Przygody z mrówkami by arni

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

wt 01 lut, 2011

W końcu, za namową wielu osób, zmobilizowałem się i postanowiłem założyć dziennik, w którym chce opisać nie tylko moje kolonie ale również wszystko z nimi związane:

- łowy,
-ciekawe doświadczenia, wciąż oczywiście nabywane,
-wskazówki itp.

Już niedługo pojawi się pierwszy wpis dotyczący posiadanych na chwilę obecną przeze mnie kolonii.
:komp:

Pytania, wskazówki i porady proszę kierować tutaj: viewtopic.php?f=38&t=3987
Ostatnio zmieniony wt 07 cze, 2011 przez arni, łącznie zmieniany 4 razy.
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 03 lut, 2011

Zacznijmy może od 7 kolonii Camponotus ligniperda które na chwilę obecną hoduję-mrówki te były w większości ,, uratowane " z natury gdyż wiąże się z nimi dziwna historia mianowicie: Pewnego dnia wybrałem się na przechadzkę po okolicy jak zawsze w poszukiwaniu mrówek :) Dokładnie zbadałem okolice mojego domu i udałem się do sporego lasu. Dzień wcześniej była solidna ulewa i dookoła bylo pełno błota. W końcu doszedłem na szczyt góry gdzie na południowo-wschodniej skarpie moim oczom ukazał sie piękny obraz-ogrom kolonii ligniperdy. Mrówki były wszędzie, niektóre walczyły ze sobą, można było też dostrzec sporo królowych zbierających porozrzucane jajka. Okazało się że woda podmyła grunt i skarpa sie osunęła odkrywając gniazda Camponotus. Widok wyjątkowy, pasuje tu w 100 % stwierdzenie ,, niezapomniany widok ". ;)

Nawiasem mówiąc z moich obserwacji wynika iż Camponotus ligniperda lubi budować swoje gniazda na stokach, skarpach z duża zawartością gliny w glebie. Skarpy te zwykle ustawione są w kierunku południowo-wschodnim, południowym i południowo-zachodnim. Z moich kolonii tego gatunku 3 posiadają robotnice a reszta to królowe z jajkami/larwami.
Mrówki te są agresywne, szybkie i lubią wychodzić na pionowe powierzchnie. Chętnie polują na żywy pokarm i nie najgorzej im to wychodzi. Hodowla jest bardzo łatwa, wystarczy troche doświadczenia i jesteśmy w stanie dobrze zaopiekować się kolonią.
Poza tym posiadam kolonie Lasius flavus i niger, Formica fusca bądź tez lemani, cunicularia oraz cinerea.

Ostanio, w drodze wymiany z Formik'iem, nabyłem sporą kolonie murawki z której jestem bardzo zadowolny. Następnym razem opisze resztę moich kolonii, mam nadzieję że da się to czytać.
:p
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 04 lut, 2011

Może kilka słów o murawce.
Dostałem swoją kolonie na drodze wymiany z Formik'iem. Spora kolonia, masa larw co mnie bardzo cieszy-kiedy to wszystko zamieni się w imago kolonia podwoi swoją liczebność. Mrówki chętnie przyjmują każdy podany im pokarm, w mojej hodowli dostały robotę sprzątaczek:
kiedy jakaś kolonia zostawi np troszke miodu lub muche wtedy te resztki lądują u murawki-na następny dzien moge wyciągnąć czysty talerzyk. :)
Niestety jak wspomniał Kamiklo murawka w naszym rejonie nie jest zbytnio popularna. Przez 2 miesiące szukałem gniazd-namierzyłem 3 :wtf: :zenada:

