Kilka zdjęć moich mrówek i formi :)

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

ndz 07 kwie, 2013

Kilka zdjęć mojego pierwszego formikarium zrobionego na potrzeby małej kolonii L.niger:)
Pierwszy raz w życiu robiłem formi (z nieocenioną pomocą żony:D) więc proszę o wyrozumiałość.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kilka filmów moich mrówek:

Królowa L.flavus (z robotnicami innego gatunku)

http://www.youtube.com/watch?v=XsoCRcqkNQ0

Myrmica Rubra:

http://www.youtube.com/watch?annotation ... GZqH2E-dCU

Podpinanie czystej probówki z wodą:

http://www.youtube.com/watch?annotation ... lyDPEHOEHw

Formikarium dla L.niger:

http://www.youtube.com/watch?v=GZovXW2Z ... e=youtu.be
Awatar użytkownika
Pard
Posty: 26
Rejestracja: pn 14 maja, 2012
Lokalizacja: Wrocław

wt 09 kwie, 2013

Jak na pierwszy formi to całkiem spoko :P Mam tylko jedno pytanie. Czy arena jest jakoś zabezpieczona przed rządnymi przygód mrówek? :D
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

wt 09 kwie, 2013

Dziękuję:P
Arena jest otwarta, zabezpieczona wazeliną. Jak na razie nie mają zamiaru na nią wchodzić :D.
Wcześniej formi stało na podwyższeniu w naczyniu z wodą, nie wychodziły jednak za formi więc je wyciągnąłem. Zawsze mogę wrócić do tego rozwiązania.:)
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

śr 10 kwie, 2013

Nigerki zdecydowały się przenieść w wilgotniejszą część gniazda.
Uchwyciłem pierwsze 5 minut przeprowadzki, cała przeprowadzka zajęła im coś około 25 minut.

http://www.youtube.com/watch?v=2D8rr5LTz7M
Awatar użytkownika
Pard
Posty: 26
Rejestracja: pn 14 maja, 2012
Lokalizacja: Wrocław

śr 10 kwie, 2013

Na filmiku widać, że wazelina spełnia swoje zadanie.
Powodzenia w hodowli:!:
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

pt 12 kwie, 2013

Dziękuje, jakoś to będzie, tego lata moja hodowla może się wzbogaci o nowe gatunki ;)
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

ndz 14 kwie, 2013

Kolejne zdjęcie L.niger, robotnice i królowa opiekują się potomstwem.
Obrazek

Królowa L.flavus, robo L.emigratus jak na razie wszystko wygląda dobrze. Zostały podłączone do areny, jednak jeszcze nie mają zamiaru na nią wychodzić.
Obrazek

Samotna M.rubra, nie odstępuje na krok złożonych jajek. Mam nadzieję w tym roku adoptować dla niej poczwarki
Obrazek

[RIP] Wczoraj padła moja druga M.rubra razem z robotnicami osierocając kilka larw. Nie chcę ich adoptować pozostałej myrmicy ponieważ podejrzewam że do ich śmierci przyczynił się jakiś pasożyt.
Przeniosłem je do czystej probówki i zostawiłem na pół godziny, po powrocie zastałem robotnice z głowami w wacie, wyglądały jakby chciały się utopić, natomiast królowała "pływała" w miodzie.
Przeniosłem je po raz drugi do innej probówki ale tym razem bez wody i oczyściłem królową, jednak nie na wiele się to zdało.:(

Obrazek
lukaszb12999
Posty: 143
Rejestracja: pt 14 wrz, 2012

pt 19 kwie, 2013

Bardzo mi się podobają zdjęcia ;)
Łap suba na youtube ;)
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

wt 23 kwie, 2013

Złapany :D
Dzięki, ostatnio kiepsko u mnie z aktywnością xD. Pocykam więcej bo w końcu L.niger ruszyły odwłoki i zaczęły się rozwijać :D
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

wt 23 kwie, 2013

L.niger, urodziły się 2 nowe robo, a poczwarki zamieniły w kokony, nareszcie :D
dzisiaj czeka mnie nawadnianie gniazda i karmienie.


