Lasius fuliginosus + Lasius umbratus - DZIENNIK

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

pt 17 cze, 2011

Na początku chciałbym powiedzieć jak doszło do połączenia owych gatunków. A więc byłem na spacerze z bratem, chciałem złapać Tetramonium, po drodze w niedalekim sąsiedztwie gniazda Kartonówki, znalazłem królową.
Wiedząc że potrzebuje robotnic do rozwoju postanowiłem znaleźć nigera, poszedłem w miejsce gdzie jest mrowisko Tetramonium, tam też jest niger. Zacząłem kopać w mrowisku nigera (niestety był to tylko korytarze i nie było w nich poczwarek). Kopiąc tak dokopałem się do rudego Lasiusa, nie wiedziałem że to umbratus. Zabrałem tyle ile miałem czasu ;) Przy okazji wziąłem z 5 kokonów królewskich i 10 kokonów robotnic. A poniżej umieściłem zdjęcia.


Pytania, uwagi, sugestie możecie pisać TUTAJ!


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

;)

Przy okazji chciałbym podziękować Formikowi za identyfikację robotnic!
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

pt 08 lip, 2011

Dziennik obumarł, a to dlatego że poprzednią królową z robotnicami sprzedałem. Jednakże dzisiaj złapałem dwie, odłowiłem przy okazji robotnice L.umbratus i L.niger, wraz z kokonami, trafiło się też kilka larw.
Złapałem L.fuliginosus z jednego powodu, jest nim zbieranie informacji dla AntStats.
Parametry, do zapisania i utrzymywania:
temperatura (wystarczy podać średnią pokojową)
światło (czy królowa jest w ciemnej szufladzie, czy leży na wierzchu)
pokarm energetyczny (czy jest dokarmiana miodem co kilka dni)
pokarm białkowy (czy jest dokarmiana pokarmem białkowym co kilka dni)
ilość królowych w jednej probówce
inne, wedle pomysłu autora doświadczenia
Robotnic nie zaadoptowałem jeszcze, zrobię to jutro. Są teraz w lodówce :)
Przy okazji zrobiłem zdjęcie kokonom L.umbratusa.

Obrazek

Przy okazji znalazłem błąd w BMW - "Karonówka żywi się spadzią mszyc i drobnymi owadami." - http://formicopedia.org/mrowki/Lasius_fuliginosus
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
Tidude
Posty: 157
Rejestracja: pn 26 lip, 2010
Lokalizacja: Poniatowa

pn 01 sie, 2011

Dawno nic nie pisałem w dzienniku, więc przedstawię sytuację u obu koloni.

W obu przypadkach królowe czerwią i mają spore pakiety jaj :) Teraz pozostaje czekać na pierwsze robotnice.

Najpierw kolonia z robotnicami L.niger i L.umbratus:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A teraz kolonia z robotnicami L.umbratus.
Obrazek
Obrazek
Były: C.ligniperdus, C.truncatus, C.fallax, L.fuliginosus + L.umbratus, T.caespitum, Tapinoma erraticum, F.gagates

Są: C.vagus
ODPOWIEDZ