[Formica cunicularia] Dziennik karol223

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

karol223
Posty: 98
Rejestracja: sob 04 kwie, 2009
Lokalizacja: Siedlce / Ujrzanów

pn 08 sie, 2011

Królowa złapana 15 lipca tego roku.

Stan dzisiejszy:
1 królowa
5 poczwarek bez oprzędu z czego 1 biała reszta ciemnieje
2 poczwarki w kokonach
jajek/larw nie widzę
1 niewybarwiona robotnica obudziła się dzisiaj w nocy/rano
1 robotnica sam nie wiem czy do końca wybarwiona ale odwłok ma już jak cunicularia,
najprawdopodobniej wykluła się chwilę przed siostrą bo wczoraj jej nie zauważyłem.
Ile czasu wybarwia się robo?

Fotki
http://imageshack.us/photo/my-images/26/p1330256.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/850/p1330258.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/153/p1330255.jpg/

Pytania
viewtopic.php?f=38&t=4416&p=43156#p43156
Ostatnio zmieniony wt 09 sie, 2011 przez karol223, łącznie zmieniany 1 raz.
zeoloog
Posty: 246
Rejestracja: śr 01 cze, 2011
Lokalizacja: Kostrzyn / Słubice

pn 08 sie, 2011

Dzienników o tej mrówce jest mało fajnie że założyłeś ja też miałem zamiar ale nie ma mnie w domu ;p może 2-3 dni będzie sie wybarwiać. Sory że napisałem Ci napisałem posta w dzienniku coś mi sie pokićkało.
Wszystko zaczyna się od marzeń............................ i zazwyczaj na nich się kończy
karol223
Posty: 98
Rejestracja: sob 04 kwie, 2009
Lokalizacja: Siedlce / Ujrzanów

wt 09 sie, 2011

9.08.2011 wieczorkiem pomagałem żarówką w przeprowadzce do drugiej strzykawki, oczywiście stopniowo ale i tak kiedy królowej zrobiło się gorąco w odwłok w ataku paniki poprzenosiła całe towarzystwo do drugiej strzykawki.

Nawet lekkie podgrzanie podczas przeprowadzki działa cuda- jest już 6 robo.
Widziałem jedno jajko ale na 99% troficzne, królowa wszamała je mimo, że obok były 2 smakowite komary. Trofalaksja też już była.

1 raz widziałem jak robo wyłazi z kokonu :wink: nawet fajnie to wygląda jak robo z królową otwierają kokon, potem mają to w odwłoku a biedna próbuje się wydostać.

Stan
królowa
6 robo
2 poczwarki
1 kokon

10.08.11 Dzień 26
Stan
królowa
8 robo
1 poczwarka
Przy wacie trochę zaparowało więc jajka jak są to nie widać.
Zauważyłem że przy nagłej zmianie światła/szturchnięciu robotnice olewają ale królowa lata po całym gnieździe i przenosi robotnice jak najbliżej waty.
Bardzo ruchliwa ta królowa :)

Przy okazji zauważyłem, że w jednej ze strzykawek (oprócz F.cunicularia mam jeszcze 4 nieoznaczone) są już 3 robotnice :p
3 Lasius sp.
1 nie wiadomo co, to u niej są robo. Odwłok ma dużo mniejszy od najedzonej L.niger a i robotnice mają 2-4mm. Jak będzie ich więcej to ochotniczkę wyciągnę i będzie sesja.

13.08.2011 Dzień 29
Stan
królowa
9 robotnic
4 jajka

Po około miesięcznej stagnacji królowa znowu składa jajka :D
Przedwczoraj mrówki dostały 3 komary a przed chwilą komara + kilka kropli sztucznego miodu.
Miód bardzo zasmakował, cały orszak z królową na czele siedzi przy stole :)

Mam nadzieję, że zamówione probówki z allegro przyjdą koło wtorku, bo w tej chwili karmienie jest dość stresujące dla królowej- przy każdym muszę rozłączyć 2 strzykawki 20ml zlepione plasteliną aby cokolwiek włożyć/wyjąć z gniazda.

26.08.2011 Dzień 42
Stan
królowa
9robo
1 duża larwa
pakiet jajek

Mrówki już w nowej przejrzystej probówce.
Raz je zestresowałem, bo przez przypadek dołożyłem jej 1 niewybarwioną robotnicę ale L.niger :| długo nie pożyła. Po za tym nic ciekawego się nie dzieje.
Dzisiaj wyczyściłem patyczkiem do uszu pozostałości po komarach i inne śmieci które zostały wyniesione jak najbliżej wyjścia.
Obrazek

01.09.2011 Dzień 51
królowa
9 robo
1 biała poczwarka
3 larwy
jaj nie widać

Albo królowa pożera jajka nie wiadomo poco albo składa 3-4, czeka na wyklucie z nich robo i dopiero next partia :| za mało białka?
Dostały wczoraj pinkę, trochę zainteresowania ale wcale jej nie ubyło.
Mrówki jadą na miodku i komarach.
Wata zaczyna robić się żółta, wie ktoś co to jest? To nie z waty/wody bo w innych probówkach z mrówkami żółta wata się nie pojawia.

08.11.2011 Dzień 117

królowa
8 robo

Od 2 miesięcy stagnacja, przeprowadziłem mrówki do drugiej próbówki a wata nie zmienia koloru. Wczoraj zacząłem zimowanie w lodówce 5-7 stopni. Po wsadzeniu w najchłodniejsze miejsce 2 robotnice dostały jakiegoś szoku termicznego i leżały jak martwe, ogrzałem probówkę ręką, odżyły i z powrotem do lodówki tylko w trochę cieplejszym miejscu-jakieś 6,4 C.

11.12.2011 Dzień 149
Tydzień temu zakończyłem zimowanie. Wszystkie mrówki przeżyły a królowa zaczęła znosić jajka. Przy wyjmowaniu z lodówki trochę dziwne było to, że woda w probówce już zamarzła(pęcherzyk powietrza się nie ruszał przy pochylaniu probówki), a mrówkom nic nie było. Zimowanie w 0 st. C :?:

24.01.2012 Dzień 193
Dzisiaj zauważyłem śmierć pierwszej robotnicy nantic, przeżyła jakieś 6 miesięcy.
Aktualnie około 15 robotnic, 4 larwy i nie widzę ani jednego jajeczka :( .
Muszę znaleźć jakieś źródło białka, kolonia od jesieni jedzie na samym miodzie...
karol223
Posty: 98
Rejestracja: sob 04 kwie, 2009
Lokalizacja: Siedlce / Ujrzanów

śr 11 kwie, 2012

271 Dzień
Robotnic ponad 30, królowa słabo czerwi.
Dołączyłem arenę z pudełka po wacikach i zacząłem dogrzewać wieczorami zasilaczem.
Obrazek
W tle tetraski pod napięciem

10.05.2012
Z niewiadomego mi powodu robotnice zaczęły od jakiegoś czasu po kolei padać a potomstwa brak :| Nie wiem co się z nimi działo przez ostatnie 4 dni(wyjazd) ale teraz została sama królowa z jedną robotnicą. Przeniosłem do nowej probówki i mam nadzieję że ostatnia robotnica nie padnie.
ODPOWIEDZ