Rozmowy o mrówkach by arni

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

wt 01 lut, 2011

Tutaj jest miejsce gdzie możemy sobie pogadać o ,, Przygodach z mrówkami "
Zapraszam do dyskusji.
Pytania, wskazówki i porady dotyczą tego dziennika: viewtopic.php?f=38&t=3986
Ostatnio zmieniony wt 07 cze, 2011 przez arni, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 04 lut, 2011

Arni zapomniałeś napisać, że gmachówki są chimeryczne i często zżerają jaja :p
Tak nawiasem potwierdzam że w Beskidzie sądeckim [nie chcę przesadzić dlatego piszę o okolicach N. Sącza nie ma za wiele mórawki ja takowej w życiu nie widziałem. Ciekaw jestem jak to jest u nas z C. fallax oby było go dużo :p]
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 04 lut, 2011

Mam na tyle duże szczęście, że te 7 kolonii zjadło łącznie może z 3-4 larwy od czasu przybycia do mnie. Kiedy tylko zaczęły-buch do lodówki. Mam nadzieję, że mnie nie spotka słynny apetyt gmachówek na potomstwo. :mack:
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 04 lut, 2011

Z tymi pagórkami masz rację, u mnie to samo tylko na mniejszą skalę :P Choć i pod drzewem namierzyłem jedną kolonię.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 04 lut, 2011

Oprócz wspomnianych gniazd Camponotus ligniperda na tej skarpie namierzyłem jeszcze 2. Zgadnijcie gdzie :?: :?: :?:


:idea:

Jedno pod drzewem, wśród jego korzeni, znowu na skarpie-troszkę mniejszej niż ta słynna, oczywiście w kierunku południowo-zachodnim. Drugie zaś na skraju lasu, w ziemi, oczywiście teren znów pochyły lecz to już nie skarpa a lekka górka. Kierunek południowo-wschodni. Ciekawi mnie czemu budują gniazda właśnie w tym kierunku. Może dlatego iż zamieszkują okolice lasów, gdzie promienie słoneczne są na wagę złota-drzewa duzo zasłaniają, a mrówki budują gniazda zwrócone na południe i przez cały dzień łapią promyki słoneczka. Właśnie dzięki nim prawidłowo rozwija się kolonia, a poczwarki mogą się wygrzewać :D
Ale to tylko moje domysły...
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 04 lut, 2011

To i tak dobrze. Ja jeszcze w swym życiu nie widziałem w naturze tetraska :P Dobrze, że na biurku mam kolonię również od Formik'a, która prężnie się rozwija ;) Podobają mi się te małe diabełki.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 04 lut, 2011

Mnie też się podobają :)
Formik widać ma tego pod dostatkiem. Wychodzi na to że małopolska jest uboga w darniowca :evil:
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 04 lut, 2011

Ale bogata w Campo i inne rarytasy ;)
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 04 lut, 2011

Jak narazie wiem tylko o ligni w otoczeniu swojego domu, w tym roku poszukam dokładniej. :)
Trzymaj kciuki PawelllQwe żebyś my trafili na amazonki :p
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pt 04 lut, 2011

Co do tego darniowca, to on naprawdę występuje masowo, tylko, że cięzko go znależć. Chociaż może akurat wokół twojego domu nie ma ich zbyt wiele... Ja widziałem olbrzymie gniazda i są to imponujące budowle, ale mimo wszystko znaleźć cos takiego nie jest łatwo. Według mnie jeden z ciekawszych obiektów polskiej myrmekofauny ;)
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 04 lut, 2011

Możliwe ale ty również jesteś z łódzkiego, tak jak Formik. Pozazdrościć... :roll:
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 04 lut, 2011

Wiesz są rejony gdzie tetraski nie występują masowo lub nie występują wcale ;)
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 04 lut, 2011

A tak spytam z ciekawości, jakie podgatunki Camponotus udało Ci się namierzyć w swojej okolicy?
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pt 04 lut, 2011

