350 L.niger vs 20 L.flavus

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
patryk99199
Posty: 55
Rejestracja: czw 14 lip, 2011
Lokalizacja: Mikołajki(Warmia i Mazury), Gdańsk

sob 29 gru, 2012

Witam.
Niedawno przyjechałem do domu(nie ma mnie przez większą część roku)
Mrówkami opiekuje się mama ojaglupek:
Zobaczyłem iż moja kolonia L.flavus hmmm... nie była dokarmiana (niby nie mówiłem jej ,że tą kolonie też ma karmić :zenada:

Czuły się tak sobie ,więc postanowiłem dać je na pożywkę dla kolonii L.niger (ok. 350 robo i duuuuuużo głodnych larw).
Włożyłem probówkę do formikarium (korkowe, pionowe od Curtusa).
Po kilku minutach jedna z robotnic nigerek wyczuła flavuski i zrobiła ścieżkę zapachową do gniazda.
Przez kwadrans z gniazda wyszło 40 czarnych żołnierzy.
Mrówki kręciły się przez chwile koło probówki intruza i co jakiś czas któraś z nich weszła i zrobiła zamieszanie...
W końcu zebrały się przed wejściem i przypuściły atak. Wszystkie mrówki zostały zabite i poszły na pożywienie dla wspomnianych larw.

Ciekawe. Kiedy pewnego razu włożyłem kolonie M. rubra liczącą 20 robo... Lasiusy w ogóle nie zareagowały
Nawet gorzej... Myrmice zabiły kilku intruzów kręcocych się przy wejściu do probówki.

Ktoś robił jeszcze jakieś eksperymenty-----niger vs flavus???
---------------------------------------------------------------------------------
----------------------------Cierpliwość złotem------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

pn 31 gru, 2012

M. rubra i L. niger, to odwieczni wrogowie znający się na wylot, którzy wypracowali rożne strategie. ;) Myrmica jest lepiej przygotowana do walki i nigerki o tym wiedzą, dlatego nie rzucą się ot tak na kolonię rubry. Nie wiem, jak długo trzymałeś je razem, bo przy takiej różnicy w liczebności niger powinien być znacznie odważniejszy. Mała kolonia flavusa była łatwym celem. Ja może spróbuję kiedyś zestawić Pheidole z Lasiusem.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Awatar użytkownika
patryk99199
Posty: 55
Rejestracja: czw 14 lip, 2011
Lokalizacja: Mikołajki(Warmia i Mazury), Gdańsk

wt 01 sty, 2013

Taaa...

W naturze widziałem walke między niger i rubra...

Było tak ja dużo osób pisało na forum...

Myrmice zakorkowały wejście do gniazda, a hurtnice w nich kopały :zenada:

Ja w okres rójkowy złapie królowe i wychoduje kika kolonii(Mam tylko 4... 3 kolnie niger i ligniperda).

I złącze 3 kolonie (Lasius, Formica i Myrmica)...Próbował ktoś tak(albo podobnie)

Pozdrawiam :D
---------------------------------------------------------------------------------
----------------------------Cierpliwość złotem------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

wt 01 sty, 2013

Oczywiście, że w naturze dochodzi do starć. To normalka. Czy ja napisałem, że mają między sobą podpisany traktat pokojowy? Mrówki nie są głupie i wiedzą kiedy mogą zaatakować, a kiedy nie. To, że widziałeś, jak niger szturmuje rubrę, nie znaczy, że tak jest zawsze. Ogromną wiedzą na temat konfliktu niger-rubra dysponuje BartTP.
Jeśli naprawdę chcesz wiedzieć dlaczego tak zachowały się Twoje mrówki przeczytaj dwa obszerne wpisy BartTP w tym wątku viewtopic.php?f=7&t=4109
Jest tam też mój wpis, bo byłem przekonany, że nigerka zawsze dziesiątkuje rubrę. Niestety myliłem się.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
ODPOWIEDZ