Blog - Camponotus Ligniperdus – Morax

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Morax
Posty: 21
Rejestracja: pn 17 lut, 2014

czw 27 lut, 2014

Wstęp:

Mróweczki dotarły do mnie 13.02.2014. Po wyciągnięciu probówki mrówki wyglądały na martwe, oprócz królowej, która wykazywała nikłą aktywność. Było to spowodowane ujemnymi temperaturami w nocy podczas transportu kurierem. Na szczęście ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu, po kilkunastu minutach wszystkie „ożyły” :) W probówce widziałem 3 czerwie i kilka jaj. Królowa to ładny grubasek, wygląda wspaniale.

Po zainstalowaniu formikarium probówkę włożyłem na arenę i podałem pokarm w formie galaretki (mieszanka). Mróweczki były widać zestresowane i przez dłuższy czas 2 robotnice podchodziły do krańca probówki i po chwili wracały z powrotem. Po jakichś 30 minutach jedna z nich stwierdziła, że czas pozwiedzać okolicę i w pierwszej kolejności ruszyła w kierunku pokarmu. Wyglądało na to, że była wygłodzona ponieważ przez kilka minut konsumowała, by po chwili wrócić do towarzyszek i podzielić się pokarmem. Tego dnia nic więcej ciekawego się nie działo.

Przeprowadzka do formikarium odbyła następnego dnia i to ku mojemu wielkiemu zdziwieniu córka poinformowała mnie zaraz po przebudzeniu „Tato wielka mrówka idzie po szybie!” :) Był to właśnie moment przeprowadzki. Królowa samodzielnie poruszała się w kierunku nowego gniazda. W probówce pozostały 3 robotnice, które zostały grzecznie przeniesione w tempie ekspresowym, przez o dziwo najmniejszą współtowarzyszkę. Mówiąc krótko chwytała żuwaczkami towarzyszkę, która przyjmowała pozycję embrionalną i dawała się przenieść bezpośrednio do nowego gniazda. Mrówki zajęły najwyższą komorę a te najbardziej wilgotne częściowo zasypały żwirem. Ciekawe jest to, że mrówki same nawadniają zajętą komorę zużywając na to sporo wody, której mają dostępną na arenie.

Formikarium:

Formikarium w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 200x200x400mm. W górnej części pokrywa w której około 40% powierzchni stanowi nawiercona płytka z pleksy. Część gniazdowa wykonana z korka, grubość 10mm, przywierająca do tylnej ścianki formikarium, zajmująca 3/4 jej powierzchni. Na arenie piasek kwarcowy z dodatkiem żwiru o średnicy około 2-3mm. Do tego luźno poukładane kamyki, suchy mech, kawałki gałązek i szyszek. Ponadto dodałem preparowany korzeń akwarystyczny. Wygląda ładnie :)

Żywienie:

- mieszanka własnej produkcji (miód, żółtko jaja kurzego, cukier, żelatyna, witaminy - połowa tabletki C…m)
- miód w formie płynnej, rozmieszany z wodą butelkowaną
- owady – larwy mącznika, świerszcze domowe i to co się nawinie
- mieszanka sucha (Proteiny, węglowodany, białko, witaminy, po wcześniejszym rozpuszczeniu w wodzie)

Data: 13.02.2014

Stan kolonii na dzień rozpoczęcia obserwacji:

Królowa – 1 szt.
Robotnice – 7 szt.
Kokonów – 0 szt.
Czerwie – 3 szt.
Jaja – 5 szt.
L. Niger
T. Caespitum
C. Ligniperdus
F. Sanguinea
Morax
Posty: 21
Rejestracja: pn 17 lut, 2014

czw 27 lut, 2014

Data 27.02.2014:

Stan kolonii na dzień obserwacji:

Stan ogólny dobry. Aktywność niska, głównie w nocy. Choć jedna z robotnic próbuje na szczęście nieskutecznie przegryźć się przez pokrywę z pleksy. Urocze jest gdy próbuje badać przestrzeń poza pokrywą przeciskając przez otwory wentylacyjne jeden z czułków. Zrobiłem eksperyment i delikatnie dotknąłem palcem koniec czółka, mrówka wyglądała na lekko zaskoczoną, mimo to nadal wykonywała te same działania. Mrówki wyglądają na najedzone. W szczególności lubią suchą mieszankę oraz wodę z miodem. Jeśli chodzi o proteiny w formie owadów, to spożywają je gdy jest więcej niż 2-3 czerwie, w innym wypadku nie ruszają.

Królowa – 1 szt.
Robotnice – 7 szt.
Kokonów – 5 szt.
Czerwie – 2 szt.
Jaja – około 20 szt.