Jedno z nich znajduje się jakies 200 metrów od słynnej już skarpy, a więc z 300-400 metrów od mojego domu. Drugie jest bliżej, ok 100 metrów, w sąsiedztwie Kartonówki. Trzecie zaś 50 metrów dalej, między potężnymi kopcami Lasius flavus. Tak więc, wbrew statystykom, murawka darniowiec nie jest bardzo pospolita na całym terytorium naszego kraju. W tym roku postaram się jeszcze dokładniej zbadać teren wokół mojego domu i mam cichą nadzieję na znalezienie jeszcze choć kilku gniazd tej wspaniałej mrówki.
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

ndz 20 lut, 2011

Wczoraj postanowiłem przestać marzyć o koloni oligoginicznej i wziąłem się do roboty. Wkrótce założe osobny dziennik mojej koloni Camponotus ligniperda, tymczasem tutaj opisze wczorajszy eksperyment. Kolonie, na której postanowiłem przeprowadzić eksperyment posiadam od jesieni. Przed eksperymentem kolonia liczyła 27 robotnic i mase potomstwa oraz jedna królową. Zamieszkują formikarium wykonane z akwarium, gdzie gniazdo betonowe znajduje się na dłuższej ścianie, a mrówki mają wrażenie, że wchodzą pod ziemię. Gniazdo ma wymiary 50 cm na 35 cm i w 90 procentach wypełniają je komory-nie lubię marnować przestrzeni. Arena ma wymiary 50 cm na 40 cm. Wysokość areny to 8 cm.Materiałem na nową królowa jest roczna matka, ktora w dniu eksperymentu posiadała 3 średnie larwy.

Teraz opisze wszystko, czego wczoraj dokonałem, postaram się nie pominąć żadnego szczegółu. Najpierw złapałem jedną z robotnic, która spacerowała sobie po arenie. Wrzuciłem ją do pudełka wypełnionego piaskiem, z czego wcale nie była zadowolona. Następnie umieściłem w nim strzykawkę z nową królowa. Robotnica rozpoczęła badanie areny i nagle natrafiła na królową. Wystraszona wybiegła ze strzykawki. Lecz po chwili powróciła . Obie wpadły w szał, zaczęły energicznie uderzać się czułkami i wymieniać pokarmem.
Oczywiście byłem w pobliżu. Już po chwili robotnica w pełni zaakceptowała nową królową.


Stwierdziłem że to wystarczy. Zatkałem wyjście ze strzykawki korkiem tak, iż robotnica spokojnie przechodziła, ale królowa się nie mieściła. Tak przygotowaną strzykawkę włożyłem na arenę. Po chwili pierwsza robotnica odnalazła nową matkę, zareagowała prawie identycznie jak pierwsza i już po chwili dwie robotnice siedziały sobie razem z królowa.Ze względu na konstrukcje gniazda nie mam do niego dostepu. Jak wiadomo, w kolonii oligoginicznej królowe wzajemnie się nie tolerują i zamieszkują komory po przeciwnych stronach gniazda. U mnie mogłem zastawić jedynie dwie komory w taki sposób, aby matki pod żadnym pozorem nie miały do siebie dostępu a robotnice mogly spokojnie chodzić po całym gnieździe. Stwierdziłem że już najwyższa pora na kolejny krok.


Przesypałem królową do komór i szybko zatkałem przejście. Niestety w gnieździe wybuchła panika. Robotnice w podnieceniu biegały po całym gnieździe. Skończyło się to tym, iż jedna z robotnic w napadzie strachu ugryzła królową w noge. Matce się to nie spodobało i zabiła ją jednym ciosem. Całe szczęście uciekła na arenę , gdzie mogłem ją pochwycić i ręcznie usunąć trupa z jej odnoża. Potem jeszcze raz wrzuciłem ją do gniazda. Tym raze poszlo lepiej. Po chwili 4 robotnice były przy królowej. Przy okazji zaobserwowałem, iż gdy królowa i robotnica widzą się po raz pierwszy to wtedy królowa oddaje pokarm robotnicy chcąc ją obłaskawić. Jeśli spotyka ją po raz kolejny, wtedy żebrze u niej o pokarm i najczęściej go dostaje. Wydaje mi się że właśnie dzięki takiemu zachowaniu królowa przeżyła i
została zaakceptowana. Dziś rano u nowej królowej siedzi czwórka robotnic-reszta chyba jej jeszcze nie odkryła. Znalazłem jednak w gnieździe jednego trupka, jeszcze się rusza ale ma odgryzioną głowę... Nie
bardzo wiem co o tym myśleć. Całe szczęście urodziła mi sie wczoraj pierwsza nowa robotnica
wiec nie jest źle. Mam nadzieję że wszystko się ułoży. Ciekawe czy ktoś kiedyś stworzył już taką
kolonie? Sądzę, że nie przynudzałem

