Mrówki Kubola - dziennik

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Kubol24
Posty: 82
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011

śr 18 maja, 2011

Link do pytań: viewtopic.php?f=38&t=4170

[Camponotus ligniperda] 18.05.2011 - Dzień 1

Właśnie przyszły do mnie mrówy od arniego, były bardzo dobrze zabezpieczone za co dziękuje. Stan kolonii to 1 królowa, 3 robo, 1 kokon, 2 larwy i pakiet jajeczek. Apetyt mają niezły :lol: Właśnie wcinają miód, świerszcza i mącznika. Zaskoczyły mnie robo.. w ogóle się nie kryły ze zwiedzaniem areny.

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony sob 27 sie, 2011 przez Kubol24, łącznie zmieniany 3 razy.
Kubol24
Posty: 82
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011

czw 19 maja, 2011

[Camponotus ligniperda] 19.05.2011 - Dzień 2

Przeprowadziłem je do strzykawki z wodą. Bardzo dużo pomógł mi formik ;)
Było dobrze, ale przychodze do domu otwieram i patrze.. znowu się przeniosły w kąt. Po chwili przeniosły się do strzykawki po raz 2. Może mi ktoś wytłumaczyć co się dzieje? Wchodzą, wychodzą i tak cały czas. Mam głupie pytanie. Możliwe, że jest to spowodowane tym, że na dole watki przykleiło się troszeczkę piasku?
Ostatnio zmieniony sob 28 maja, 2011 przez Kubol24, łącznie zmieniany 3 razy.
Kubol24
Posty: 82
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011

pn 23 maja, 2011

[Camponotus ligniperda] 23.05.2011 - Dzień 5

Królowa przeprowadzona do probówki. Wcinają miód i mącznika. Królowa złożyła jajeczka. Jest jedna poczwarka, 2 małe larwy i jedna duża. Nie wiem czy to u Campo normalne ale żadne inne mrówy jakie miałem nie były tak agresywne do świerszczy :p

Zdjęcia po przeprowadzce dodam w następnym wpisie.
Ostatnio zmieniony sob 28 maja, 2011 przez Kubol24, łącznie zmieniany 3 razy.
Kubol24
Posty: 82
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011

pn 23 maja, 2011

[Camponotus ligniperda] 23.05.2011 - Dzień 5

To już 2 wpis dzisiaj, nie wiem czy wcześniej już była ale zauważyłem 4 larwe! Także przy robieniu zdjęć zobaczyłem następne jajka!

Stan kolonii:
1 Królowa, 3 robotnice, 1 poczwarka, 1 duża larwa, 3 małe larwy, pakiecik jajeczek

Zdjęcia (jakoś nie powala):
https://picasaweb.google.com/kubol244/C ... 2011Dzien5#
Ostatnio zmieniony sob 28 maja, 2011 przez Kubol24, łącznie zmieniany 1 raz.
Kubol24
Posty: 82
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011

śr 25 maja, 2011

[Camponotus ligniperda] 25.05.2011 - Dzień 7

Pojawiła się 2 poczwarka i kolejne jajka. Kolonia dostała komara, już całkowicie olewają miód.
Kubol24
Posty: 82
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011

sob 28 maja, 2011

[Camponotus ligniperda] 25.05.2011 - Dzień 10

Poza tym, że przybyły kolejne jajeczka to nic się nie stało.

[Formica fusca] 28.05.2011 - dzień 3

Gdy lekko wytrzepałem je na arene, robotnice bardzo szybko odnalazły gniazdo. Przeprowadzka nie trwała długo. Niektóre nie odnalazły gniazda, siedziały w 2 kącie na arenie. Szybko przyszły ich siostry. Chwytały je za żuwaczki, zwijały w kuleczke i ciągły do gniazda. Gdy wszystkie robo odnalazły już gniazdo i wyszły poszukać czegoś do jedzenia dałem im miód. Zjadły prawie wszystko, były takie wypchane, że z trudem mogłem odnaleźć królową :lol: Przez te 3 dni zjadły: 2 małe świerszcze, 2 larwy mącznika, 1 dużego świerszcza.

Stan kolonii:
Królowa, 35-40 robo, masa jajeczek, 4-5 larw.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kubol24
Posty: 82
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011

pn 30 maja, 2011

[Camponotus ligniperda] 30.05.2011 - Dzień 15

2 dni temu pojawiła się 3 poczwarka. Królowa intensywnie czerwi z czego jestem zadowolony. Dzisiaj miałem nawet okazje zobaczyć jak składa jajeczka :D

Obrazek

[Formica fusca] 30.05.2011 - dzień 5

Wczoraj pojawiła się pierwsza poczwarka i przybyło troszke jajeczek, padła jedna robo. Prawdopodobnie w gnieździe pojawiła się jakaś forma płciowa. Wstawiam zdjęcia dla Pawła i Formika :p

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kubol24
Posty: 82
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011

czw 02 cze, 2011

[Camponotus ligniperda] 02.06.2011 - Dzień 18

2 dni temu kolonia zmagała się z powodzią. Jakimś cudem przedostała się mała kropelka wody, niestety całe potomstwo było bardzo blisko waty. Nie wyglądało to dobrze. Robotnice uciekły "na sufit" a królowa zrobiła sobie tratwę z poczwarek. Troszkę mnie zmartwiła ta sytuacja, ale następnego dnia pojawiła się 4 poczwarka :wink: Stan kolonii: królowa, 3 robo, 4 poczwarki, 1 larwa, mnóstwo jajeczek.

Filmik: http://www.youtube.com/watch?v=Bh5ayctp0Ok

Obrazek

Postanowiłem zmierzyć królową, niestety musiałem odpakować mój święty zestaw :cry:
Obrazek

Obrazek
Obrazek

[Formica fusca] 02.06.2011 - dzień 8


Pojawiły się jeszcze 2 poczwarki, w sumie są 3.

