz pierwszy pokarm białkowy, ponieważ nie chciałem wywołać niepotrzebnej paniki - podłączyłem probówkę do tymczasowej areny. Niemalże natychmiast po otwarciu probówki w teren ruszyli pierwsi zwiadowcy i już po chwili smakowali się kawałkami mącznika, które po kilku minutach zostały wniesione do gniazda.

Zauważyłem lekki wzrost aktywności królowej, wydaje mi się, że bardziej się teraz interesuje tym, co się dzieje w gnieździe. Z jaj nic się jeszcze nie wykluło, jak na razie zmienia się tylko miejsce ich położenia. Po dodaniu areny zaobserwowałem małe spięcie między robotnicą fusca i rufibarbis - rufibarbis była wyraźnie odpychana i niedopuszczana do pożywienia, dała za wygraną, by po chwili wrócić i już bez przeszkód, wspólnie z fuscą wcinać białko. Jedna z mrówek miała "pecha", lub wykluła się martwa - zauważyłem dwa białe odnóża i biały kawałek czegoś, co mogłoby przypominać mocno pogniecioną mrówkę.
Temperatura - 20 stopni C, chyba będę musiał zacząć dogrzewanie.

Zdjęcia:

Obrazek

Wygląda na to, że królowa bierze czynny udział w czyszczeniu nowonarodzonej (kiedy robotnice fusca przeniosły się z pracą w inne miejsce, królowa podążyła za nimi i wyraźnie pchała się z powrotem do młodej mrówki)...

Obrazek

w końcu jednak dała za wygraną i fusca mogła w spokoju kończyć czyszczenie:

Obrazek

"Młodzież"

Obrazek

Królewna, w głębi jajeczka

Obrazek

Fotka poglądowa:

Obrazek



Stan kolonii:
Królowa
Robotnice - 2 F. rufibarbis, ok. 20 F. fusca/lemani
Poczwarki - 2 F. fusca/lemani
Pakiet jaj
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

czw 23 wrz, 2010

23 wrzesień 2010, Dzień 30

Niestety, spełnił się czarny scenariusz i jajka zniknęły. Jak na razie królowa nie kwapi się aby złożyć nowe, zresztą trudno jej się dziwić - mrówki codziennie dogrzewane są lampką do temp 20-22 stopnie C... Mam nadzieję, że temperatura zmieni się mocno po przeprowadzce do akademika (mały pokój, ogrzewania brak albo na maxa, dwie osoby i dwa kompy 24/h ;)
Jeżeli dwa, góra trzy tygodnie po przeprowadzce nie zauważę jaj, spróbuję przezimować kolonię.
Kolejnym ubytkiem w kolonii jest jedna z robotnic F. rufibarbis - wygląda jakby przejechał po niej czołg, a później ktoś wyssał rurką wnętrze. Mrówki stale dokarmiane owocówkami i miodem, więc z braku pożywienia raczej tego nie zrobiły :/

Zdjęć dzisiaj nie ma, gdyż pochłonięty kampanią wrześniową, nie mam czasu na obserwację mrówek i uwieczniania co ciekawszych momentów. Następny wpis po przeprowadzce, po pojawieniu się kolejnych jaj.

Stan kolonii:
Królowa
Robotnice - 1 F. rufibarbis, 23 F. fusca/lemani
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

pn 21 mar, 2011

18 marzec 2011, Dzień 206

Kolonia mieszka obecnie w podobnych warunkach co poprzednio, zmieniłem tylko starą probówkę w której wyczerpała się woda na nową, obecnie już wysłużoną ;).
Z braku odpowiedniego miejsca (bardzo niestabilna temperatura w lodówce) mrówki nie były zimowane (plan rezerwowy - przewieźć je do domu i tam wsadzić w lodówkę nie wyszedł przez gapiostwo - zapomniałem zabrać je ze sobą ;) ). Tym większa więc była moja radość, gdy zobaczyłem stos nowych jaj podczas cotygodniowego "obchodu" moich hodowli.
Kolonia od ostatniego wpisu była regularnie karmiona wodą z miodem i larwami mącznika, nadal mieszka w probówce - którą wkrótce będę chciał wymienić na nową ze względu na panujący w niej syf, ew. przeniosę je do regularnego gniazda. W międzyczasie padła jedna z robotnic fusca/lemani.
Zdjęć brak, żadnych nowości do pokazania a i namęczyłbym się mocno chcąc coś pokazać przez usyfioną probówkę ;)

Stan kolonii:
Królowa
Robotnice - 1 F. rufibarbis, 22 F. fusca/lemani
Pakiet jaj
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