Pozdrawiam ARNI

Edit by Ciocia.
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pn 18 kwie, 2011

No cóż, skoro jest temat to może by coś napisał o hodowanych gatunkach.
Może potem się rozpiszę, teraz tylko wspomnę że w końcu mam w domu egzotykę :)
Od czwartku posiadam kolonie Pheidole pallidula od Radiss'a w składzie królowa i około 25 robotnic ( w tym jeden major :) ). Jest też troche potomstwa, od tego czasu zjadły komara, wielką muche i ogromną kropkę miodu z jabłkiem :) bardzo lubią uciekać...
O i dobra nowina-pod koniec tego tygodnia, na drodze wymiany z jednym z użytkowników, bede posiadaczem młodej kolonii Messor barbarus ;) - długo zwlekałem, gdyż na poczatku mało mi się podobały :-P a teraz nie moge się doczekać.
Pozdro ARNI
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

śr 20 kwie, 2011

Dziś doszła do mnie, nabyta na drodze wymiany z Włóczymyśl'em ( którego teraz pozdrawiam ;) ) , kolonia Messor barbarus królowa i 9 robotnic plus poczwarka i 2 larwy. Doszły zapakowane jakby miały iść do Iraku-pełny profesionalizm :) przeprowadziłem je z prowizorycznego gniazda z ytong'a, które było w zestawie , do próbówki. Ogólnie robotnice strachliwe lecz królowa, mimo iż płochliwa, to jednak dzielnie patroluje CAŁĄ próbowke-na arenę nie wychodzi ani królowa ani robotnice wiec ja odłączyłem :lol:
Podałem im u wylotu duża muche-królowa zaciągnęła ją pod wąte i pocięła na kawałki :) odłożyłem próbowke, zakryłem szmatka-po godzinie patrzę a tam obok nadgryzionej muchy leży pakiet około 5 jajek :)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 21 kwie, 2011

Pheidole ciamka ogromną muche, żołnierz tnie ją od środka i podaje kawałki robotnicom, które karmią larwy. Barbarus coś tam skubnął takich żółtych nasion z Mrowkoyada, ale Ogólnie woli muchy-po podaniu owada na drugi dzień pakiecik jajek się lekko powiększa. Udostępniłem im arenę 15 cm na 10 cm, gdzie sąsiadują z kolonia Lepto w strzykawce ( 7 robotnic i królowa ). Ogólnie arena pusta, żadna mrówka nie patroluje. Myślę nad zakupem kolonii structor'a ( około 100 robotnic ) od jednego z użytkowników. Pewno structor nie bedzie tolerował barbarus'a na wspólnej arenie...?
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 28 kwie, 2011

Naprawde cieszy mnie wielkość pakietu jajek u barbarus'a :D
Ogólnie poczwarka ciemnieje, lada dzień będzie robotnica z niej. Jedna larwa jest już wielkości robotnicy, ale mimo podawania owadów nie urosła ani grama przez ostatnie 5-6 dni. Druga larwa jest przez pół mniejsza niż siostra.
Zauważyłem że królowa sporo czasu spędza leżąc sobie na boku-robotnice wychodzą wtedy na nią i troskliwie ją liżą. Ostatnio bardzo smakuje im mieszanka orzechów i pyłek z Mrowkoyad'a. Widać, że niektóre robotnice mają ładnie rozdęte odwłoki :obiad:

Zabieram się powoli za budowę formi z akwarium 80 cm na 30 cm na 30 cm, w którym chyba zamieszka structor. Wie ktoś jakie są relacje między structor'em a barbarus'em?

