Mrówki Damiana - Messor barbarus!

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Damiano-pl
Posty: 18
Rejestracja: pt 18 maja, 2012

czw 24 maja, 2012

Witam wszystkich :D

Pytania
O mnie

Z dniem dzisiejszym stałem się dumnym posiadaczem kolonii Messor barbarus :)
Jako że mrówki przybyły do mnie dopiero dzisiaj, nie zdążyłem jeszcze urządzić całego formikarium i areny. Póki co mrówki przebywają w probówce.
Zdjęcia z życia mojej kolonii będę się starał wrzucać na bieżąco. Z góry przepraszam za nienajlepszą jakość wrzucanych przeze mnie zdjęć, są one jednak robione telefonem(5Mpix).

Kolonia składa się oczywiście z 1 królowej, 10 robotnic i pakietu jajeczek i poczwarek.
Poniżej zamieszczam zdjęcia, które udało mi się dzisiaj zrobić.

[Messor barbarus] Dzień 1

Większość dzisiejszego dnia spędziłem na obserwacji kolonii. Królowa wraz z jajeczkami i poczwarkami spoczęła przy wilgotnym waciku i raczej się z tamtąd nie rusza. Udało mi się zrobić kilka zdjęć, kiedy akurat ruszyła się z tego miejsca.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ps. Na razie podałem mrówkom kilka nasion i jedną muszkę, którą udało mi się upolować. Jutro uzupełnię zapasy.
Ostatnio zmieniony czw 24 maja, 2012 przez Damiano-pl, łącznie zmieniany 8 razy.
Damiano-pl
Posty: 18
Rejestracja: pt 18 maja, 2012

pt 25 maja, 2012

Witam ponownie! :D

Właśnie mija drugi dzień odkąd zamieszkuje ze mną kolonia Messor barbarus. Jeszcze wczoraj w nocy urządziłem formikarium i umieściłem w nim probówkę z mrówkami.

[Messor barbarus] Dzień 2

Formikarium prezentuje się następująco:

Wymiary: 12x24x14cm
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mrówki prawie cały dzień nie wychodziły z probówki, ale w pewnym momencie udało mi się zauważyć jedną z robotnic na zwiadach:

Obrazek

Kolejne fotki z wnętrza:

Obrazek

Obrazek

Zapraszam do komentowania i zadawania pytań :)
Damiano-pl
Posty: 18
Rejestracja: pt 18 maja, 2012

ndz 27 maja, 2012

[Messor barbarus] Dzień 3-4
Mrówki coraz śmielej zwiedzają arenę. Wczoraj jedna z nich wybrała się nawet do części gniazdowej, ale póki co cała kolonia wciąż przebywa w probówce.

Zauważyłem, że jeśli chodzi o ziarna, to moje Messorki najbardziej lubią słonecznik. Podałem im również trochę miodu, w którym umoczyły ziarenka piasku i zaniosły królowej. Ponadto mrówki naznosiły dużo piasku do ujścia probówki. Zdaje się, że to w celu regulacji temperatury, tak? :)
Damiano-pl
Posty: 18
Rejestracja: pt 18 maja, 2012

czw 31 maja, 2012

[Messor barbarus] Dzień 5-7

Kilka obserwacji i pytań odnośnie ostatnich 4 dni życia kolonii:

- 3 poczwarki zaczęły już dosyć mocno brązowieć, mam nadzieję, że niedługo będę mógł się spodziewać nowego zastępu robotnic :)
- co 2-3 dni dolewam do formi ok. 15ml wody, czy to wystarczająca ilość?
- udało mi się upolować 3 rybiki cukrowe, mrówki odrazu przeszły do jedzenia, królowa również nie odmówiła sobie bezpośredniej konsumpcji
- w probówce stopniowo ubywa wody, co w momencie, gdy jej ilość dramatycznie spadnie? mrówki zawczasu się ewakuują do części gniazdowej w formikarium, czy może będę je musiał "wyrzucić" z probówki?

Ps. Wybaczcie brak fotek. Postaram się dorzucić kilka, jak tylko uda mi się zrobić jakieś fajne ujęcia za dnia.
Damiano-pl
Posty: 18
Rejestracja: pt 18 maja, 2012

pn 16 lip, 2012

Witajcie ponownie po długiej przerwie :D
Na początku chciałbym Was przeprosić za tak długą nieobecność i brak jakichkolwiek fotek.

Nie przedłużająć przechodzę do sedna sprawy:


[Messor barbarus] Dzień 8-54

Moja koloni ma już 54 dni.
Co działo się przez ten czas?

- kolonia liczy sobie już ponad 30 robotnic
- woda w probówce wyparowała już całkowicie, dlatego opróżniłem ją z mrówek - mrówki przeniosły się z całym "dobytkiem" pod kawałek kory, który widać na zdjęciu przedstawiającym widok z góry formikarium
- kolonia w tym czasie poniosła straty w postaci 3 robotnic, które "zgubiły się" w korytarzach, a potem w nich zdechły


Oto kilka zdjęć:


Tutaj jeszcze zdjęcie z czasów, gdy mrówki przebywaly w probówce.
Obok robotnicy siedzącej na kupce jajeczek, larw i poczwarek widać jedną, dużą larwę(po prawej stronie). Zdjęcie może nie oddawać tego zbyt dokładnie, ale larwa była naprawdę duża. Generalnie zauważyłem, że w kolonii są coraz większe robotnice. Jakiś czas poźniej na stosie zauważyłem dużą poczwarkę - 2-3x większa od zwykłej poczwarki, sama głowa tej poczwarki była kilkukrotnie większa od głów pozostałych poczwarek. Czy to możliwe, aby na tym etapie hodowli była to poczwarka żołnierza?

Obrazek


Kolejne zdjęcie z probówki.

Obrazek


Mrówki u "wodopoju" :wink:

Obrazek


Jeśli dobrze się przyjrzeć, to widać jak mrówki konsumują rybika cukrowego.

Obrazek


Na tym zdjęciu widać, jak mrówki po "wyrzuceniu" ich z probówki, zasypały piaskiem spleśniałe ziarno, które wcześniej same wrzuciły do części gniazdowej. Czy to oznacza, że przygotowują tę część do zamieszkania?

Obrazek


Powyższym pytaniem wyprzedziłem pewną kwestię. Otóż mrówki nie przeniosły się z probówki do części gniazdowej, tylko zamieszkały pod kawałkiem kory. Co zrobić, by zaczęły częściej uczęszczać korytarze?
Dodam tylko, że uzupełniam około 20ml wody w bloczku co ok. 2 dni.

Dotychczas zdarzało się, że pojedyncze mrówki "zwiedzały" korytarze, ale nie zagrzały w nich miejsca na dłużej. A nawet jak wspomniałem na początku posta, trzem zdarzyło się "zgubić". Po pewnym czasie zaprzestały ruchu i zdechły. Czy to normalne dla mrówek, czy może błąd w hodowli leży gdzieś po mojej stronie?

Pozdrawiam i czekam na komentarze :D
ODPOWIEDZ