Camponotus sp

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

śr 06 lut, 2013

napewno wrzuce foto jak czas pozwoli :wink:

oczywiscie ze nie zostawie ich jako campo sp.
mysle ze jesli pojawi sie drugi rzut to bede o tym myslal zeby je dookreslic :p
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

wt 19 lut, 2013

update po 2 tyg, do krolowej dolaczyla nastepna robo czyli mam w sumie az 2 :D ale budujace jest to ze ni z tad ni z owad krolowa siedzi na 8 poczwarkach :mrgreen: oczywiscie wszechobecny pakiet jajek tez jest

troche foto
cala rodzinka w komplecie
Obrazek

robo na sniadaniu
Obrazek

dokarmianie krolowej
Obrazek

i wszystko juz gotowe do przeprowadzki bo H2O sie konczy
Obrazek
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
Awatar użytkownika
MarWa
Posty: 50
Rejestracja: pn 14 sty, 2013
Kontakt:

pt 22 lut, 2013

Prawdziwe cudo... totalna rewelacja, aż sobie dodałam Twój dziennik do zakładek :>

Wiedzę o mrówkach mam jedynie podstawową i absolutnie nie podejmuję się identyfikacji, ale tak mnie natchnąłeś, że wśród tureckich gatunków Camponotusów wyszukałam takie cuś:

Camponotus snellingi:
http://www.antwiki.org/File:Camponotus- ... Z001QL.jpg
http://www.antwiki.org/File:Camponotus- ... CZ001L.jpg

Podobnie wygląda, nieprawdaż? :> Wręcz... identycznie ;>
Camponotus herculeanus
Crematogaster scutellaris
Lasius umbratus

P. pallidula, M. barbarus, L. niger, L. flavus, L. brunneus, L. emarginatus, L. fuliginosus, M. rubra, M. microrubra, M. ruginodis, F. fusca, F. cinerea, F. rufibarbis, T. caespitum
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

pt 22 lut, 2013

dzieki za pomoc i zainteresowanie :p

masz racje ze krolowa wyglada podobnie, jednak worker poki co nie bardzo pasuje, ma ciemniejsza (brazowa) glowe a na tylku ma plamke - jak ten ze zdjecia, ale reszta jest o wiele jasniejsza :roll:
jak pisalem wczesniej krolowa wyglada tez identycznie jak na zdjeciu radisa ale i on jej chyba nie zidentyfikowal

czekam na "drugi rzut" robo i wtedy sie wyjasni pod mikroskopem :wink:

ps. poza campo mam taki sam cel na 2013 jak ty MarWa tzn umbratus
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
Awatar użytkownika
MarWa
Posty: 50
Rejestracja: pn 14 sty, 2013
Kontakt:

sob 23 lut, 2013

Ważniejsza niż ubarwienie jest zdecydowanie morfologia. Niesamowicie jestem ciekawa wyniku fachowej identyfikacji - czekam z wielką niecierpliwością :)
No i przybijam z Tobą 'pjonę' za L. umbratus. Dobry gust! ;)
Camponotus herculeanus
Crematogaster scutellaris
Lasius umbratus

P. pallidula, M. barbarus, L. niger, L. flavus, L. brunneus, L. emarginatus, L. fuliginosus, M. rubra, M. microrubra, M. ruginodis, F. fusca, F. cinerea, F. rufibarbis, T. caespitum
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

sob 23 lut, 2013

powiem tak, przejrzalem w wolnej chwili mnostwo zdjec C.snellingi i trzeba przyznac ze MarWa dobrze kombinuje :p

C.snellingi jest tez duzo odmian i moze trafilem wlasnie ta europejska, tak czy siak poczekam z werdyktem na mikroskop :wink:
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

śr 27 lut, 2013

Tak c ciekawości,jak podajesz robaki? Czekasz chwile odkąd je wyciągniesz z zamrażalki (jeżeli je tam trzymasz) kroisz czy miażdżysz główkę ?
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