[Formica lemani] 02.06.2011 - dzień 3

Wspaniały prezent na dzień dziecka od Ciocia Lilith, bardzo dziękuje :D

Obrazek
Obrazek
Obrazek

W najbliższym czasie do dziennika dodam L. niger i M. structor :wink:
Kubol24
Posty: 82
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011

sob 18 cze, 2011

[Camponotus ligniperda] 18.06.2011 - Dzień 34

Pare dni temu pojawiła się 4 robotnica. Stan kolonii: królowa, 4 robo, 3 poczwarki, 4 larwy, mnóstwo jajeczek.

[Formica fusca] 18.06.2011 - dzień 24

Dużo się zmieniło, przez te 16 dni od ostatniego wpisu. Królowa cały czas intensywnie czerwi. Chętnie przyjmują każdy pokarm białkowy (świerszcze, mączniki, komary). Stan kolonii: królowa, ok. 35 robo, 40 poczwarek, 100 larw (albo więcej), mnóstwo jajeczek. Wszystko podaje tak na oko, jedynie poczwarki i robo jestem w stanie policzyć w miare dokładnie :wink:

Zdjęcia dodam w następnym wpisie.
Kubol24
Posty: 82
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011

czw 21 lip, 2011

[Camponotus ligniperda] 21.07.2011 - Dzień 67

Królowa nie czerwi już tak jak wcześniej. Co jakiś czas wcinają kawałek świerszcza. Od ostaniego wpisu przybyły 4 robotnice (w tym 2 naprawdę duże).

Obrazek
Obrazek
Obrazek


[Formica fusca] 21.07.2011 - dzień 57

Jedna z moich ulubionych kolonii ;) Przez ten czas co nie pisałem przybyło sporo robotnic. Jest ich teraz 75-90. Karmie je: świerszczami, królowymi L. niger, komarami i miodem. Ostatnio troszke wody wylało mi się na arene przy wejściu do gniazda, mrówy z tego skorzystały i porobiły różnego rodzaju tunele itp.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

[Manica rubida] 21.07.2011

Nowa kolonia od arniego. Gdy przyszły do mnie była to samotna królowa z jedną poczwarką. Teraz są już 2 robo (były 3 ale jedna padła). Królowa czerwi co mnie cieszy. Jednak z drugiej strony nie pobierają pokarmu białkowego z areny, jedynie miód.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

[2x Formica cinerea] 21.07.2011

Królowe złapane przeze mnie. Mają już sporo poczwarek. Czekam na pierwsze robotnice.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

W najbliższym czasie do dziennika dodam Pheidole i zbóje.
Kubol24
Posty: 82
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011

pt 26 sie, 2011

Trochę się pozmieniało od ostatniego wpisu. Mrówy od 3-16 sierpnia były na wakacjach w hotelu "Łukowica" u usera pawelllQwE, pozdrawiam :wink: F. fusca i C. ligniperda (tfuu, prawie napisałem P. pallidula) otrzymały troche poczwarek. Nie mam już Manica, zostały w Łukowicy, ale za to mam sierpnice (może zrobić im osobny dziennik?).

Obiecałem także, że do dziennika dodam F. sanguinea i P. pallidula więc dodaje :wink:
Pheidole mam już dość długi czas ale jakoś nigdy nie chciało mi się ich dodać do dziennika. Ich formi to gniazdo akrylowe 10x10 połączone z pudełkiem na jedzenie (na razie im starcza). Prawie codziennie dostają coś do jedzenia, apetyt mają ogromny. Ich menu to: świerszcze, komary, poczwarki F. fusca, królowe L. niger (i innych gatunków). Ostatnio w domu mam inwazje pająków gigantów, więc jak tylko jakiegoś upoluje to im wrzucam, to ich ulubiony pokarm. Przeważnie na 2 dzień nie ma po nim śladu. Czasami lubią pouciekać jak np. dzisiaj. Zdjęcie:

Obrazek

Zbójnice, hmm.. długo przymierzałem się do tego gatunku. Są ładne, duże, agresywne i POLSKIE! :D
Razem z tatą zrobiliśmy dla nich formikarium. Wymiary areny: 45x30x30, wymiary gniazda: 45x20x5
Zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


C. ligniperda:
Obrazek
Obrazek
Obrazek


F. fusca:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kubol24
Posty: 82
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011

sob 31 mar, 2012

Problem z Pheidole pallidula

Grzeje je do ok 27-28C za pomocą kabla grzewczego z termostatem. Takie rozwiązanie zdaje test? część kabla + czujnik temp są umieszczone w pojemniku zasypanym piaskiem. Pozostała część kabla jest umieszczona na suchej części gniazda i arenie. Czy to rozwiązanie zdaje egzamin? Czy jest możliwość je przegrzeje? W ogóle słabo z potomstwem teraz :roll:

Zdjęcia: https://picasaweb.google.com/kubol244/P ... 0451750770
Kubol24
Posty: 82
Rejestracja: czw 14 kwie, 2011

śr 16 maja, 2012

Formica fusca

U fusca, jak to u fusca.. :P Zero problemów, wcinają wszystko, potomstwa sporo. Poza tym pochowały się w korku. Widać też poczwarki królewskie :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Camponotus ligniperda

Potomstwa jest sporo, chętnie wcinają wode z cukrem i białe robaczki, reszta jest ble :D
Aktualnie mieszkają w powiększonym kompakcie :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Pheidole pallidula

Z dnia na dzień co raz lepiej :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Formica sanguinea

Jedzą dużo, bez problemu radzą sobie z żywym pokarmem. Robotnic przybywa.

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