Pozdro ARNI
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 29 kwie, 2011

Poczwarka zaczęła chodzić :) jest jeszcze koloru karmelu, jednym słowem jest ŚLICZNA :lol:

Wczoraj podałem muche, mimo że dziś jest w dużym stopniu nietknięta to pakiecik jajek przestał być pakiecikiem i stał się pakietem :)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

ndz 01 maja, 2011

Pakiet jajek zubożał z winy hodowcy, który w tempie ekspesowym przeprowadził je do czystej próbówki.
Ale są i dobre wieści:
- formi im zrobiłem, z akwarium 15 cm na 10 cm na 10 cm. Gniazdo ma 5 cm na 15 cm,
- mniejsza larwa stała się poczwarką :) a duża powolutku rośnie więc pewno będzie z niej zbieraczka :mrgreen:
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

sob 04 cze, 2011

Dawno tu nic nie pisałem, ale teraz to się zmieni. Już w krótce opisze dla was moje klejnoty i perełki :p
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

wt 07 cze, 2011

Info tak na szybko.
Ponera coarctata ( kilkadziesiąt robotnic- około 25 i minimum dwie królowe-tyle widzę, jak przyjdzie kompakt od Formik'a to wtedy bede miał całą kolonie jak na dłoni, teraz siedzą w strzykawce z korkiem). Jajek jest sporo, są bardzo aktywne i łase na mięsko :)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

wt 07 cze, 2011

Mam dużo kolonii, ale spora ich część jest w Polskę wysyłana więc zrobię spis tych, które ,, hoduje ,, :) Może inaczej, tych z którymi jeszcze mam zamiar długi czas dzielić pokój :p

Camponotus ligniperda. Królowa z tamtego roku, odłowiona na jesień z kilkoma larwami, zimowana. Obecnie ma jedną robo z pierwszego pokolenia, a drugie to 5-7 poczwarek, kilka sporych larw i pare jajek :)

Ponera coarctata. Kolonia odłowiona niedawno, całkiem przypadkiem ją znalazłem. Minimum dwie krolowe, około 25 robotnic, jajka.

Solenopsis fugax. Dziś przyszły od użytkownika z antmani, 9 królowych z tamtego roku, zimowane,bez potomstwa, są w fazie łączenia w poliginiczną kolonię.

Lasius niger, tamtegoroczna, dostała druga szanse,zimowana, kilka jajek.
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

śr 08 cze, 2011

Policzyłem potomstwo u ligni, trudno było, bo królowa siedzi na potomstwie :)
Jest dziesięć poczwarek, 2 spore larwy i około 15-20 jajek.

Złodziejka weszła w 3 fazę łączenia-przed chwilą połączyłem wszystkie królowe. Pierwsza faza to dwójki, druga czwórki a trzecia to wszystko w jednym :) trzymajcie kciuki.
Ponera buszuje między korkiem w strzykawce, zjadła wczoraj pół larwy muchy.
Dziś widziałem dziwne zjawisko, mianowicie robotnica nanitic Camponotus ligniperda napiła się do pełna soku malinowego z miodem i cukrem, potem nakarmiła zawartością odwłoka larwy ( drugą potem odkopała i też napoiła ). Potem królowa zaczęła coś zpijać z ,, tyłu ,, larwy. Popiła i wróciła do ,, nic nie robienia ,, :)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 10 cze, 2011

Camponotus ligniperda ma 11 poczwarek, 1 średnią larwe i jajka, których liczba się nie zmieniła.

