Mrówki Zygiego

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Zygi
Posty: 86
Rejestracja: śr 23 lis, 2011

czw 12 kwie, 2012

Witam.

Postanowiłem prowadzić jeden wspólny dziennik dla wszystkich moich mrówek.
Mam 2 osobne na antmani (ale tutaj jeden wspólny nie zaszkodzi ;) )
Jak narazie mam 3 gatunki, ale na pewno będzie więcej :)

Pytania

F.cinerea
Królową złapałem w wakacje. Ze zniesionych jaj wykluło się 5 larw, a następnie 5 robotnic. Potem nastąpiła długa przerwa od składania jaj. Po przezimowaniu w ciągu 4 miesięcy liczba robotnic wzrosła do około 100 sztuk, koło 60 poczwarek oraz 20 larw. W tej chwili nie pojawiają się nowe jajka co tłumaczy małe zapotrzebowanie na białko. W najlepszym okresie w ciągu tygodnia wchłaniały 6-7 much wyklutych z pinek. Robotnice uwielbiają miód z żółtkiem. Ciągle po arenie chodzą jakieś mróweczki. Jak podje pokarm pojawia się ich około 30.

Prowadzę również szczegółowy dziennik na antmani.


M.barbarus
Mróweczki dostałem od radissa. Powoli i spokojnie rozwój idzie do przodu (jednak wydaje mi się że trochę za wolno) Po 5 miesiącach jest 12 robo ze 2 poczwarki 3 larwy i mały pakiecik jajek (jak do mnie dotarły było 4 robo i zero potomstwa. Mrówki nie jedzą białka. Nie tkną się muchy, mącznika. Po prostu nic. Będę dalej próbować teraz z planktonem łąkowym(jakieś koniki polne, pająki) Może coś im w końcu zasmakuje bo jak narazie jadą na samych ziarnach. Najbardziej lubią trawę. Taka dieta nie jest najlepsza dla królowej. Co jakiś czas złoży 1-2 jajka i tyle.

Tutaj też prowadzę szczegółowy dziennik na antmani. Część postów będę tutaj przyklejał


C.ligniperda
Mróweczki kupiłem od arniego (bardzo go polecam). Dzisiaj doszła przesyłka. Królowa jest piękna i wielka :mrgreen:. W skład wchodzi królowa oraz 2 robotnice. Chwilowo nie ma potomstwa. Jak narazie położyłem strzykawkę na prowizorycznej arenie gdzie jest woda z cukrem i mucha. Jutro je zabieram do drugiego domu gdzie dostaną w pełni "umeblowaną" arenę oraz miód z żółtkiem.
Zygi
Posty: 86
Rejestracja: śr 23 lis, 2011

pn 14 maja, 2012

Witam.

Formica fusca
Kiedyś myślałem że to F.cinerea (typowy błąd początkującego :roll: ). Teraz mam pewność że to Formica fusca. Otóż królowa przestała składać jaja jeszcze przed przeprowadzką. Robotnic jest koło 150. Przeprowadzka nastąpiła 10.05.2012 (czwartek). Przez przypadek na arenie pojawiło się trochę wody. Pomyślałem że chwile pokopią i przestaną( :lol: ). Jakże się myliłem. Następnego dnia mrówki dotarły do dna areny (piasek ma grubość koło 3 cm) gdzie wykopały ładną komorę. W nocy przeprowadziła się królowa wraz z resztą córeczek i w starej probówce zostały 2 robotnice. Niby mi to na rękę z racji końca wody w starej probówce. Przygotowałem nową, a raczej dwie nowe połączone wężykiem probówki. Niestety wielce szanowne mróweczki siedzą w piasku i nawet nie raczą się przeprowadzić. Niby mnie to nie dziwi, ale miałem taką cichą nadzieje :mrgreen: Teraz czekam na rozwój wypadków. Przygotowaną probówkę mają, piasku nawadniać nawet nie mam zamiaru :twisted:



Messor barbarus
Jest 18 robotnic, parę poczwarek (jedna z nich w przeciągu 2-3 dni obudzi się do życia) parę małych larw oraz 5-10 jajek. Mam wrażenie że dzięki ostatnim temperaturą królowa trochę się obudziła i pojawiło się parę nowych jejec. Dalej nie mają ochoty na pokarm białkowy. Robotnice są bardzo mało aktywne na arenie. Martwię się o to zważywszy na fakt że skończyła się woda w probówce.


Camponotus ligniperda
Królowa złożyła pakiet 20-30 jajek. Mróweczki nie były chętne do jedzenia miodku, a pokarmu białkowego nawet nie ruszały. No i pojawiły się larwy. Od razu zaczęły wsuwać pokarm białkowy. Robotnice będąc na większych obrotach potrzebują energii. Z tej racji miodek też zaczął szybciej znikać :mrgreen: . W tej chwili jest 10 większych larw, które są na osobnej kupce, a mniejsze larwy (koło 15) jest na innej kupie. Jajek nowych nie ma.


Myrmica sp.1
Królową złapałem 25.04.2012. Do tej pory złożyła 3 jajka. Czytałem że bardzo ciężko jest odchować pierwsze pokolenie u myrmica. Zobaczymy jak to będzie.


Myrmica sp. 2
2 królowe złapałem 08.05.2012. Są w jeden strzykawce. Do tej pory pojawiło się 1 jajo. Królowe bardzo chętnie zjadły odrobinę miodu. W piątek dostaną muszkę owocówkę.
ODPOWIEDZ