Opowiem wam o moich... szerszeniach

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

śr 11 lip, 2012

Tak tak, niedawno zauważyłem temat poświęcony osom na stronie i powiem szczerze, że zainteresowało to mnie, aczkolwiek wiedząc, że już za późno na królowe odpuściłem. Kilka dni później w ambonie w lesie niedaleko mojego domu, do której mam dostęp, zalęgło się małe gniazdo szerszeni (królowa z 3 robo) pomyślałem, że nieco to późno, ale możliwe, że uciekły z innego gniazda, które zostało zniszczone.
Cóż, tak czy siak gniazdo było skazane na zniszczenie, gdyż ambona jest mojego dziadka który to, zresztą jak i ja, nie lubi towarzystwa żądlących podczas obserwacji przyrodniczych, tak więc słoiczek, zakrętka i gniazdko moje ;]

Ot cała historia, na razie podkleiłem ten kartonowy twór na suficie w niewielkim terrarium, ale planuję zmienić je na większe z odprowadzeniem wężyków na dwór, gdyż jak wiadomo gniazdo urośnie i liczba szerszeni też.

Na razie stan roju to:
królowa
3 robo
7 jajeczek

Jak tylko pojawią się larwy to zacznę karmić małe zabijaki mięskiem, a na razie miodek. Nie są wbrew pozorom takie agresywne, spokojnie wkładam rękę do terra by zmienić mód i wodę, co jak sądzę u os byłoby niebezpieczne.

Oczywiście są zdjęcia :) , ale szału nie ma:

Królowa to ta co nic nie robi

Obrazek

Obrazek
Boże co ja robię wkładam rękę z aparatem do roju szerszeni ;p
Obrazek
Widać jajeczko
Obrazek

Obrazek
Na koniec ukazanie rzeczywistych rozmiarów królowej
Obrazek



Zapraszam do komentowania!

Zapomniałbym ;p viewtopic.php?f=38&t=4874
Wszystkie odpowiedzi są w pytaniach, szczerze przyznam że zapomniało mi się :P

P.S. Nie byłem pewien gdzie to umieścić, no ale to w końcu dziennik ;]
Ostatnio zmieniony pn 16 lip, 2012 przez Schiffer, łącznie zmieniany 5 razy.
Moskuito
Pawel888k
Posty: 46
Rejestracja: ndz 18 wrz, 2011

śr 11 lip, 2012

Nie no, fajne jest :)
Na arenie masz jakieś kawałki drewna? Obserwujesz jak robotnice zbierają drewno i tworzą plastry?
Hmm, ciekawe kiedy zaczną budować gniazdo :P
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

śr 11 lip, 2012

Gratuluję, niesamowite to musi być ;)
Jak podczepiłeś im to gniazdo? Też jestem ciekaw czy dajesz im jakiś materiał żeby mogły rozbudowywać gniazdo. Do jedzenia będziesz podawał tylko miód i wodę czy również pokarm białkowy? Chyba bez problemu radzą sobie z owadami :)
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

pn 16 lip, 2012

Nowe zdjęcia, dzięki przenosinom gniazda udało mi się dokładnie obfocić larwy. Są też zdjęcia podczas jedzenia, widać dokładnie, że zostawiają tylko te części które wg. nich są najbogatsze w białko. Mam nadzieję, że za ok. 2 tyg. uraczę was zdjęciami nowych robotnic :] enjoy

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stan roju:
królowa
3 robotnice
5 larw
2 jajeczka
Moskuito
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

pn 30 lip, 2012

Witam wszystkich i przepraszam jednocześnie za dłuższą zwłokę, ale miałem tygodniowy pobyt nad morzem :)



Tym razem dodałem filmiki, do cameraman'a mi daleko ale starałem się jak mogłem ;p
http://s1033.photobucket.com/albums/a41 ... =00000.mp4

http://s1033.photobucket.com/albums/a41 ... =00001.mp4

Tutaj pomyślałem, że dobrze będzie zacząć robić jedno zdjęcie z tej samej strony, by ładniej ukazać rozwijające się gniazdo.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać doszły 3 poczwarki i jeśli mi się uda ukażę Wam pierwsze kroki świeżutkiej robotnicy. Apetyt jak zwykle wilczy, a w czasie mojej nieobecności liczba komórek się chyba potroiła.
Moskuito
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

pn 10 wrz, 2012

Nowe zdjęcia, przy czym pustego już gniazda :( Opuściły gniazdo po kilkudniowej przesiadce na zewnątrz (miałem zostawić terra do zimy, ale szybko coś pouciekały oO )

Krótko mówiąc zrobiło się ich za dużo, liczba robotnic sięgała ok. 70 szt.
Jadły dziennie ćwierć piersi z kurczaka(pewnie zjadłyby więcej ale nie dawałem tyle) + owady, dostęp coraz trudniejszy, więc nie mogłem sprzątać (miałem wyprowadzić rurki, ale jakoś stale otwarte okno lub dziura w ścianie były trudne do osiągnięcia). Po prostu kiepsko się przygotowałem, w przyszłym roku będę myślał o technicznych szczegółach (ważnych szczegółach) raczej przed założeniem roju, wymaga to jednak pewnego poświęcenia.

Obrazek

Obrazek

W przyszłym roku oczekujcie klecanek, znacznie lepsze jak na start i łatwiej terra wyposażyć.
W końcu przecież muszę też sprawdzić czy umieranie na zimę osowatych to tylko kwestia temperatury, ( kilka złych szerszeni nie sprawi że się poddam). Tyle ode mnie :D mam nadzieję, że larwy Vaspa crarbo się podobały.
Moskuito
ODPOWIEDZ