C.herculeanus i ligniperdus.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 04 lut, 2011

Ja dorzucę u siebie z sadu C. fallax. :p
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 04 lut, 2011

Camponotus ligniperdus, herculeanus i fallax.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pt 04 lut, 2011

Ja u siebie znalazłem tylko Camponotus fallax
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

pt 04 lut, 2011

patry090 pisze:Ja u siebie znalazłem tylko Camponotus fallax
Nie ,, tylko " bo fallax to wcale nie taka często spotykana mrówka ;)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pt 04 lut, 2011

Tylko bo na pięć gatunków Camponotusów odnalazłem 2 stanowiska jednego ;) Ale nie martwię się, Formik też nie znalazł innych Gmachówek w łódzkim ;D
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pt 04 lut, 2011

u mnie(Wołomin/mazowieckie) spotkać można można jedynie fallaxa, i to tez tylko 1 kolonię po sąsiedzku, i widziałem samce fallaxa w pobliskim lesie na ścieżce(dogorywające, młodych królowych nie spotkałem)
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pt 04 lut, 2011

Wracając do Tetramorium to w łódzkim jest ich bardzo mało w porównaniu z lubuskim i zachodniopomorskiem. Tam są praktycznie wszędzie ;)
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 04 lut, 2011

patry090 Przyjedź w Beskid sądecki to pogadamy gdzie jest ich mało :p
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 04 lut, 2011

arni pisze:
patry090 pisze:Ja u siebie znalazłem tylko Camponotus fallax
Nie ,, tylko " bo fallax to wcale nie taka często spotykana mrówka ;)
Nieczęsto spotykana z racji iż prowadzi skryty tryb życia a nie ze względu na żadkość występowania.
patry090 pisze:Tylko bo na pięć gatunków Camponotusów odnalazłem 2 stanowiska jednego ;)
Masz stare info. W 2006r. do pięciu gatunków Camponotus odkrytych na ziemiach polskich dołączył jeszcze C. truncatus.
patry090 pisze:Wracając do Tetramorium to w łódzkim jest ich bardzo mało w porównaniu z lubuskim i zachodniopomorskiem. Tam są praktycznie wszędzie ;)
W moich okolicach też nie uraczysz tetrasów.
Być może one mają stanowiska w waszych okolicach tylko pośród gęstych traw wy ich nie zauważyliście. Z moich (i nie tylko) obserwacji wynika, że Tetramorium caespitum furażerują jedynie w okolicy 0,5m - max. 1m od wejścia do gniazda.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pt 04 lut, 2011

patry090 napisał(a):
Tylko bo na pięć gatunków Camponotusów odnalazłem 2 stanowiska jednego

Masz stare info. W 2006r. do pięciu gatunków Camponotus odkrytych na ziemiach polskich dołączył jeszcze C. truncatus.
C. truncatus policzyłem ;) To o czym zapomniałem? C.ligniperdus,C.fallax.C.vagus.C.herculeanus.C. trunctatus i co jeszcze?

Edit: Znalazłem C.piceus ;) Ale nie mam pojęcia nawet jak to wygląda i gdzie to można znaleźć :)

Edit2: http://www.iop.krakow.pl/pckz/opis.asp?id=215&je=pl
Czyli w praktyce gatunek nie występujący w Polsce.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 04 lut, 2011

patry090 pisze: C. truncatus policzyłem ;) To o czym zapomniałem? C.ligniperdus,C.fallax.C.vagus.C.herculeanus.C. trunctatus i co jeszcze?

Edit: Znalazłem C.piceus ;) Ale nie mam pojęcia nawet jak to wygląda i gdzie to można znaleźć :)
Klucze do oznaczania owadow Polski pisze:W Polsce wykazany tylko z jednego stanowiska - rezerwatu stepowego w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym.
Jak na to nie patrzyć NPK jest w Polsce.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
ODPOWIEDZ