[Formica cinerea] Foto-dziennik hodowlany - Rok II

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

sob 22 sty, 2011

Królowa złapana 14 lipca 2010r, w Krakowie. Dzień upalny, koło 14.30, biegała po alejkach parkowych, jeszcze ze skrzydełkami, które zrzuciła w drodze do domu. W ciągu nocy złożyła pierwsze jajeczka. Przez pierwsze 3 miesiące, wychowała ok 26 robotnic nantic, po czym nastąpiła stagnacja. 30 października 2010r mrówki poszły spać...

1 stycznia 2011r zakończyłam zimowanie. Stan robotnic - 22

Obrazek

10 stycznia 2011

Obrazek

21 stycznia 2011


-Królowa
-22 robotnice
-100 jaj
- 3 małe larwy
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

wt 25 sty, 2011

25 stycznia 2011

- Królowa
- 22 robotnice
- ~50 larw
- ~50 jaj


Ponieważ wiele osób pytało się, w jaki sposób uzyskałam tak ładny przyrost - postaram się odpowiedzieć. Wg. mnie, kluczowym czynnikiem jest...ciemność. Owinęłam komorę królowej paskiem papieru, a to następnie ciasno okleiłam taśmą izolatką. Stworzyła się swoista tulejka, którą ciężko się przesuwa, a która zapewnia idealną ciemność w komorze królowej. drugim, ważnym czynnikiem jest żarcie. I to żarcie do syta. Moje kruszynki dostają teraz drobny wylęg świerszcza, który bardzo łatwo im zanieść do gniazda i równomiernie rozłożyć przy larwach (bez zbędnego ćwiartowania ofiary) oraz spadziowy miodek prosto z tatrzańskiej pasieki :D

Probówka z tulejką:

Obrazek

Potomstwo - w większości spasione larwy ;)

Obrazek

Ogólny widok na gniazdo:

Obrazek

Więcej zdjęć dodam, jak uda mi się podpiąć Raynoxa ;)
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

czw 27 sty, 2011

Na razie jaj i larw przybywa.

Jak się zaczną rójki, to spróbuje dołożyć im drugą królową ;)

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

pn 07 lut, 2011

Mam już poczwarki! Zarówno z oprzędem, jak i bez oprzędu. Jaj i larw cały czas przybywa ;)

Portret Królowej Żwirki
Obrazek

Piastunka nawilżająca jajo
Obrazek

Zbieraczka doglądająca potomstwa
Obrazek

Ogólny rzut na potomstwo
Obrazek

Obrazek

- Królowa 1
- Robotnice 22
- Poczwarki ~30
- Wielkie larwy ~10
- Małe larwy ~30
- Jaja ~50
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

wt 15 lut, 2011

Przed chwilą byłam świadkiem "rozpakowania" dwóch kokonów, czyli WITAJ DRUGIE POKOLENIE! :D Kilkanaście innych tez już ściemniało.


- 1 królowa
- 24 robotnice
- 50 poczwarek
- 30 larw
- 50 jaj
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

ndz 24 lip, 2011

15 marca 2011

Kolonia kwitnie... Potomstwo w rożnych stadiach rozwoju zajmuje całą podłogę komory królewskiej... Można je zobaczyć na zamieszczonym filmiku:

http://www.youtube.com/watch?v=rn_wfK3rHwM

23 kwietnia 2011

Kolonia liczy sobie ~80 robotnic, kiedy następuje mały wypadek - stłuczenie probówki. Po 2 dniach wyłapywania robotnic, udało mi się złapać 36 sztuk. Królowa jednak od razu zabiera się za odnowienie liczebności i zaczyna sadzić jajami...

http://www.youtube.com/watch?v=rvfeczTCSD0

21 maja 2011

W związku z moim wyjazdem do UK, pozbywam się wszystkich mrówek, jednak moją ulubioną kolonie oddaję pod opiekę userowi arturro. Liczba robotnic to ~45

7 lipca 2011

Odbieram moje maleństwa. Wg relacji, królowa przez ten czas złożyła tylko mały pakiecik jaj, z którego wyszło 13 poczwarek... Liczba robotnic to około 60szt. Cóż, chyba pomyślimy już o przygotowaniach do zimowania...

24 lipca 2011

A jak! Najlepiej u mamusi! :D Po dokarmieniu kolonii pod korek odwłokami L.niger, królowa nasrała kupe jaj, większą od niej samej. Robotnice łażą jak cysterny... Pierwsza partia przeobraziła się w larwy, a jaj ciągle przybywa
ODPOWIEDZ