Manica rubida. kolonia poliginiczna drwala

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 16 maja, 2011

viewtopic.php?f=38&t=4165

Złapałem dwie królowe jedną 29 kwietnia a drugą 2 maja. Odległość między miejscami odłowienia wynosi około 10km.
mrówki zostały połączone w temperaturze pokojowej 3 maja poprzez wrzucenie do trzeciej próbówki. Nie były agresywne w stosunku do siebie nawet przez chwile. Obmacały się czułkami i zostały przyjaciółkami.
8 maja wobec braku rozwoju kolonia została zacieniona tutką z foli aluminiowej i szarej taśmy. Mimo że nadal jest jasno w środku tak zabezpieczonej probówki już na drugi dzień pojawiło się jajko. Pierwszy raz dało się też zauważyć że jedna królowa siedzi ciągle na jajkach a druga łazi po probówce i próbuje zwalczyć watę.
Dziesiątego maja jajko zostało wszamane mimo ustawicznego dostępu do pokarmu. Zamiłowanie jednej z królowych do włażenia do miodu i urządzania sobie spacerów w próbówce z brudnymi nogami wymusiło na mnie zrezygnowanie z aluminiowych talerzyków na rzecz pół centymetrowego kawałka słomki naciętego od góry.
Od 13 maja liczba jaj ustawicznie się zwiększa. Moja bezsenność pozwoliła mi także na zaobserwowanie iż Manice około godziny 5.30 rano dosłownie śpią i nie reagują na bodźce zewnętrzne takie jak wstrząsy i zmiany intensywności oświetlenia.

Stan koloni na dzień dzisiejszy to dwie królowe i mniej więcej 20 jaj
główny maruda
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 22 maja, 2011

22.05.2011
Z niewiadomych przyczyn liczba jajek spadła poza tym bez zmian.
główny maruda
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

czw 09 cze, 2011

09.06.2011
od jakiegoś tygodnia ciesze się larwami. Mrówy przestały walczyć z watą. Miedzy królowymi dobre stosunki. Są pierwszymi mrówkami którym nie smakuje barciak. jada na kawałkach karaczana,świerszcza i maleńkich mącznikach. Przepraszam że teraz pisze dopiero ale braki czasu.
główny maruda
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

czw 16 cze, 2011

16.06.2011
larwy rosą ładnie i szybko. Zauważyłem że po osiągnięciu pewnej wielkości są dokarmiane jajkami (nie zauważyłem różnicy w wielkości jaj). Królowe przestały drzeć watę, są bardzo spokojne. Większość czasu spędzają leżąc jedna na drugiej i nic nie robiąc.

Stan koloni:
2 królowe
3 duże larwy
3 małe larwy
liczba jaj bardzo zmienia.
główny maruda
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

wt 21 cze, 2011

19.06.2011
Wieczorem pojawiła się poczwarka
21.06.2011
poczwarka zaczęła la zmieniać kolor. Na razie bardzo delikatnie.

Obserwacje ogólne. Mrówki furażerują tylko w godzinach wieczornych i porannych.
stan kolonii na dziś: (21.06.2011)

2 królowe
2 poczwarki
2 duże larwy
5 małych larw
liczba jaj bardzo zmienia
główny maruda
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 03 lip, 2011

Wielkich zmian nie ma. Przypuszczam że dziś albo jutro dojdzie pierwsza robotnica. Mrówek nie dogrzewam karmię wciąż kawałkami owadów i woda z miodem z wodą (4 do 1) co około 3 dni.
stan kolonii na dziś: (03.07.2011)

2 królowe
4 poczwarki
5 dużych larw
0 małych larw
liczba jaj ustabilizowała się na jednym pakiecie.
główny maruda
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pn 04 lip, 2011

Nadeiszła wiekopomna chwiła :naglowie:
Otóż dziś rano pojawiła się pierwsza robotnica :D Będzie trzeba pomyśleć o wybiegu...

Arena dodana. Ma gigantyczne wymiary 5cm na 8cm posypana piaskiem. Położyłem tam też kawałek piaskowca. Dam im karmę w nowym miejscu i przełożę bliżej wentylacji z terrarium celem podniesienia temperatury.
główny maruda
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pt 08 lip, 2011

Liczba robotnic osiągnęła 4. wylęg świerszcza jest zbierany z areny bardzo skrupulatnie. Póki co nie zauważyłem robotnic na arenie. Całość furażerki spełniają królowe.
główny maruda
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

śr 13 lip, 2011

13. lipca 2011
Robotnice od kilku dni patrolują arenę. Niestety pożegnamy dziś jedną królową. Znalazłem ją zwiniętą w kulkę i machającą nogami. Wszystkie czółka ma całe. O przebytej walce świadczy brak jednej nogi. Szturchnięta rusza się jeszcze ale już bardzo słabo. Nazwy dziennika nie zmienię bo niema to sensu.

1 królowe
4 robotnice
6 poczwarek
5+x larw

jaja niewidoczne lub ich niema
główny maruda
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

sob 20 sie, 2011

20 sierpnia 2011
Kolonia się szybko rozwija co najmniej 6 robotnic zawsze jest na arenie. Pochłania dowolna ilość białka a miód zakopuje piaskiem.

1 królowa
12 robotnic
mnóstwo potomstwa w wieku wszelakim.
główny maruda
ODPOWIEDZ