Kilka zdjęć moich mrówek i formi :)

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

sob 08 cze, 2013

Dawno mnie nie było...
Miałem kupę roboty, a jeśli chodzi o mrówki to udało mi się złapać dwie królowe myrmica rubra jakieś 3 tygodnie temu (chyba że to manica rubida bo ich pora rójki się akurat nakłada i zdążyły już obie złożyć jajeczka), a dziś dwie królowe L.fuliginosus.

Na razie wrzucę zdjęcia L.fuliginosus, nie zdążyłem jeszcze sfotografować myrmic
Jutro czeka mnie adopcja dla L.fuliginosus, prawdopodobnie na robo L.niger. Gdybym miał szczęście może udałoby mi się znaleźć jakieś l.umbratus, ułatwiłoby to zadanie :/

Obrazek
Obrazek


Dla zainteresowanych krótki update kolonii L.niger w formie filmu :)

http://www.youtube.com/watch?v=lW53iQ-QEqU
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

sob 08 cze, 2013

Filmik z L.niger niezły :). A ja królową kartobówki znalazłem tylko raz, i szkoda że akurat byłem na kajaku, a ona mi na ramię zfrunęła :evil: .
GG: 51713465
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

sob 08 cze, 2013

O kurde to się nazywa pech xD. Mnie L.umbratus sama na biurko przyszła na samym początku przygody z łapaniem mrówek. Zamknąłem ją w probówce i zanim zdążyłem dojść do tego jaka to mrówka, utopiła się :(. Planuję złapać inne L.fuliginosus i jeśli adopcje pójdą pomyślnie mogę je pooddawać w dobre ręce. Teraz poluję na F.rufibarbis, chyba właśnie powinny się roić.
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

sob 08 cze, 2013

Virtue pisze:O kurde to się nazywa pech xD. Mnie L.umbratus sama na biurko przyszła na samym początku przygody z łapaniem mrówek. Zamknąłem ją w probówce i zanim zdążyłem dojść do tego jaka to mrówka, utopiła się :(. Planuję złapać inne L.fuliginosus i jeśli adopcje pójdą pomyślnie mogę je pooddawać w dobre ręce. Teraz poluję na F.rufibarbis, chyba właśnie powinny się roić.
Do F. rufibarbis jeszcze miesiąc. A kartonówki na L. fuliginosus nie "odpalisz", chyba, że znajdziesz młode robotnice, potrafiące opiekować się królową i potomstwem - z tym, że takie gniazda nie opuszczają.
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

sob 08 cze, 2013

Film ukazujący moją adopcję L.fuliginosis na robotnicach L.niger. Adopcja nie przebiega metodą "lodówkową". Mam nadzieję że królowe przetrwają tę noc...

http://www.youtube.com/watch?v=yVR06lMo ... e=youtu.be

Każda kartonówka została przedstawiona dziesięciu robotnicom L.niger + kilka larw. Nie spieszy mi się z rozwojem więc wolałem adoptować mniej robotnic królowym, w późniejszym etapie prawdopodobnie podrzucę im kokony l.niger lub l.umbratus(o ile je znajdę) to moje pierwsze królowe L.fuliginosus i pierwsza adopcja więc proszę o wybaczenie nad mierniej ostrożności
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

ndz 09 cze, 2013

No ja też wczoraj kartonówkę znalazłem ( królowa ) ale wypuściłem.
Zapytaj kogoś - może by Ci odsprzedał/oddał kokony umbratusa :) .
GG: 51713465
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

pn 10 cze, 2013

Pytam: chcesz może robotnice umbratusa do adopcji na kartonówce?
Po znajomości może byśmy się dogadali... jak coś to pisz pw. Są te umbratus najprawdopodobniej, jak nie to inne chtono, ale flavus to nie jest - sprawdzone metodą cytrynki :) .
Mam ok. 30 robotnic, ale by się adopcja powiodła, jak byś chciał, wysłał bym Ci powiedźmy 6 - na nigerce jej nie zaadoptujesz :wink: .
GG: 51713465
patyczak1000
Posty: 205
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Lublin

śr 12 cze, 2013

Nie ma sensu bawić się w adopcje kartona na mniej jak 20-30 robo Chtono. Chtonki z odłowu są padliwe, w dodatku kartonówka potrzebuje dobrego odżywienia.
Najlepiej królowe podkarmia niger, lecz nie radzi sobie nazbyt dobrze z opieką nad potomstwem, w czym najlepsze są Chtono. Moja metoda to adopcja na 25-50 Chtonolasius, potem po 1-2 tyg. dorzucenie białych robo nigera w ilości 5-10szt i jeśli zostaną przyjęte to dorzucenie 50-100 poczwar nigera. Czarnuchy ładnie polują, czego nie mogę powiedzieć o robo Chtono, a żółtki opiekują się potomstwem i królową.
pozdrawiam

[b]Moja oferta: zainteresowani na gg[/b]
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

śr 12 cze, 2013

Posiadam tyle robotnic co piszesz: ok.30 :wink: . W tym 6-7 w lodówie.
GG: 51713465
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

ndz 21 lip, 2013

Zdjęcia L.fuliginosus, królowa wydaje się być w dobrej formie.
Obrazek
Obrazek


Kolejna myrmica, samotna królowa schwytana na początku lata, ma już dwie larwy.
Jak dotąd wszystkie myrmice padały w niewyjaśnionych okolicznościach. Może tym razem się uda...