Solenopsis fugax- dziś wyciągnąłem królowe, wszystkie są całe i zdrowe. Ciekawe, ile robo w pierwszym pokoleniu wyciągnie 9 królowych :D

Ponera coarctata- coś tam wcinała larwe muchy, jajka dalej są jajkami.

Lasius niger- 2 pakiety jajek.

Formikarium już w 30 % zrobione, mam całe gniazdo :) ulepszyłem rant o dziurę na wężyk, będzie lepiej w przyszłości podłączyć drugie gniazdo. Messor w poniedziałek zostanie wysłany przez Curtus'a, od ostatniego zakupu mam do niego pełne zaufanie.
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pn 13 cze, 2011

Camponotus ligniperda- 12 poczwarek, pakiet jajek. Ponera coarctata-nic nie widzę, kompakt już jedzie.
Solenopsis fugax- musiałem dwie królowe odłączyć, za bardzo fikały wiec zostało 7 matek.
Już nie długo dotrze do mnie Messor structor i Manica rubida...
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 16 cze, 2011

Tak pokrótce-
Wczoraj dotarł do mnie kompakt oraz Manica rubida ( królowa i poczwarki oraz pakiet jajek ). Osoba ktora dorzucała poczwarki ( nie z mojej prośby ) niestety troche sie pomyliła i mam 4 poczwarki królewskie. Co dziwne królowa wyrzuca je na koniec probowki, mimo moich prób podrzucania ich zpowrotem do sterty poczwarek. Dziś dotarła do mnie samotna królowa Manica rubida i Messor structor z 3 matkami-znowu zaczynam przygodę :) szerzej opisze w wolnym czasie ;)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

ndz 19 cze, 2011

Messor wcina poczwarki osy dachowej aż im się czułki trzęsą :) Ogólnie to je dużo owadów, nasion też ma troche...
Ligniperda- sa już 2 robo i kolejna ciemna poczwarka. Razem z tą ciemną mam 10 poczwarek, sporo larw/jajek :)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

ndz 19 cze, 2011

Solenopsis fugax
Wskutek nieokreślonych przyczyn z 9 matek została mi jedna. Wykluczam walki miedzy matkami. Królowe odchodziły od reszty, zwijały się w kłębek i padały. W probówce są jajka. Robiłem co mogłem, zmnieniałem otoczenie, warunki, wilgotność, temperaturę, karmiłem rożnym pokarmem w tym larwami mrówek- nic nie pomogło. Trudno, widocznie nie jest mi dana hodowla tego gatunku... :mad:
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

ndz 19 cze, 2011

Ponera coarctata
Połączyłem dwie kolonie wskutek czego otrzymałem kolonie z 3-6 matkami i 30-40 robotnic. Mało jedzą niestety, może dziś coś skubną. Tak dla ciekawoski powiem że, na arenie 60 cm na 30 cm bardzo łatwo gubią gniazdo. Ogólnie są świetnym gatunkiem do łączenia z innymi mrówkami, coś jak Leptothorax. Osobiście swego czasu połączyłem je z Messor'em, nie widziałem śladów pojedynków, Ponera swobodnie wchodziła do gniazda Messor'a.

Manica rubida
Jestem na etapie łączenia królowych, były wobec siebie agresywnie wiec poszły do lodówki. Planuje zakończyć zimowanie pod koniec czerwca i sprawdzić, czy im się zachciało poliginiczności. Mam nadzieję, że poczwarki i jajka dadzą rade w 6-8 stopniach ( najcieplejsze miejsce w lodówce )...
Ostatnio zmieniony ndz 19 cze, 2011 przez arni, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

ndz 19 cze, 2011

Camponotus ligniperda
Dobrze się im żyje, właśnie kolejna robotnica jest czyszczona :)
Stan to zeszłoroczna królowa, 3 robotnice, 10 poczwarek ( coś mi się przedtem w obliczeniach musiało pomylić :) ), kilka ( 2-5 ) małych larw i sporo jajek ( >15 ). Bardzo chętnie jedzą, szybko się rozwijają, fajne bydlaki :) niedługo dostaną kompakcik od Formik'a .

