Camponotus Ligniperda - Kertrak

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

ndz 17 mar, 2013

Po wielu dniach wyczekiwania wreszcie zdobyłem kolonie Camponotus Ligniperda. Kupiłem ja od Curtusa( za co bardzo mu dziękuje, wszystko jest w najlepszym porząku) razem z formicarium korkowym poziomym :) Mrowki nie zostały jeszcze wprowadzone do formi, jednak stanie się to w najbliższym czasie :)

Aktualny stan kolonii to:
4 robotnice
1 krolowa

Formikarium typu kompakt :)
Ostatnio zmieniony pn 18 mar, 2013 przez Kertrak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

pn 18 mar, 2013

Dzisiaj cala kolonia została przeniesiona do formicarium...
Po nawodnieniu korka wystroiłem arenę a następnie umieściłem na niej probówkę z kolonią. Robotnice wyszły bardzo szybko, zwłaszcza robotnica minor, która była już poza probówką po niecałych 2 minutach :) następne robo przekonały się do wyjścia po śladach siostry. Kiedy cała arena została zwiedzona, przez wszystkie robotnice, przyszedł czas na korek.
Pierwsza w korku była ta robotnica która pierwsza opuściła probówkę... Gdy również korek został poznamy w całości przyszedł czas na przeprowadzkę. Królowa od samego początku nie chętnie chciała wyjść z probówki jednak opuściła ja za namową robotnic. Niestety podczas przeprowadzki pojawił się mały problem... królowa nie mieściła się w "drzwiach". Ten fakt bardzo utrudnił zmianę lokum, a co najgorsze królowa wróciła do probówki bardzo zniechęcona .( Myślę że jak każda kobieta mogla mocno przeżywać ten smutny fakt ze jest grubsza od innych...) ale robotnice nie dawały za wygraną. Po około 6 podejściach królowa [ku mojemu zdziwieniu] zmieściła się. Przypominając parówkę pokonała najciasniejsze 4 centymetry i udziela swoje wielkie cztery litry w jednej z komór.
Po chwili odpoczynku dałem im na arenę trochę miodu. Szybko przyczepiły się do niego dwie robotnice. Po posiłku udały się do królowej i podzielili się z nią zdobyczą.

Aktualny stan kolonii to:
4 robotnice
1 królowa
Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

sob 23 mar, 2013

Dawno nie pisałem ponieważ niema co pisać... Camponotus to Camponotus więc szału niema :) Kolonia najadła się do pełna - każda robotnica ma segmenty rozepchane miodem :) Aktualnie mrówy przyzwyczajają się do nowej przestrzeni oraz miejscem pobytu, wszystkie osobniki siedzą w jednej z komór, od czasu do czasu wysyłając jedna siostrę na zwiady po gnieździe.

Aktualny stan kolonii to :
4 robotnice
1 królowa
Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

sob 25 maja, 2013

kolonia sprzedana, dziennik uważam za ZAMKNIĘTY
ODPOWIEDZ