[Formica fusca] Rusek - pierwsza mrówa.

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Rusek
Posty: 19
Rejestracja: wt 02 sie, 2011

śr 03 sie, 2011

2011-08-03
Wczoraj złapałem (jak się dowiedziałem tutaj: viewtopic.php?f=18&t=4397&p=42979) królową Formica Fusca. Siedzi w słoiku z dwoma nasączonymi wacikami. Raczej mało ruchliwa, dostała trochę miodu z wykałaczki to po pól godziny dopiero się do niego ruszyła. Poskubała kilka minut i wróciła na wacik:)

Pytania: viewtopic.php?f=38&t=4402
Załączniki
20110803136.jpg
Ostatnio zmieniony pt 05 sie, 2011 przez Rusek, łącznie zmieniany 1 raz.
zeoloog
Posty: 246
Rejestracja: śr 01 cze, 2011
Lokalizacja: Kostrzyn / Słubice

czw 04 sie, 2011

Rusek pisze:2011-08-03
Siedzi w słoiku z dwoma nasączonymi wacikami. .
Nawet fajn mrówka trafiła ci sie na początek :D jest łatwa w hodowli ale lepiej by było gdybyś przeprowadził ją do strzykawki, probówki wykonanej według kroku 1 http://formicopedia.org/mrowki/Pierwszy_krok nie wiem czy czytałeś BMW ale zajżyj tak samo można zrobić ze strzykawką jeśli nie masz dostępu do probówek
Wszystko zaczyna się od marzeń............................ i zazwyczaj na nich się kończy
Rusek
Posty: 19
Rejestracja: wt 02 sie, 2011

czw 04 sie, 2011

Czytałem, czytałem;) Planuje ją niedługo przeprowadzić do dość popularnego "formikarium za 3zł":)

2011-08-04
Królowa zrzuciła w nocy drugie skrzydło. Właściwie zrzuciła tylko pół, bo reszta była w strzępach;) Wbrew sugestii kolegi z forum, aby nie podrzucać nic, zdecydowałem się podrzucić cztery poczwarki. Mam nadzieję, ze przy przenoszeniu ich do domu, za bardzo się nie poturbowały. Jak tylko wyklują się pierwsze robotnice przeniosę całe towarzystwo do "formikarium za 3zł", z pudelka po patyczkach higienicznych i tic-tacach:) Na razie mrówa nadal siedzi w słoiku miedzy wacikami.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

czw 04 sie, 2011

Zrób temat z pytaniami do dziennika - poczwarek samym przenoszeniem nie da się poturbować. Chyba, że rzucałbyś nimi o ścianę itp. ;)
Rusek
Posty: 19
Rejestracja: wt 02 sie, 2011

sob 06 sie, 2011

2011-08-06 (Dzień 3)
Królowa chyba uznała słoik za odpowiednie miejsce do wychowania potomstwa, dwa razy ja dziś przyłapałem zgięta w pół (rano i przed chwila). Zauważyłem także jak przenosiła w żuwaczkach jajo.
Kupiłem od brata akwarium za 5zł. Strasznie amatorsko poklejone, w dodatku pobrudzone i porysowane trochę, ale swoją rolę powinno spełnić. Piasek właśnie się suszy na balkonie. Część gniazdową zrobiłem z dwóch pudełek po jakiejś podróbce Tic-Taców, wypełnionych przyciętymi kawałkami pustaka. Komory wydrążyłem śrubokrętem. Teraz tylko czekać na pierwsze robotnice:)
Rusek
Posty: 19
Rejestracja: wt 02 sie, 2011

pn 08 sie, 2011

2011-08-08 (Dzień 5)
Miałem to zrobić gdy będzie pierwsza robotnica, ale mrówa wylądowała już w akwarium. Na początku biegała po arenie i próbowała kopać w rogach, ale postawiłem tam kamienie i dość szybko się zadomowiła w wilgotnym Tic-Tacu. Zaraz obok jest suchy, do którego delikatnie wsadziłem te cztery kokony. Nie mogę się doczekać aż coś z nich wyjdzie. :) Niedługo wstawię zdjęcia.

edit: Ah, jeszcze coś. Co jakiś czas widzę mrówkę z jajem w żuwaczkach, ale nigdy nie widziałem, żeby miała je gdzieś odłożone... Chyba je od razu pożera.
Rusek
Posty: 19
Rejestracja: wt 02 sie, 2011

pn 15 sie, 2011

2011-08-15 (Dzień 12)
Kilka dni nie pisałem, bo nic się nie działo. Nie widać żadnych jajeczek, komora w której siedzi królowa jest trochę zaparowana, może to dlatego. Jednak i tak trochę się martwię. Królowa raz na jakiś czas przejdzie się do innej komory lub wystawi nos poza gniazdo, ale i tak po chwili wraca. Może gdy ją podkarmię to poczuje się chętniejsza do składania jaj?
Rusek
Posty: 19
Rejestracja: wt 02 sie, 2011

śr 17 sie, 2011

2011-08-17 (Dzień 14)
Wczoraj odbyła się próba adopcji... Nieudana. Królowa zarżnęła trzy robotnice, które jej podrzuciłem. Trudno, będę dalej szukać poczwarek, może tym razem się uda znaleźć. Królowa po nieudanej adopcji siedzi w strzykawce, chwilowo ją tam pozostawię.
Rusek
Posty: 19
Rejestracja: wt 02 sie, 2011

pn 22 sie, 2011

2011-08-22 (Dzień 19)
Mrówa siedzi w strzykawce, niestety nie przezroczystej, więc nie widać czy składa jaja, ale mam taką nadzieję. Na kawałku papieru przy wejściu do strzykawki ma skrystalizowany miód, żeby nie podjadała jajeczek. Czasem opuszcza strzykawkę, przejdzie się po arenie i wraca. Kilka razy widziałem przez strzykawkę, ze królowa zgina się w pól, mam nadzieję, ze to w celach rozrodczych:)
ODPOWIEDZ