Mrówki by Achatin (zdjęcia+filmy)

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Achatin
Posty: 21
Rejestracja: czw 26 lip, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

pn 30 lip, 2012

Komentarze do Mrówki by Achatin (zdjęcia+filmy)

W tym roku rozpocząłem swoją przygodę z mrówkami.
Zapewne jak wielu z Was, zaczynam od popularnych Lasius niger.
Postaram się na bieżąco opisywać tutaj ciekawe i mniej ciekawe wydarzenia związane z moją hodowlą.
Możecie liczyć na filmiki oraz zdjęcia. Jakość nie będzie powalająca, mam do dyspozycji kamerkę internetową o maksymalnej rozdzielczości 640x480 ze sporym, ale lekko niewygodnym manualnym zoomem. Mam jednak nadzieję, że samo zbliżenie trochę zrekompensuję straty w jakości obrazu. Do rzeczy... :naglowie:

12.07.2012
Rójka Lasius niger w okolicach mojego miejsca pracy (Marki pod Warszawą)
Od kilku dni nosiłem w plecaku przygotowane probówki. 11 lipca pod wieczór padał deszcz, a 12 od rana czyste niebo i skwar - czułem, że to będzie ten dzień :) I tak też się stało! Wracając z pracy około 14:30 dosłownie "potykałem" się o biegające królowe :mrgreen: Złapałem trzy i zaniosłem do domu. Wygrzebałem z szafy małe kartonowe pudełko i porobiłem dziury w jednej ze ścianek - od tej pory pudełko było stojakiem na probówki i miało zapewniać ograniczony dostęp światła w ciągu dnia.

Obrazek

Każda z mrówek ma jedną komorę i około 5 centymetrów miejsca dla siebie (gdzieś czytałem, że właśnie takiej długości norki kopią sobie w naturze). Nie mam innych probówek, mam nadzieję, że starczy. Mam też nadzieję, że to Lasius niger bo inaczej mój światopogląd legnie w gruzach :lol:

14.07.2012
Wszystkie trzy damy złożyły po pokaźnym pakiecie jajek, na oko ponad 20 każda. Zdjęcie robione 28.07.2012 i chyba są już larwy.

http://i46.tinypic.com/2i8f7kj.jpg

22.07.2012
Wiem, że nigerki bez problemu poradzą sobie z wychowem pierwszego potomstwa bez dokarmiania, ale chciałem osłodzić im ten jak na tą chwilę monotonny żywot. Dostały na papierku po kropli miodu. Długo namawiać nie musiałem, po kilkunastu sekundach wszystkie zajadały się miodkiem, a po niecałej godzinie po miodzie nie było śladu. Szacunek bo gdybym ja miał sprzątnąć ten miód z papierka to wszystko by się kleiło.

Obrazek

24.07.2012
Kolejna rójka w okolicach mojej pracy, warunki pogodowe te same co przy pierwszej - najpierw deszczyk, a od rana skwar.
Złapałem czwartą królową Lasius niger i tych mi już chyba starczy.
W domu po dokładnych oględzinach zauważyłem, że królowa ma jakby wgnieciony odwłok. Mam nadzieję, że nie będzie miała przez to problemów. Na zdjęciu widać (mam nadzieję, że widać) wgniecenie.

Obrazek

28.07.2012
Rano zauważyłem, że królowa z wgniecionym odwłokiem złożyła jajka. Zajęło jej to w przeciwieństwie do reszty aż 4 dni. Już się bałem, że przez ten odwłok nic z niej nie będzie. U pozostałych zaobserwowałem pierwsze larwy.