śr 27 lut, 2013

lukaszb12999 pisze:Tak c ciekawości,jak podajesz robaki? Czekasz chwile odkąd je wyciągniesz z zamrażalki (jeżeli je tam trzymasz) kroisz czy miażdżysz główkę ?
jak wyjme robaka z lodowki to wrzucam do pudelka/woreczka i chodze z nim w kieszeni przez chwile, ide do mrówek, kroje na pol, i daje mrowkom, ot cala filozofia
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

czw 28 lut, 2013

red20 jak długo może leżeć taki zamrożony biały robal, i czy mrówki chętnie jedzą takowego?
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

ndz 03 mar, 2013

kamiklo pisze:red20 jak długo może leżeć taki zamrożony biały robal, i czy mrówki chętnie jedzą takowego?
no wlasnie nigdy nie mrozilem, tylko normalnie w lodowce trzymalem ale mnie zaciekawiliscie zamrozeniem bo conajmniej pol opakowania idzie na straty wiec nastepnym razem zamroze i przetestuje :p
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
Awatar użytkownika
raste
Posty: 67
Rejestracja: śr 08 sie, 2012

ndz 03 mar, 2013

Hej,
u mnie jedno opakowanie leży w zamrażalniku jakieś 2-3 miesiące, nie wiem czy przez ten czas pół jego zużyłem. Jeżeli chodzi o zainteresowanie ze strony mrówek to jest takie samo jak było w pierwszym dniu po zamrożeniu czyli całkiem spore ;)
L.niger
L.flavus
F.cunicularia
F.cinerea
Formica fusca
C.ligniperdus
M.barbarus
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 03 mar, 2013

U mnie mrożone schodzą jak ciepłe bułeczki, świeże nie za bardzo chciały tknąć.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

pn 04 mar, 2013

no juz zamrozilem pol opakowania, sprobujemy :wink:

a tymczasem update do dziennika:
kolonia liczy w tym momencie krolowa, 8 robo, conajmniej 3 poczwarki, pare larw i jaja
jesli chodzi o karmienie to nastepnym razem sprobuje pokroic robala na jak najmniejsze kawalki bo widac ze chcialby chyba zaciagnac do gniazda ale z polowa sobie nie radza

najnowsze fotki:

Obrazek

Obrazek
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
Awatar użytkownika
MarWa
Posty: 50
Rejestracja: pn 14 sty, 2013
Kontakt:

pn 04 mar, 2013

Najs! :D Coś przepięknego :>
Camponotus herculeanus
Crematogaster scutellaris
Lasius umbratus

P. pallidula, M. barbarus, L. niger, L. flavus, L. brunneus, L. emarginatus, L. fuliginosus, M. rubra, M. microrubra, M. ruginodis, F. fusca, F. cinerea, F. rufibarbis, T. caespitum
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

pn 04 mar, 2013

Gratulacje :)
Jesteś szybszy ode mnie o 8 robo, conajmniej 3 poczwarki, pare larw i jaja xD
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

pn 11 mar, 2013

no moja kolonia liczy juz 9 robo i conajmniej 5 poczwarek, larw i jaj nie liczylem :p

z tego co udaje mi sie zaobserwowac to faza larwy trwa bardzo krotko, tzn ledwo co pokazuja sie larwy a pare dni pozniej juz gotowe poczwarki
kolonia od jakiegos juz czasu karmiona tylko i wylacznie robalami, nastepnym razem dam im mieszanke co by troche witaminek zjadly :wink:
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

sob 16 mar, 2013

pora znowu cos skrobnac i wrzucic fotki :p

kolonia sie rozwija i wyglada to bardzo dobrze, update na dzien dzisiejszy to 12 robo, poczwarki, larwy i jaja
dwa dni temu nakarmilem kolonie pierwszy raz (odkad robo zaczely pobierac pokarm) mieszanka i rezultat jest wrecz zadziwiajacy

Obrazek

kiedy pierwszy raz na to spojrzalem to myslalem ze im dupki porozsadza, sa tak pekate ze rozstepy to wieksza czesc ich ciala, szok ze dalej moga sie poruszac,
teraz chyba zmienie im diete i mieszanka bedzie podstawa a robale beda dostawaly okazjonalnie, w koncu to campo i w wiekszosci w naturze zywia sie spadzia

Obrazek

a tu jeszcze jedna robo pozowala

Obrazek
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

wt 23 lip, 2013

red20 Jakieś zmiany u gmachówek?
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
ODPOWIEDZ