Formica polyctena - Czyli kolejne podejście z kopcówkami

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

sob 30 mar, 2013

Kolonie w składzie Królowa + ~40 robotnic Formica fusca otrzymałam od BartaTP, jakos w sierpniu 2012r. Z tego, co zdążyłam się dowiedzieć, gruba była zaadoptowana na kilku robotnicach i poczwarkach. W pierwszym roku funkcjonowania, usadziła pakiet jaj, które były sukcesywnie pożerane przez robotnice. W momencie, kiedy je otrzymałam, w kolonii była jedna poczwarka.

Mrówki wylądowały w powiększonym kompakcie od Curtusa, z gniazdem korkowym. Po kilku tygodniach, poczwarka wylądowała na śmietniku, a mrówki nie wykazywały zbytniej ruchliwości.

Z początkiem października, połozyłam kompakt wewnątrz małego akwarium, które po rozszczelnieniu futryny stało na parapecie. Termometr wkazywał naturalne spadki temperatury, od 20 stopni az do 9-ciu, w dzień, 15 listopada, kiedy to powędrowały do lodówki.

Wyciągnęłam je jakoś pod koniec lutego, początkowo do akwarium, na parapet, a później na biurko.
Po pojawieniu się pierwszego pakietu jaj, postawiłam je na kablu grzewczym i obficie karmię...

Dziś mamy 30 marca, a stan kolonii to:

> Królowa Formica polyctena
> Robotnice Formica fusca ~30
> Poczwarki ~30
> Wielkie larwy ~30
> Małe i średnie larwy ~30
> Kilka małych pakietów jaj


$w33t f0ci3 z DzIo0bQiem
:pstryk:


PYTANIA DO DZIENNIKA :pisarz:
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

pt 12 kwie, 2013

No, niestety, albo to był wypadek, albo jednak coś nie pasowało - Królowa is dead Obrazek

Znalazłam ją pionowo, z łbem przyklejonym kroplą wody do dachu komory... Dobrze, że rójki za kilka dni, to Bart złapie mi kolejną sztukę ;)

A tak btw, to mamy 9 robotnic Formica polyctena!! Takie to to małe, brzydkie i szaro-bure, ale już pyskuje :D
Ostatnio zmieniony śr 08 maja, 2013 przez Ciocia Lilith, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

śr 08 maja, 2013

Wyciągnęłam robotnice do probówki, by łatwiej móc je ogarnąć. Potomstwo F.polyctena przepoczwarzyło się w ~25 robotnic różnych rozmiarów i zaczęło przepędzać robotnice Formica fusca, co zaskutkowało stopniowym ich wymieraniem. Młode F.polyctena są przepięknie wybarwione i równie przepięknie podwijają pampersy na mój widok :brawo:

8.05.2013

Dotarła nowa królowa Formica polyctena, która (o dziwo!) przeżyła tydzień w pudełku po tic-tackach. Tak, tak, kochamy Pocztę Polską i jej "priorytety". Bez zbędnych zabiegów wpuściłam ją do probówki z robotnicami. Robosie chwilkę pyskowały z otwartymi żuwaczkami, ale po 5-ciu minutach nastąpiło pierwsze "buzi-buzi"

Stan kolonii:

> Królowa Formica polyctena
> 25 robotnic F.polyctena
> 10 robotnic Formica fusca
> brak potomstwa
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

śr 15 maja, 2013

15.05.2013

Niestety, królowej się kipło na drugi dzień, mimo 100% tolerancji ze strony robotnic. Przypuszczam, że była zbyt wygłodzona i to ją osłabiło. Dzisiaj dotarły 4 świeże sztuki, Dam znać co i jak, jak wrócę z pracy. :D
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

pn 20 maja, 2013

20.05.2013

Jedna z królowych okazała się być Formica rufa, więc została zutylizowana przez robotnice. Pozostałe 3 zostały zaadoptowane i siedzą w komorze królewskiej. Jedna z królowych ma jakieś dziwne, nieskoordynowane ruchy - obraca się w kółko...

Dodałam również 4 podebrane larwy...

Fotki:

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/ ... 4570_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/ ... 2314_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/ ... 3672_n.jpg
ODPOWIEDZ