pytania do opowieści o gmachówkach(nicobarensis, lateralis..

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Revan
Posty: 305
Rejestracja: śr 02 maja, 2012
Lokalizacja: Zewnętrzne Rubieże

wt 29 lip, 2014

WALEC pisze:Witam. Postaram się opisywać tu moje kolonie gmachówek. Posiadam kolonie Camponotus singularis(królowa i około 350-400 robo)
WALEC, a nie przypadkiem C.nicobarensis? Choć z miłą chęcią poczytałbym dziennik z C.singularis. Może masz w planach? :D
Lateralis no. 1 królpwa, 40 robo i potomstwo. Kolonia uratowana podczas ataku Pheidole.(jest to 1/3 całej koloni. Niestety reszty niw udało mi się uratować.
Że też mieszkam tu gdzie mieszkam i nie mam możliwości oglądać takich rajdów. :p
Pheidole megacephala
Atta sexdens
Pheidole pallidula
WALEC
Posty: 21
Rejestracja: czw 13 cze, 2013

wt 29 lip, 2014

Dzięki za poprawienie. Ach singularis to mój wymarzony gatunek i jakoś tak mi się pomerdało ;D. A w planach singularisa mam. Za jakieś 2 lata może się marzenie ziści.
Rajd wyglądał niesamowicie. Ponad 100 majorów i kilkaset minorów Phediole tarzało się z Camponotusami. Wszędzie trupy i Phediole kradnące potomstwo. Jedna z robotnic Camponotus którą znalazłem miała do nóg przyczepione 3 głowy majorów Phediole. Bez reszty ich ciała.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 03 sie, 2014

Camponotus nicobarensis ile mm mają te gmachówki?
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
WALEC
Posty: 21
Rejestracja: czw 13 cze, 2013

ndz 03 sie, 2014

Królowa ma 15-16 mm, a robotnice mają od 6-7(minor) do 15 mm(major)*. Media maja od 9 do 11 mm.

*zwykle majory są trochę mniejsze(około 13 mm), ale wczoraj wykluł się jeden, który dorównuje wielkości królowej.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 03 sie, 2014

Myślałem, że mniejsze. takie drobniutkie na zdjęciach wyszły.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
WALEC
Posty: 21
Rejestracja: czw 13 cze, 2013

ndz 03 sie, 2014

Nie wiem czemu takie wyszły. Chociaż może dlatego, że zdjęcia robione z odległości 15+cm, a komory maja 6,5 cm średnicy. Królowa była dość wychudzona(tergity na siebie zachodziły), ale z tym problemem mrówki uporały się w ciągu dwóch dni.
ODPOWIEDZ