30.07.2012
Mała sesja zdjęciowa. Larwy które zauważyłem niedawno bardzo szybko rosną i czasem się wiercą. Wrzucam filmik - kiepska jakość i powolne (bo manualne) łapanie ostrości. No ale zawsze coś tam widać :P Musze popracować nad oświetleniem i stabilizacją kamerki.

http://youtu.be/1-RE4_Ncr4c

Komentarze do Mrówki by Achatin (zdjęcia+filmy)
Zapraszam do komentowania moich wypocin :D
Ostatnio zmieniony pt 03 sie, 2012 przez Achatin, łącznie zmieniany 1 raz.
Achatin
Posty: 21
Rejestracja: czw 26 lip, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

śr 01 sie, 2012

01.08.2012

Komentarze do Mrówki by Achatin (zdjęcia+filmy)

Larwy rosną bardzo szybko, zwłaszcza u jednej królowej. Zauważyłem też, że jakby zaczynają ciemnieć, mają kolor kremowy. Jedna królowa zechciała zjeść muszkę.
Z ciekawszych lecz niepożądanych zdarzeń mogę wymienić to, że w jednej z probówek najwidoczniej użyłem zbyt mało waty do odizolowania wody. Efekt jest taki, że woda wyparowała, a sama wata zaczęła wysychać. Musiałem przeprowadzić królową wraz z jej dorobkiem do nowego pojemnika i tu zdecydowałem się, na pudełko od płyty CD. Zalety takiego rozwiązania to lepsze warunki do obserwacji, robienia zdjęć i nagrywania filmików oraz to, że można podlewać watę co pozwoli uniknąć kolejnych przeprowadzek. Sposób z pudełkiem po płycie CD zapamiętałem z jakiegoś filmu na Youtube.

Obrazek

Wewnątrz pudełka znajduje się okrąg z waty, a w górnej obudowie wypaliłem dziurkę do podawania pokarmu, póki co zatkałem wacikiem ale wymyślę coś lepszego i równie przewiewnego. Po wyjęciu wewnętrznej części opakowania przy zawiasach zostaje dziura przez którą wlewamy wodę by nawilżyć watę (na dole zdjęcia). Gumki pełnią rolę antypoślizgową i dodatkowo zabezpieczają pudełko przed otwarciem. W przyszłości pomyślę nad kilkoma takimi pudełkami i będzie można je trzymać w stojaku na płyty (mam taki obudowany więc będą miały ciemno), na boku opakowania podpiszę gatunkiem mrówki i datą rójki i będzie cacy, niczym płyta z muzyką. :P

Zmiana lokum również była ciekawa. Ze względu na to, że trudno było połączyć probówkę z pudełkiem, zdecydowałem się pomóc królowej w przeprowadzce. Oznacza to tyle, że nie czekałem aż sama przeniesie jaja i larwy tylko zrobiłem to sam przy użyciu patyczka do szaszłyków (sposób również z filmu na Youtube, chyba nawet ten sam autor).
Patyczek moczy się w wodzie i przykłada do larw lub jajek co powoduje, że przyklejają się do niego. Następnie "przyklejamy" towar znajdujący się na patyku do podłoża w nowym pojemniku. Cały zabieg wymaga nieco precyzji ale że nie piję w tygodniu to nie było z tym problemów. Akcja trwała niecałe 10 minut.

Na koniec zdjęcie larw i jajek wykonane już w nowym mieszkaniu.

Obrazek

Oraz małe pytanie dla kogoś komu zechce się oświecić mnie w kwestii anatomii :D
Kilka dni temu podglądałem jedną z królowych i zauważyłem, że w okolicach między środkową, a tylną parą odnóży na wysokości zgięcia coś miga :mrgreen: Kierunkowskazy? Prawdopodobnie to odbite światło ale chciałbym wiedzieć co tam pulsuje. Tu jest filmik (widać lepiej po 20 sekundzie):
http://youtu.be/Mf6JHnGbrqU

Zapraszam do komentowania.
Komentarze do Mrówki by Achatin (zdjęcia+filmy)
Achatin
Posty: 21
Rejestracja: czw 26 lip, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

pt 03 sie, 2012

03.08.2012

Komentarze do Mrówki by Achatin (zdjęcia+filmy)

Zamieszczam zdjęcie. Ekspertem nie jestem ale chyba mogę stwierdzić, że tej nocy lub rano pojawił się pierwszy kokon (po lewej), 22 dzień po rójce. Larwa po prawej usilnie nad czymś pracuje. Nie jestem też w stanie zidentyfikować co znajduje się zaraz obok niej :o Nie wiem czemu ale królowe zaczęły wyrywać włókna waty i okładać nimi swój dorobek.

