[Polyergus rufescens] - pytania do dziennika Scytala

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

ndz 19 gru, 2010

u mnie nic się nie dzieje, od października mam taki zapieprz na uczelni, że nie mam czasu pomyśleć o mrówkach
amazonka siedzi i ani myśli składać jaj, aktualnie badam temperaturę w lodówce i szykuję kolonię do zimowania
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

ndz 29 maja, 2011

Mnie, szczerze pisząc, w całym dzienniku najbardziej zainteresował los tych dwóch biednych F. rufibarbis. Chyba kiedyś się szarpnę i napiszę jakąś przemądrą pracę nt. relacji różnych gatunków pierwomrówek w jednym gnieździe. Scytal - ostatnia rufi nie padła z "niewyjaśnionych" przyczyn - ale z okazji dręczenia oraz pewnie głodu, jeśli nie uskuteczniała trofalaksji. Otóż, mrówki żywią się w ten sposób, że oddają jadło - i przy oddawaniu troszkę trafia do brzuszka. Ergo: mrówka może paść z głodu nawet wtedy, gdy ma pełny bak. Wprawdzie niektóre mrówki robią trik i wydalają kroplę, po czym znowu ją połykają, ale nie jestem pewny, czy wszystkie tak robią; możliwe też, że otwarcie "śluzy" w brzuchu wywołuje wyraźne żądanie żebrzącej o pokarm mrówki, a nie samo zwracanie pokarmu. Myślę, że królowe mają inaczej zbudowany układ i potrafią się żywić tym, co same zjedzą. Ale to takie moje luźne rozważania i mogę się straszliwie mylić. ;)

Bardzo ładne mrówki; jak tak dalej pójdzie, Polska stanie się potęgą, jeśli o hodowlę P. rufescens idzie. Tak sobie dumam, że kiedyś kupię/ukradnę/wyżebrzę kilka królowych, odchowam wstępnie i puszczę w swojej okolicy, aby się radować obserwacją amazonek w swoim otoczeniu. Wprawdzie tow. Czechowski wspomina, iż amazonki są w mojej okolicy, ale podpiera tę tezę obserwacją jakiegoś Goebbelsa sprzed dziesiątków lat, gdy tu były jeszcze Prussen, a nie Polen. ;)
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 29 maja, 2011

BartTP pisze: Bardzo ładne mrówki; jak tak dalej pójdzie, Polska stanie się potęgą, jeśli o hodowlę P. rufescens idzie.
Ja niestety muszę czekać, aż mi się diploidalne samce skończą, bo jak na razie miałem 4 robo i same samce później xd
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

ndz 17 lip, 2011

w kolonii trwa stagnacja, wykruszyła się jedna amazonka i 2 niewolnice, dorzuciłem 25 poczwarek fusca i myślę nad dorzuceniem kolejnych 50...
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
bartel441
Posty: 216
Rejestracja: śr 27 sty, 2010
Lokalizacja: WARSZAWA/LEGIONOWO

pn 18 lip, 2011

dorzyc jeszcze wiecej zeby mialy sile roboczą
ODPOWIEDZ