Pytania do - Blog - Camponotus Lignipedus - Morax

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Morax
Posty: 21
Rejestracja: pn 17 lut, 2014

czw 27 lut, 2014

W razie pytań do blogu viewtopic.php?f=38&t=5560 w tym wątku proszę zamieszczać pytania.
L. Niger
T. Caespitum
C. Ligniperdus
F. Sanguinea
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

czw 27 lut, 2014

Morax, przyglądałeś się dokładnie, co mrówki robią z wodą pobraną z areny? Podobno nawadnianie przez nie gniazda, to mit. Bardzo mnie to zaciekawiło. Masz namoczone gniazdo i niewiele robotnic, więc zapotrzebowanie na wodę pitną powinno być raczej znikome. One u Ciecie cały czas na zmianę odwiedzają poidełko? I jak taka pełna wody robotnica wróci, to co robi? Wylewa na podłoże czy dzieli się z innymi?
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 27 lut, 2014

mit? gdzieś przespałam chyba :P

Świetnie się czyta, jakby tak chociaż jeszcze jedno zdjęcie formikarium wrzucić to już w ogóle cud miód :D
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

pt 28 lut, 2014

geb88 pisze:mit? gdzieś przespałam chyba :P

Świetnie się czyta, jakby tak chociaż jeszcze jedno zdjęcie formikarium wrzucić to już w ogóle cud miód :D
No właśnie, geb88, chciałbym to ustalić. Kiedyś wiele osób tak pisało i sam to przekazywałem innym, że jak kolonia duża, to sama jest w stanie nawodnić sobie gniazdo. Ale później zacząłem natrafiać na posty niektórych np. spekulacje qn'a, czy ludzi z antmanii, nawet Locutus bodaj tłumaczył komuś, mniejsza o to, że mrówki wprawdzie potrafią regulować wilgotność poprzez nanoszenie ziaren piasku, czy zwężanie otworów, ale nawadnianie gniazda trzeba traktować bardziej jako mit. Dlatego mnie to ciekawi. W BMW jest też napisane, że duże kolonie są w stanie nawodnić gniazdo same. Zaraz temat na antmanii założę i zapytam co ludzie sądzą :p
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Morax
Posty: 21
Rejestracja: pn 17 lut, 2014

pt 28 lut, 2014

@Revan

A propos nawadniania. W moim przypadku jestem pewien w 100%, że nawadniają ponieważ na początku gdy komora była sucha, widać było krople wody na ścianie komory a co ciekawe nawet krople rozpuszczonej mieszanki, ponieważ nie była to sama woda i wchłaniała się w korek dość długo (więc nawadniały i wodą i rozpuszczoną mieszanką). Obecnie komora, w której przebywa kolonia jest ewidentnie ciemniejsza od pozostałych komór. Wody schodzi sporo, ale oczywiście nie jestem w stanie uchwycić momentu pobierania i nawadniania, ponieważ są aktywne na razie w nocy. Będę wątek monitorował i napiszę jeśli coś ciekawego zauważę.

@geb88

Zdjęcia oczywiście wrzucę, w weekend planuję sesję.
L. Niger
T. Caespitum
C. Ligniperdus
F. Sanguinea
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 28 lut, 2014

Nigdy się do tego jakoś sama nie odnosiłam, trochę wygląda to jak czarna magia i tez wielokrotnie to czytałam w wypowiedziach. No ale to co pisze Morax.. i to przy wcale dużej kolonii ;p
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

pt 28 lut, 2014

O ile krople na szybie można by było tłumaczyć zwykłym skraplaniem, to zalegająca mieszanka w komorze... Jeśliby dodać do tego fakt, że komora rzekomo nawilżana przez robotnice jest daleko od miejsca nawadniania przez nas i np. dzieli ją korek wyglądem suchy, to rzeczywiście może być to fakt. Poobserwowałbym to u siebie, ale mam gniazdo stale zakryte w dodatku z matą grzewczą i nie chcę wprowadzać zamieszania. O, gdyby tak można było dodać do wody barwnik, który osadzi się na ytongu.
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
Lotek 5000
Posty: 22
Rejestracja: czw 14 lis, 2013

sob 01 mar, 2014

To gniazdo to z mrówkoyada ? Bardzo fajnie się czyta.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 01 mar, 2014

uła! to to niezłe drzewiszcze jest :D
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Morax
Posty: 21
Rejestracja: pn 17 lut, 2014

ndz 02 mar, 2014

@Lotek 5000

Tak z Mrowkojada, troszkę skastomizowane w porównaniu do standardowego.

@geb88

Dziękuję, rozumiem że się podoba? :)
L. Niger
T. Caespitum
C. Ligniperdus
F. Sanguinea
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 04 mar, 2014

a jakże :D
jkhuhiuyoiuyui
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 26 mar, 2014

a czy ligniperdki czasem były zimowane czy też nie?
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Morax
Posty: 21
Rejestracja: pn 17 lut, 2014

śr 26 mar, 2014

@geb88

Ponoć były. Teraz znów mają sporo jaj i czerwi.
L. Niger
T. Caespitum
C. Ligniperdus
F. Sanguinea
ODPOWIEDZ