Czytanka o czterokropku

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

lukaszt
Posty: 35
Rejestracja: pn 30 lip, 2012
Lokalizacja: Warszawa

śr 22 maja, 2013

Hej,
po licznych sporach z samym sobą oraz w celu odstresowania się przed zbliżającą się sesją postanowiłem założyć dziennik o hodowli Dolichoderus quadripunctatus, czyli o wszystkim doskonale znanym czterokropku.
______________________________________

Nie ma być to dziennik w czystej definicji tego słowa, a raczej coś w postaci "czytanki z obrazkami", którą będę uzupełniał z biegiem czasu, raczej będą to wpisy nieregularne, bo nie w tym tkwi sens.
Na celu postawiłem sobie propagowanie hodowli tego gatunku, który uważany jest przez wiele osób za "trudną i kapryśną w hodowli perełkę".
Pomimo jej niewielkich rozmiarów jest to mrówka wyjątkowo urokliwa i jak zaobserwowałem bardzo aktywna będąc przy tym jednocześnie nieufną i wybitnie delikatną.

Hodowla zaczęła się około połowy maja, kolonia (nabyta drogą kupna: tak wiem, zaraz pojawi się atak, ze względu na fakt, że nie zaczynam od samej królowej, bla bla bla...), która przyjechała w probówce wielkości kredki bambino (nie wiem czy ktoś je jeszcze pamięta, czy to tylko ja jestem taki stary). Królowa + 30~40 robotnic, zero potomstwa, innego niż dorosłe robotnice.
Pierwszy problem: wata. Wata to zabójstwo dla czterokropka, uwierzcie mi. Po transporcie co najmniej 10 robotnic było całkowicie w nią zaplątane, tragedia...

Szybka przeprowadzka, jeszcze większy problem. Mrówki tak wspaniale zaprezentowały wybitne umiejętności przywierania do podłoża, że wydostanie, a raczej wytrzaśniecie ostałych się robotnic to istny wyczyn. Problem rozwiązał się po krótkim pobycie w lodówce, ale i tak wata zebrała swoje żniwo. Co najmniej 5-8 robotnic niestety nie udało się uratować, były już martwe.

Kolonia w probówce, wata oddzielona korkiem, tak żeby to on nasiąkał i zapewniał wilgoć w gnieździe, a nie wata. Pomyślałem, probówka dla czterokropka? Nieee, tak nie może być. Chwila zastanowienia, no i moja mina kiedy wpadłem na mały pomysł jak by tu ulokować naszą nową kolonię. O tym jak i z czego zbudowane jest gniazdo można przeczytać tutaj.
Wielu osobom może nie odpowiadać wystrój tych aren (czy jak to zwał), gniazdo, wszystko w ogóle, ale postaram się to w przyszłości zmienić i dostosować jakoś do tego gatunku, tak by maksymalnie odwzorować środowisko naturalne. Pierwszą sprawą, na którą każdy, kto ma ten gatunek, musi zwrócić uwagę to fakt, że jest to mrówka wyjątkowo sucholubna, oczywiście dostęp do wody jest konieczny, ale zapewniamy to kładąc mech na arenie, który musi być stale wilgotny, bo tylko w ten sposób udostępnimy im możliwość picia, tak jak to dzieje się w naturze. Warto zastrzec, że wilgoć na arenie - to brzmi źle. Tak, powinniśmy unikać wody na arenie, dlatego mech należy odizolować od podłoża, położyć na wysypanym żwirku, przytwierdzić go do kawałka pleksi np. silikonem, czy najzwyczajniej ułożyć na folii aluminiowej (ależ to musi być estetyka!).
Kolejnym ważnym aspektem jest stres. Mrówki na prawdę boją się hałasów, a czterokropek, jak zauważyłem, wyjątkowo mocno. Delikatne odstawienie butelki z wodą, którą nawadniam gniazdo i mech, na szafkę obok gniazda, powoduje niepokój w jego wnętrzu. Warto zapewnić im dobrą izolację od podłoża, może to i przesada ale co tam! Obecnie królowa zdążyła złożyć 2 spore pakiety jaj, jak będzie dalej zobaczymy.

Kolejnym punktem moich wypocin, które najprawdopodobniej niewiele wniosą, będzie dalsza charakterystyka gatunku, ich aktywność oraz to czym je karmić, jak hodować i jak o nie dbać, by kolonia rosła w siłę. Wiem, że miało być, oprócz czytania, coś do obejrzenia, ale w tym wątku jeszcze nie dodaję zdjęć, bo ma to być post pilotażowy. Powiem tylko, że zdjęcia na pewno będą wkrótce, co prawda lampa całkowicie już odmówiła posłuszeństwa, ale nie poddam się.

Pytania?, napisz je tutaj.

Pozdrawiam, Łukasz
Freelance designer
Web Design | Logotypy | Graphic Design
e-mail: lukasztolak@gmail.com

C. ligniperdus | C. fallax | D. quadripunctatus | M. capitatus | M. rubida | Temnothorax sp.
ODPOWIEDZ