śr 06 kwie, 2011

5 kwiecień 2010, Dzień 224

Dzisiaj podczas podawania pokarmu (woda z miodem + pokrojona larwa mącznika), przyjrzałem się bliżej kolonii i przez uświnione szkło probówki ujrzałem leżące między mrówkami larwy :)
Wszystko wydaje się więc iść ku dobremu. Musicie wybaczyć jakość zdjęć, musiałem je robić pod dużym kątem, aby było cokolwiek widoczne. Jakiś czas temu próbowałem przeprowadzić kolonię do nowej probówki, jednak wolały pozostać w starej. Przeprowadzka musiała by więc być w mniejszej lub większej części siłowa, a mając na uwadze dobro potomstwa, wolę tego nie robić ;)

Zdjęcia:


Obrazek



Obrazek



Stan kolonii:
Królowa
Robotnice - 1 F. rufibarbis, 22 F. fusca/lemani
Larwy - ok. 10
Jaja - ?
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

pn 18 kwie, 2011

18 kwiecień 2010, Dzień 237

W kolonii pojawiły się wreszcie poczwarki Polyergusa, padło co najmniej 4 robotnice fusca/lemani, bo tyle trupków znalazłem na arenie. Mam nadzieję, że padły ze starości.
Kolonia jest w dobrym stanie do przenosin (siłowych) - brak potomstwa które mogłoby przy tym ucierpieć lub się zgubić, więc zapewne wkrótce je przeprowadzę.

Zdjęcia:

Poczwarki Polyergusa i pilnujące je robotnice fusca/lemani.
Obrazek


Multi-trofalaksja z królową ;)
Obrazek


Sama królowa, nuda jak zawsze ;)
Obrazek


Jadłodajnia, dzisiaj miodek.
Obrazek


Jedyna robotnica F. rufibarbis ma się świetnie, mimo że nie zawsze dobrze dogaduje się z resztą ferajny.
Obrazek


A tak to wygląda z większej odległości, w planie nowa probówka i urozmaicenie "wystroju".
Obrazek



Stan kolonii:
Królowa
Robotnice - 1 F. rufibarbis, ponad 16 F. fusca/lemani
Poczwarki - 11
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

wt 17 maja, 2011

7 maj 2010, Dzień 255

Kilka dni temu zniecierpliwiony ignorancją kolonii wobec umieszczonej na arenie nowej probówki, delikatnie wysypałem całą zawartość starej na piasek. Delikatnie pęsetą umieściłem poczwarki w nowej probówce, pomogłem się do niej dostać królowej, a następnie kilku robotnicom. Następnie odłożyłem ją na miejsce starej, więc kolejne robotnice bardzo chętnie do niej wchodziły a zastawszy tam już królową i poczwarki nie wykazywały już większej ochoty do kolejnych wędrówek. Generalnie cała akcja przebiegła w bardzo spokojnej atmosferze, byłem wręcz zdziwiony, bo żadna mrówka nie zaczęła panicznie biegać ani gryźć.
Późną nocą robotnice zaczęły wyciągnęły pierwszą robotnicę Polyergusa z kokonu, oraz zaczęły "rozpakowywać" drugą. Rano okazało się jednak, że robo numer 2 była zepsuta i została wywalona martwa na śmietnik.

Stan kolonii:
Królowa
Robotnice - 1 F. rufibarbis, ponad 16 F. fusca/lemani, 1 P. rufescens
Poczwarki - 8

17 maj 2010, Dzień 265

Kilka dni temu zakończyła się akcja narodzin pierwszego pokolenia Polyergusa, na szczęście poza wspomnianym wcześniej drugim kokonem, cała reszta była w porządku i mimo około tygodniowego opóźnienia ostatniej robotnicy względem pierwszej, mogę się teraz cieszyć co najmniej dziewięcioma amazonkami.

Amazońska robotnica rozmiarem niemal nie różni się od robo fusca/lemani, jest jednak trochę smuklejsza. Z daleka praktycznie nie do odróżnienia, jednak sierpowate żuwaczki i odwłok o innym niż u fusca/lemani kształcie (a także kolorze) nie pozwalają na pomyłkę. Amazonki są dość ospałe, nie biorą udziału w niczym co wiązałoby się z opuszczeniem gniazda, jak również nie widziałem, by się nawzajem czyściły.
Z niewiadomych przyczyn padła niestety robotnica F. rufibarbis.

Powinienem teraz mieć więcej czasu na obserwację, więc następny wpis powinien być obszerniejszy, powinny pojawić się też zdjęcia.


Stan kolonii:
Królowa
Robotnice - ok. 14 F. fusca/lemani, ok. 9 P. rufescens
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
ODPOWIEDZ