Obrazek


Samce lecą w świat, zdjęcia zrobione obok mojego domu.
Jedna z myrmic znalazła się w złym miejscu o złej porze i została ukatrupiona przez robo broniące samców. Nie wiem czy to l.umbratus czy l.flavus.
Gniazdo wyroiło tylko samce, ani wcześniej ani później nie zauważyłem aby startowały królowe. Minął już tydzień.


Obrazek
Obrazek

Filmy:


Update L.fuliginosus
http://www.youtube.com/watch?v=sM3N8o_FIDQ
Samce opuszczają gniazdo
http://www.youtube.com/watch?v=6_eHzllz2qU
Ostatnio zmieniony ndz 21 lip, 2013 przez Virtue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 21 lip, 2013

Podrzuć Poczwarek kartonówce :). A te larwy, które tam widać to jej potomstwo, czy larwy nigerów?
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

ndz 21 lip, 2013

Podrzucę ;) Nie mam zielonego pojęcia, może to być jej własne potomstwo bo przy adopcji nie miałem tyle jajeczek raptem kilka larw i parę kokonów. Filmik z adopcji tutaj http://www.youtube.com/watch?v=yVR06lMoink. Jak na razie kartonówka trzyma się bardzo dobrze i jest regularnie karmiona i czyszczona przez nigerki. Druga kartonówka nie miała tyle szczęścia i została zabita w nocy. Najchętniej podrzuciłbym jej poczwarki umbratusa, jednak nie posiadam :(
Talib
Posty: 15
Rejestracja: ndz 30 cze, 2013

pn 22 lip, 2013

Trzymam kciuki, mi się udało na nigerkach więc i tobie powinno się udać. A larwy można rozróżnić w prosty sposób, jeśli są bardzo ruchliwe, to są larwami kartona. Widać to w tym momencie (włącz HD) http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... PEZw#t=46s
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

czw 25 lip, 2013

Kartonówka ma się cały czas dobrze :) moje larwy nie są takie ruchliwe... więc raczej to nigerki. Dwa dni temu złapałem kolejnego nigerka i już ma ładny pakiet jajeczek, a dzisiaj dorwałem kolejną myrmicę. Zastanawiam się nad oddaniem l.emarginatus... Czekam na flavusy i rufibarbis, obym znowu ich nie przegapił lub nie pomylił xD. Nigerów dzisiaj od zarąbania łazi.
bartel441
Posty: 216
Rejestracja: śr 27 sty, 2010
Lokalizacja: WARSZAWA/LEGIONOWO

sob 27 lip, 2013

no bardzo ładnie idzie. ciekawe czy uda ci się z naszym kapryśnym kartonkiem
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

sob 27 lip, 2013

Ja też złapałem wczoraj królową kartona.
Podrzuciłem jej kilkadziesiąt kokonów i robotnicę nigera ( nie wybarwioną ).
Dziś podrzucę jej więcej.
Gratuluję tej adopcji :).
GG: 51713465
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

pn 29 lip, 2013

bartel441 Jestem dobrej myśli :)
barciu w takim razie trzymam kciuki i powodzenia :), jeżeli królowa jest silna wszystko powinno być ok. Miałem dwie królowe i jedna nie dała rady robotnicom, zabiły ją przez noc :( . Wczoraj bodajże, zaobserwowałem jak nigerki opiekują się samą królową i myślę że nie idzie im to źle, czyściły ją bardzo długo i dokładnie. Dostały sporą muchę i miodek, z karmieniem królowej też nie ma najmniejszego problemu. Jednak wiadomo, z kartonami różnie bywa. Jak na razie kartonka jest bardzo spokojna i ładnie napęczniała. :)
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

pn 29 lip, 2013

Kolejna fotka L.fuliginosus
Obrazek


Myrmica i dwie larwy. Wczoraj królowa dostała komara i miodek. Niedługo będę musiał jej wymienić probówkę, kończy się w niej woda, a w dodatku strasznie ją upaprała :)
Obrazek
Obrazek


Dawno nie wrzucałem zdjęć mojej pierwszej kolonii L.niger. Wszystko wydaje się być w najlepszym porządku.
Obrazek


Nowa królowa L.niger z tegorocznej rójki. Ma już parę jajeczek i wygląda naprawdę dobrze
Obrazek
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

ndz 11 sie, 2013

Moja kartonówka dorobiła się ładnego pakieciku jajek :)
Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Obrazek
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

pn 19 sie, 2013

Krótki filmik z młodymi mrówkami, które aktualnie trzymam w probówkach.
L.niger, L.fuliginosus, 2x m.rubra https://www.youtube.com/watch?v=roJz16TD_LA
Więcej filmów i zdjęć już niebawem.
Nadszedł czas najwyższy na zrobienie odpowiednich formi dla wszystkich tych mrówek ;)
ODPOWIEDZ