[Formica cunicularia] dziennik Carbriniego

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

czw 23 lut, 2012

23.02.2012
Witam.
Przed chwilą przyszła do mnie paczka od Radissa, w której były królowe Messor barbarus, Formica cunicularia i formikarium. Wszystko było w doskonałym stanie za co bardzo dziękuję. Po otwarciu paczki, natychmiast przystroiłem arenę i przygotowałem pokarm. Postawiłem otwartą probówkę z mrówkami na środku i czekałem, aż jakaś robotnica wyjdzie na patrol. Jedna mrówka ciągle znosi piasek do probówki. Nawodniłem gniazdo, wypełniłem karmidełko i podgrzałem trochę suche komory w gnieździe korkowym. Czekam i czekam aż mrówki wybiorą się na patrol. :nurse: Trochę nietypowo zaczynam, bo zamiast nigerek wybrałem cunicularie, o której mało jest informacji na internecie.
Tutaj fotki :pstryk: :
Obrazek
Obrazek
Pytania do dziennika!
Pozdrawiam Carbrini
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

pt 24 lut, 2012

24.02.2012
Dzisiaj rano zauważyłem, że przez całą noc jedna robotnica znosiła piasek do probówki.
Królowa ma pakiecik jajek i chętnie zajada się pinką. 3 robotnice z królową troszczą się o jajeczka, a jedna robotnica zwiedza formikarium i znosi piasek. Dzisiaj mrówki wypiły trochę miodu i poskubały robaka. Wiecie co zrobić aby patrolowały arenę?

Stan koloni:
Królowa 1
Robotnice 4
Jajeczka <5
Larwy 0
Poczwarki 0
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

pt 24 lut, 2012

Przed chwilą przeniosłem mrówki do korka. Zauważyłem, że królowa wybrała dolną komorę, a nie górną bardzo wilgotną. Przy okazji zauważyłem że jest 1 larwa, 1 jajko.
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

sob 25 lut, 2012

25.02.2012

Dzisiaj nic szczególnego się nie działo. Rano zacząłem podgrzewać mrówkom suche komory. Ciągle siedzą w dolnej komorze i tylko jedna robotnica wychodzi ciągle po piasek.
Tutaj 2 fotki xD :pstryk: :pstryk:
Obrazek
Obrazek
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

sob 25 lut, 2012

Nareszcie. Przed chwilą królowa przeniosła się do górnej komory. Będę mógł ją lepiej nawadniać.
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

ndz 26 lut, 2012

26.02.2012

Dzisiaj nic szczególnego się nie działo. Przypadkiem nalałem za dużo wody i dolna komora jest wilgotna. Królowa siedzi na dole z orszakiem robotnic. Robotnice jadły tylko pinkę od kiedy są u mnie. Czekam aż zlokalizują karmidełko. Chyba będę musiał kupić poczwarki od kogoś.

Stan koloni:
królowa: 1
robotnice: 4
jajeczka: <5
larwy: 2
poczwarki: 0
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

wt 28 lut, 2012

28.02.2012

Dzisiaj nic (jak zwykle). Dogrzewam mrówki lampką. Wczoraj robotnice pierwszy raz zjadły miód.
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

ndz 04 mar, 2012

04.03.2012

Mrówki mają już dużo jajeczek chyba 10-15. Chętnie wsuwają moją miksturę i nie mają problemu ze zlokalizowaniem jedzenia. Cały czas siedzą w dolnej komorze.
:pstryk: :pstryk: :pstryk:
Obrazek
Obrazek
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

wt 06 mar, 2012

06.03.2012

Witam.
Od ostatniego wpisu niewiele się zmieniło. Kolonia dobrze się rozwija. Chętnie wcinają pokarm aż im odwłoki pęcznieją.
Cały czas jedna robotnica znosi piasek do wylotu gniazda, a inne zajmują się jajeczkami. Niecierpliwie czekam na potomstwo. Pomyślałem, że napiszę coś o tym gatunku więc proszę.

Wilgotność 30% - 50% zwykle tak, aby mrówki mogły ogarnąć czyli dla młodej koloni jest to jedna, a dla dużej 2 komory
Temp. 30 stopni
Pokarm: owady, miód itp.
Wielkość królowej: 9mm
Wygląd: odwłok czarny w paski, czerwone odnóża, jaśniejszy spód
Łatwe w hodowli i zaradne.
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

ndz 11 mar, 2012

11.03.2012

Siemka.
Dzisiaj mrówki jedzą jak szalone. Robotnica patrolująca arenę już 5 razy była po jedzenie. Wszystkie mrówki mają wypchane odwłoki po brzegi. Pojawiły się już larwy ok.4 u jednej widać przewód pokarmowy.
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

pt 16 mar, 2012

Na wstępie tego wpisu chciałbym serdecznie podziękować Radissowi i Shifferowi za pomoc.

14.03.2012

Po powrocie ze szkoły zobaczyłem 2 martwe robotnice i czarny osad na korku. Ok. 22:00 za radą Shiffera przeniosłem królową z robotnicami do strzykawki.

15.03.2012

Zadzwoniłem do Radissa po radę. Doradził mi bym usunął pleśń mechaniczne(czyt. nożem i papierem ściernym) i moczył korek 4 dni w wodzie. Mrówki szaleją po strzykawce i nie chcą jeść pokarmu. Jedna robotnica prawie utopiła się w jedzeniu. Moja mama śmiała się, że kupiłem mrówki samobójczynie.

16.03.2012

Dzisiaj zrobiłem mrówką tulejkę aby miały ciemno w części strzykawki oddzielonej korkiem. Nadal nic nie zjadają. Czekam aż królowa złoży jajka. Jeśli macie na sprzedaż lub znacie kogoś kto sprzeda poczwarki Formica cunicularia to piszcie w pytaniach do dziennika. Bardzo ich potrzebuję, ilość jaka mnie interesuje to 20-40.

Stan koloni:
Królowa: 1
Robotnice: 2
Jajeczka: 0
Larwy: 0
Poczwarki: 0
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

pt 16 mar, 2012

Chyba będę musiał je przezimować. Napiszcie je przezimować, jak się do tego zabrać i ile je zimować.
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

sob 24 mar, 2012

Siema.
Sorki, że dawno nie pisałem. Mrówki będą w strzykawce aż pojawią się nowe robo. Królowa złożyła ok. 10 jajek :D.
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
Carbrini
Posty: 64
Rejestracja: wt 31 sty, 2012

czw 29 mar, 2012

Niestety została 1 robo.
Koniec dziennika. Kupię sobie l. niger i może będzie lepiej.
Moje mrówki:
Formica cunicularia
Messor barbarus
ODPOWIEDZ