Myrmica sp. dziennik Kertraka

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

pn 29 kwie, 2013

Dziennik będę uzupełniał jak najczęsciej, jednak nie zawsze znajdzie sie na to czas ;/

Dnia 23.04.2013(wtorek), około godziny 7:30 rano, położyłem się na trawie w celu odpoczynku po przebiegniętej trasie. Na trawie dostrzegłem przechadzającą się samotnie królową Myrmica sp.. Królową złapałem w zakrętkę po wodzie(była to jedyna rzecz jaką miałem i która się do tego nadawała). Z mrówką w ręku przeszedłem ostatnie 500 metrów. W domu czekała już przygotowana probówka gdzie mała od razu się zadomowiła.Podałem jej malutką kropelkę miodu. Królową wraz z probówką umieściłem w ciemnym bezpiecznym miejscu .

Następnego dnia kropelki już nie było :D. Postanowiłem zaadoptować jej parę robotnic. Złapałem cztery sztuki po czym umieściłem je w lodowce. Po około godzinie włożyłem je do królowej. Przyjęła ona dwie z nich. A pozostałe wylądowały za oknem :)

Dzisiaj dnia 29.04.2013 pojawiło się pierwsze jajeczko. Robotnice dbają o królową.

Zastanawiam się nad adopcją poczwarek, jednak nigdzie nie mogę na nie trafić :/ Jeżeli ktoś ma do nich dostęp i by był tak miły żeby mi je podesłać proszę o PW :)

Trochę zdjęć robionych kebabem:
(zdjęcia królowej świeżo po umieszczeniu w probówce)

http://imageshack.us/photo/my-images/10 ... 23100.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/22 ... 23136.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/54 ... 23139.jpg/
Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

pn 29 kwie, 2013

Pojawiło się drugie jajko ! :)

Aktualny stan kolonii:
Krolowa
2 robotnice (zaadoptowane)
2 jaja
Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

śr 01 maja, 2013

Dzisiaj pojawiły się kolejne 2 jajka :) A reszta bez zmian :)

Aktualny stan kolonii:
Królowa
2 robotnice (zaadoptowane)
4 jaja
Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

pt 03 maja, 2013

Z Dnia na dzień pojawiają się kolejne jajeczka :) Teraz czekam aż któreś z nich zamieni się w larwę :) Jutro dostane lustrzankę z obiektywem do makro wiec pocykam trochę fotek :pstryk: Może nawet dokładnie oznaczę gatunek mojej myrmica :P

Aktualny stan kolonii:
Krolowa
2 robotnice (zaadoptowane)
6 jaj
Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

pn 06 maja, 2013

Jajec ciągle przybywa :)Nie jestem w stanie ich policzyć, jest to już spory pakiecik, może około 10 sztuk :) Teraz czekam na larwy, te które pojawią się z jajeczek oraz na te które dojdą pocztą od geb88 (za co jeszcze raz bardzo jej dziękuje :) )

Aktualny stan kolonii:
Krolowa
2 robotnice (zaadoptowane)
+/- 10 jaj
Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

ndz 12 maja, 2013

U kolonii nic się ciekawego nie dzieje, tylko to że przybywa jajeczek. Wydaję mi się też że pojawiło się parę larw. Co parę dni podaję im segment mącznika . Do miodu mają dostęp cały czas.

Aktualny stan kolonii:
Krolowa
2 robotnice (zaadoptowane)
ok.15 ja (spory pakiecik)
parę larw
ODPOWIEDZ