Oprócz powyższego nic ciekawego się nie działo.
L. Niger
T. Caespitum
C. Ligniperdus
F. Sanguinea
Morax
Posty: 21
Rejestracja: pn 17 lut, 2014

pn 03 mar, 2014

Data 03.03.2014:

Stan kolonii na dzień obserwacji:


Królowa – 1 szt.
Robotnice – 7 szt.
Kokonów – 6 szt.
Czerwie – 1 szt.
Jaja – około 20+ szt. (pakiet jest duży, nie jestem w stanie policzyć ile jest jaj)

Oprócz powyższego nic ciekawego się nie działo.
L. Niger
T. Caespitum
C. Ligniperdus
F. Sanguinea
Morax
Posty: 21
Rejestracja: pn 17 lut, 2014

sob 08 mar, 2014

Data 08.03.2014:

Stan kolonii na dzień obserwacji:


Królowa – 1 szt.
Robotnice – 7 szt.
Kokonów – 6 szt.
Czerwie – 2 szt.
Jaja – około 30+ szt. (dwa duże pakiety, nie jestem w stanie dokładnie policzyć ile jest jaj)

Aktywność kolonii zdecydowanie się zwiększyła. Za dnia 1-2 dwie robotnice furażerują na arenie, zatem stały się aktywne nie tylko nocą.
L. Niger
T. Caespitum
C. Ligniperdus
F. Sanguinea
Morax
Posty: 21
Rejestracja: pn 17 lut, 2014

pn 17 mar, 2014

Data 16.03.2014:

Stan kolonii na dzień obserwacji:

Królowa – 1 szt.
Robotnice – 7 szt.
Kokonów – 4 szt. (trzy zniknęły, mrówek brak)
Czerwie – 2 szt. (malutkie na razie)
Jaja – duży pakiet (spora część przekształca się w czerwie)

Ciekawostki:
- widziałem jak rozpakowały kokon, mrówka była całkiem niewybarwiona. Robotnice przenosiły ją z jednego miejsca w drugie. Niestety teraz w gnieździe widzę pozostałości po kokonach a nowych mrówek niestety nie. Nie wiem czy je zjadły, może?
- królowa ma bardzo rozepchany odwłok, mam wrażenie, że zaraz pęknie. Ciekaw jestem czy jest tak najedzona czy pełna jaj :)
L. Niger
T. Caespitum
C. Ligniperdus
F. Sanguinea
Morax
Posty: 21
Rejestracja: pn 17 lut, 2014

sob 22 mar, 2014

Data 22.03.2014:

Stan kolonii na dzień obserwacji:

Królowa – 1 szt.
Robotnice – 7 szt.
Kokonów – 0 szt. (wszystkie zostały zjedzone :( )
Czerwie – 6 szt.
Jaja – duży pakiet

Zastanawiam się co było powodem zjedzenia kokonów? Pokarm miały cały czas dostępny, spokój zapewniony. Może jest zbyt sucho? Będę kontynuował obserwacje.
L. Niger
T. Caespitum
C. Ligniperdus
F. Sanguinea
Morax
Posty: 21
Rejestracja: pn 17 lut, 2014

czw 01 maja, 2014

Data 01.05.2014

Stan kolonii na dzień obserwacji:

Królowa – 1 szt.
Robotnice – 6 szt.
Kokonów – 7 szt.
Czerwie – 6 szt. (jest też sporo mniejszych)
Jaja – b. dużo

W między czasie padły dwie robotnice. Jednej truchła nie znalazłem, druga przez cały dzień chodziła po arenie, przewracała się a na drugi dzień znalazłem truchło z podkurczonymi kończynami.
Żeby nie było tak pesymistycznie to mam w końcu jedną nową młodziutką robotnicę, dziś została wydobyta z kokonu. Widzę, że kolejne 3 kokony robią się coraz ciemniejsze, więc trzymam kciuki za resztę. Jaj jest bardzo dużo, mam wrażenie, że królowa składa codziennie kilka.
L. Niger
T. Caespitum
C. Ligniperdus
F. Sanguinea
Morax
Posty: 21
Rejestracja: pn 17 lut, 2014

pn 05 maja, 2014

Data 04.05.2014

Stan kolonii na dzień obserwacji:

Królowa – 1 szt.
Robotnice – 8 szt.
Kokonów – 5 szt.
Czerwie – 6 szt. (jest też sporo mniejszych)
Jaja – b. dużo

No i są dwie nowe robotnice :) Oby tak dalej.
L. Niger
T. Caespitum
C. Ligniperdus
F. Sanguinea
ODPOWIEDZ