Lasius niger
Zeszłoroczna królowa, bez większych zmian, dalej są jajka/larwy.

Formica lemani
Zeszłoroczna królowa, ma jedno jajko :)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

ndz 19 cze, 2011

Messor structor
Mój pupilek :lol: 3 królowe, sporo ( >100 ) robotnic we wszystkich stadiach, bardzo dużo poczwarek minor, nieliczne poczwarki media, ogólnie sporo larw z zapędami na media/major, kilka pakietów jajek. Jedza wszystko, ostatnio właśnie wspomniane poczwarki osy. W ciągu ostatniego tygodnia zanotowałem 3 zgony ( martwić się ?? ) , wszystkie to przedstawicielki kasty minor. Nie wiem tylko o co im chodzi z nasionami lnu: najpierw zanoszą je do gniazda, potem składują, następnie wynoszą z gniazda na arenę i porzucają. Inne nasiona ładnie rozgryzają, a len mają w odwłoku... :p
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 24 cze, 2011

Tetramorium caespitum
Od niedawna mam królową od fryc'a , ma już pakiecik jajek.

Manica rubida
Niestety królowe były tak zawzięte, zaczęły prać się w lodówce-dobrze że popatrzyłem do nich, i mam teraz dwie kolonie, w każdej królowa i pare poczwarek ( mam je z wymiany ). Jedna królowa zniosła sporo jajek.
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

wt 28 cze, 2011

Messor structor

Nie wiem co jest, mrówki zbierają normalnie nasiona ale zaraz potem lądują one na arenie... Nie widziałem żeby znosiły je zpowrotem, leżą na ,, śmietnikach ,, razem z np. resztkami owadów. Wiecie może czemu tak się dzieje? Do tego robotnice bez przerwy znoszą do gniazda piasek. WTF ???

Camponotus ligniperda

Jest już 5 robotnic, troche poczwarek, larwy różnej wielkości i kupka jajek-kolonia rozwija się prawidłowo.

Solenopsis fugax

Z niewiadomych przyczyn z 9 królowych została mi jedna :( robiłem co mogłem, zmieniałem oświetlenie, jedzenie, warunki, gniazdo itp itd... Padały jak muchy, została jedna, która jakoś się trzyma.Wykluczam walki miedzy krolowymi, poprostu odchodziły w głąb probówki, zwijały się w kłębek i padały...
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

śr 06 lip, 2011

Coś tam skrobne, ale chęci wogóle nie mam na pisanie :D
Messor structor

Udało mi sie posprzątać prawie całą arenę w jedną noc :) a to za sprawą kolonii Formica lemani, ale po kolei.
Więc już od ponad dwóch tygodni wspólnie z Messor'em żyje sobie Formica lemani. Arena jest na tyle duża ( 60 cm na 30 cm na 15 cm ) , że nie boję się tam trzymać innych mrówek. Efekt-w tym formi żyje:
- Messor structor w gnieździe,
-Formica lemani gdzie chce,
-Myrmica sp. w probówce,
-Myrmica sp. w strzykawce,
-3 kolonie Leptothorax/Temnothorax sp. w łupinach orzecha,
-Lasius niger w probówce. A jako że Formica lemani stwierdziła, że wyjście z probówki jest za szerokie to 6 robotnic w jedną noc zebrało wszystkie odpadki roślinne i zwierzęce z ponad połowy areny i poukładało je w wejściu :D A ja tylko wyciągnąłem probówke, wytrzepałem śmieci i odłożyłem ją na miejsce. Od tego czasu lemani gniazduje wszędzie np. pod korą, mchem itp mimo suchej areny :)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
ODPOWIEDZ