Obrazek

Inną ciekawostką jest to, że królowa która miała wgnieciony odwłok przechodzi coś jakby wylinkę, pancerz obok wgniecenia wygląda jakby pękł i ukazało się trochę białego ciałka. Wygląda to trochę jakby odwłok był bardzo wypchany. Królowej raczej to nie przeszkadza ale nie wiem jak skończy się na dłuższą metę.

Obrazek

Na koniec wrzucam filmik królowej pijącej miód, ujecie z góry i z boku. Jakość jak zwykle przeciętna i lepsza nie będzie :P

http://youtu.be/EluZPhWG6GA

Komentarze do Mrówki by Achatin (zdjęcia+filmy)
Ostatnio zmieniony pn 03 wrz, 2012 przez Achatin, łącznie zmieniany 1 raz.
Achatin
Posty: 21
Rejestracja: czw 26 lip, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

wt 07 sie, 2012

07.08.2012

Komentarze do Mrówki by Achatin (zdjęcia+filmy)

Przez ostatnie dni trochę się działo. Musiałem doszczelnić watą swoje pudełko po CD ponieważ mokra wata "osiadła". Królowa by nie wyszła ale robotnice już tak.
Przypadkowo zostawiłem ww. pudełko otwarte na kilkanaście godzin. Jaśniepani widocznie się podoba bo nie skorzystała z okazji do przeniesienia gniazda.
Poczwarek w kokonach przybywa, u jednej naliczyłem 10 sztuk, u drugiej 5, a u trzeciej 12.

Dokładnie dzisiaj (26 dni od rójki) zauważyłem, że pojawiły się nagie poczwarki (czy to już nie poczwarki?).

Obrazek

Wydaje mi się, że królowe - z wyjątkiem tej z późniejszej rójki - mają mniejszy apetyt. Może czekają aż ktoś je obsłuży :)

Komentarze do Mrówki by Achatin (zdjęcia+filmy)
Achatin
Posty: 21
Rejestracja: czw 26 lip, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

pn 03 wrz, 2012

Komentarze do Mrówki by Achatin (zdjęcia+filmy)


Dawno nic nie pisałem ze względu na brak czasu (3 wesela i wyjazd w ciągu jednego miesiąca). Przedstawię pokrótce co działo się od ostatniego wpisu.
Pierwsze robotnice pojawiły się w weekend 18-19 sierpnia, dokładnie nie wiem bo nie było mnie w domu. Ostatecznie w ciągu paru dni każda z królowych miała po 5-10 robotnic.
Kilka dni później jedna z królowych (ta z wgniecionym odwłokiem) padła. Miała bardzo wypchany odwłok o czym pisałem na początku sierpnia, od tamtej pory chyba w ogóle nie jadła. Nie wiem co było przyczyną zakończenia żywota ale zaryzykowałem przeniesienie jej poczwarek i jajek do innej królowej. Do dzisiaj wszystko jest ok.
Obecnie każda z trzech królowych ma 10+ robotnic, jedna prawie 20 (ta która odziedziczyła potomstwo). Raczej nie będę bawił się w dokładne liczenie.
Wszystkie kolonie dostały prowizoryczne areny które połączyłem z gniazdami za pomocą wężyków o średnicy kilkunastu milimetrów (idealnie pasują do probówek). Jedna z pudełka po patyczkach do uszu, druga z większej probówki, a trzecia z jeszcze większej probówki (niecały litr, gniazdo wsadziłem do środka. O taka. Generalnie fajna sprawa, probówka poza korkiem ma przykrywkę którą można odkleić aby mieć dostęp od góry. Kiedyś zrobię z niej formikarium.).
Poniżej wrzucam fotki z ostatniego miesiąca.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Komentarze do Mrówki by Achatin (zdjęcia+filmy)
ODPOWIEDZ