Komentarze do Mrówek by Achatin (zdjęcia+filmy)

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Achatin
Posty: 21
Rejestracja: czw 26 lip, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

pn 30 lip, 2012

Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi albo pytania do mojego dziennika to zapraszam :p
Mrówki by Achatin (zdjęcia+filmy)
Ostatnio zmieniony pt 03 sie, 2012 przez Achatin, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

pn 30 lip, 2012

Fajne i profesjonalne podejście do sprawy, powodzenia :D
Moskuito
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 30 lip, 2012

Po tytule myślałem, że to będzie dziennik o ślimakach :P
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Achatin
Posty: 21
Rejestracja: czw 26 lip, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

pn 30 lip, 2012

Zmieniłem nazwę tematu bo faktycznie była dwuznaczna.
Kiedyś hodowałem ślimaki afrykańskie i stąd ten nick :mrgreen:
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

śr 01 sie, 2012

Czy to gniazdo z pudełka od płyt nie jest za niskie? Komora, w której przebywa królowa powinna być na tyle wysoka, żeby mrówka mogła się czyścić. Chyba, że to te grube pudełka. Nie widać z góry.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 02 sie, 2012

Wydaje się, że to same przezroczyste frontowe nakrycia (jak to inaczej nazwać, pampers wie :P "zamykajło") oddzielone od siebie watą (pewnie stąd te gumki recepturki), a nie całe pudełko. W sumie ciekawy pomysł ;) Chociaż i tak preferuję jako tymczasowe gniazdko pudełka Tic Tac.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Achatin
Posty: 21
Rejestracja: czw 26 lip, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

czw 02 sie, 2012

Oczywiście, tak jak napisałem, wszystkie wnętrzności pudełka po CD są wyjęte. Jest to standardowe pudełko - widziałem cieńsze i widziałem grubsze (podwójne) od mojego. Jeżeli chodzi o wewnętrzną przestrzeń w pionie to jest to około 8 mm. Królowa którą trzymam wewnątrz mogłaby obracać się wokół własnej osi ;) Mam nadzieję, że więcej jej do czyszczenia nie potrzeba.

Edit: Pudełko jest też lekko rozepchnięte przez ubitą watę więc miejsca jest jeszcze więcej.
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

czw 02 sie, 2012

Przepływ hemolimfy zaobserwowałeś? :-)

W tym pudelku po CD z góry można dać przykrywkę z przezroczystego tworzywa. Jeśli chcesz mieć lepszą wentylację niż szczelina pod tą przykrywką to wystarczy naciąć kilka pasków tworzywa, ustawić je równolegle pozostawiając szczelinę 0,5mm i po bokach skleić. Mniej więcej tak jak wygląda tratwa czyli takie coś podobnego do palety euro odwróconej do góry nogami i odpowiednio małymi odstępami między deskami.
No i wyszło mi trochę zawiłe zobrazowanie przykrywki. :-)
http://formicopedia.org
Achatin
Posty: 21
Rejestracja: czw 26 lip, 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

pt 03 sie, 2012

Dzięki gn, poczytałem sobie o tym. Czyli widzę rytm pracy serca królowej... chyba ma zaburzenia :lol:
Ciekawy pomysł z ta paletą euro. Osobiście myślałem nad przyklejeniem tam jakiejś małej nakrętki otwieranej na zatrzask, w stylu tic-taców tylko okrągłej, takiej abym ewentualnie mógł podłączyć tam wężyk przy przeprowadzce do formikarium.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 03 sie, 2012

To na pierwszym zdjęciu takie kremowe to poczwarka ;) a ta mleczno biała larwa niedługo stanie się poczwarką.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 05 sie, 2012

Achatin pisze:
Zamieszczam zdjęcie. Ekspertem nie jestem ale chyba mogę stwierdzić, że tej nocy lub rano pojawił się pierwszy kokon.
Tak to kokon :D lekko różowawe lub beżowe są na ogół.
Achatin pisze: Nie wiem czemu ale królowe zaczęły wyrywać włókna waty i okładać nimi swój dorobek.
To normalne. Kokony u mrówek nie biorą się znikąd. Korzystają przy okazji ze śmieci w probówce.

Achatin pisze: Inną ciekawostką jest to, że królowa która miała wgnieciony odwłok przechodzi coś jakby wylinkę, pancerz obok wgniecenia wygląda jakby pękł i ukazało się trochę białego ciałka.
Jest tylko nażarta :) Tergity jej się rozlazły. Nie ma się czego obawiać. Mrówki nie przechodzą takich wylinek jak np. pająki. Jakie imago się "wypoczwarzy", takie już zostaje. Nie ma nogi - nie odrośnie. Rzadko mrówki są w stanie "wyklepać" sobie wgniecenia na odwłoku, chociaż nie jest to niemożliwe.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