Obrazek


L.flavus jak na razie bez zmian. Robo emigratusa całkiem dobrze idzie opieka nad królową i potomstwem, może faktycznie coś z tego będzie :)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 23 kwie, 2013

raczej słabo im to wychodzi, chyba nie karmią królowej, co ?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

czw 25 kwie, 2013

Karmią, podczas cykania zdjęć na lekkiej głodówce były. Teraz dostają miód i małe muchy. Robo zanoszą priorytetowo jedzenie larwą. Obserwowałem je właśnie i gdy królowa zaczepi jakąś robo też dostaje pokarm. Dziwi mnie że w ogóle ją karmią... Teraz muszę częściej podawać im pokarm.
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

czw 25 kwie, 2013

L.niger rozprawiają się z muchą :D. Najpierw jedna robo (pilnująca wejścia do gniazda) rzuciła się na muchę i przyciągnęła ją w pobliże wejścia. Nie mogąc sobie poradzić z tak dużo zdobyczą udała się do gniazda i poprosiła inne robo o pomoc. Odcięły jej skrzydło i wciągnęły do gniazda. Larwy będą miały niezłą ucztę. Jako drugie danie dostały trochę wody z cukrem i miód, którym też się zainteresowały. Kolonia rośnie w siłę.

Obrazek
Obrazek
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

pt 26 kwie, 2013

L.flavus wydała na świat nowe jajeczka :D. Już myślałem że to nigdy nie nastąpi...
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 27 kwie, 2013

Jedno ze zdjęć jest przepalone, czy królowa ma jaśniejszy tułów? Bo na flavusa to nie wygląda.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

sob 27 kwie, 2013

Tak jest jaśniejsza i ma żółty spód, to ten sam flavus który dałem do działu detektywistycznego "królowa lasius flavus i nieznane robotnice"
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 27 kwie, 2013

Nie wiem co na to reszta kolegów, ale jestem skłonny postawić tezę, iż królowa na zdjęciach wyżej może być królową gatunku L. emarginatus. Lecz nie jestem w 100 % pewien, gdyż nie miałem w łapach takiej królowej.


http://img713.imageshack.us/img713/3139/schowek2b.jpg tak wyglądała moja flavuska
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

sob 27 kwie, 2013

Czyli tak samo jak moja :), jej robotnice to zaadoptowane L.emigratus. Miała swoje własne robotnice, ale albo padł i emigratusy je posprzątały... Albo po prostu je zabiły.
Czekam na nowe robo, bo jej normalne potomstwo było dokładnie takie samo jak to na Twoim zdjęciu. Zresztą niebawem się okaże. Sam napisałeś w dziale detektywistycznym że dla Ciebie to ewidentny flavus :mack:
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

sob 27 kwie, 2013

Virtue pisze:Sam napisałeś w dziale detektywistycznym że dla Ciebie to ewidentny flavus :mack:
I to jest właśnie idealny przykład tego, że oznaczanie ze zdjęć jest mylne ;) Pewne oznaczenie może być tylko kiedy ma się mrówkę pod mikroskopem.
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

pt 03 maja, 2013

Umieściłem L.flavus na arenie. Głównie w celu zmuszenia mrówek do przeprowadzki do czystej probówki. Królowa ładnie napęczniała i przestała w końcu mizernie wyglądać :D. Wygląda na to że złożyła więcej jajeczek.
Pierwsza robotnica już zwiedziła kawałek zewnętrznej części probówki. Muszę przyznać że czasem mają niezłe przyspieszenie w poruszaniu się.

Od czasu gdy królowa straciła swoje pierwsze prawdziwe pokolenie minęło sporo czasu i słabo jej szło składanie jajek, larwy też nie za dobrze się rozwijały. Jednak teraz w końcu ruszyła więc jestem dobrej myśli.


Obrazek
Obrazek
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

pt 03 maja, 2013

L.niger - królowa, robotnice, kokony i parę larw. Jajeczka i reszta larw znajdują się w innej części probówki.

Obrazek
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

pt 03 maja, 2013

Podłoże na arenie, to piasek z gliną, czy sam piasek? Zrobiłeś błoto, które później wyschło?

Zaciemnij nową probówkę. Będzie bardziej kusząca i mrówki chętniej się zadomowią.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

sob 04 maja, 2013

Piasek zmieszany z gliną, jednak lepiej ta mieszanka wyszła dla l.niger trochę za dużo gliny dałem i popękała... :?
Wrzucę im jeszcze trochę luźnego piasku żeby sobie mogły go rozdysponować wedle uznania.
Probówka została zaciemniona, dzięki za radę. :)
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

sob 04 maja, 2013

Jak dla mnie to ten "flavus" to jest emarginatus.
GG: 51713465
Virtue
Posty: 37
Rejestracja: sob 06 kwie, 2013

ndz 05 maja, 2013

Tak się uważnie przyglądając może to być całkiem możliwe xD jak narodzą się nowe robo to będę mieć 100% pewności. Wszyscy mówią że to emarginatus więc pewnie tak jest :D
ODPOWIEDZ