L. niger - pierwsza hodowla + pytania!

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

chrupek
Posty: 3
Rejestracja: pt 08 sie, 2014

sob 09 sie, 2014

Siema, jestem nowy na forum. Oto mój dziennik hodowlany.

Swoją królową L. niger złapałem 20 lipca. Wróciłem dopiero z wakacji, więc minęła mnie rójka, ale udało mi się wypatrzeć 1 zagubioną królową. Była trochę wygłodzona, więc od razu dałem jej trochę miodu. Po 2 dniach, królowa nadal nie zniosła żadnych jajeczek, więc podrzuciłem jej trochę poczwarek :D , które znalazłem pod kamieniem na ogródku. Dałem jej ich ok. 20 :p . Po ok. 3 dniach miałem już 10 mrówczych robotnic. W międzyczasie zacząłem też robić frormikarium gipsowe :D . Wczoraj zacząłem przeprowadzkę z probówki, choć na arenie leżała już od kilku dni. Przeprowadzka poszła szybko za sprawą lampki, którą skierowałem na probówkę i po godzinie wszystkie mrówki były w gnieździe. Wieczorem tego samego dnia zauważyłem, że królowa siedzi w wężyku łączącym gniazdo z areną :szczena: bałem się że wraca na arenę. Jednak dzisiaj rano z powrotem jest w gnieździe. Dzisiaj dałem im komara, jednak nie wychodzą na arenę. Większość mrówek siedzi przy królowej i poczwarkach, a niektóre wynoszą piasek i zasypują nim przejście na arenę. Pewnie niedługo wyjdą. Muszą sobie wszystko w gniazdku uporządkować.
Jeżeli chcecie jakieś fotki :pstryk: piszcie pod tym postem.
Pozdrawiam..
Ostatnio zmieniony pn 11 sie, 2014 przez chrupek, łącznie zmieniany 1 raz.
Mam:
L. niger

Chcę złapać(lub kupię):
L. flavus
Camponotus herculeanus
chrupek
Posty: 3
Rejestracja: pt 08 sie, 2014

ndz 10 sie, 2014

Dzisiaj zauważyłem pierwszy pakiecik jajek!!

Przy okazji pytania:
mam formikarium gipsowe tego typu
Obrazek
1. Co jaki czas je nawadniać i ile wody lać?
2.Czy mam zakrywać szybkę jakąś tekturą?(Narazie tak robię, bo jak odkrywam to się denerwują)
3.Czy kolonia nigerek potrzebuje ogrzewania formikarium?
Mam:
L. niger

Chcę złapać(lub kupię):
L. flavus
Camponotus herculeanus
ant-ninja
Posty: 38
Rejestracja: pt 12 lip, 2013

pn 11 sie, 2014

1.Co jaki czas?Kiedy zobaczysz że mrówki jakoś dziwnie się zachowują (są np.w 2 komorach a nagle się przenoszą do jednej np.najbliżej komory nawadniającej) / jak u mnie że zwiększa się aktywność przy poidełku lub po prostu gdy zobaczysz że gips już nie jest wilgotny(cały biały).Lać tyle aby gniazdo było mokre w połowie (każdy gatunek woli inną wilgotność ale ta jest najczęściej wybierana dla tych polskich gatunków).
2.Ja nigdy nie zakrywam.Ale jest dużo ludzi którzy zakrywają.Ja nie zakrywam ponieważ moje mrówki przyzwyczaiły się do światła.Zawsze gdy zapalę lampę trochę się pobudzą ale po 20 sekundach są już spokojne.Wybór należy do ciebie,albo lepiej dla nich albo dla ciebie.
3.Nie.Jest to gatunek szybko rozwijający się.Chyba żaden polski gatunek nie potrzebuje podgrzewania,choć można jeżeli się chce zadbać o szybszy rozwój.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 11 sie, 2014

ant-ninja pisze: 3.Nie.Jest to gatunek szybko rozwijający się.Chyba żaden polski gatunek nie potrzebuje podgrzewania,choć można jeżeli się chce zadbać o szybszy rozwój.
Od siebie dodam tylko tyle, że niektóre kserofile wymagają dogrzewania, bo w przeciwnym razie nie mają ochoty do rozwoju, ale faktycznie, większości pospolitych gatunków nie potrzeba dogrzewać.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
chrupek
Posty: 3
Rejestracja: pt 08 sie, 2014

śr 20 sie, 2014

Mam już 25 mrówek. Pojawiły się jajeczka.
Ostatnio zmieniony pn 01 wrz, 2014 przez chrupek, łącznie zmieniany 1 raz.
Mam:
L. niger

Chcę złapać(lub kupię):
L. flavus
Camponotus herculeanus
Atikor
Posty: 13
Rejestracja: czw 07 sie, 2014

pt 22 sie, 2014

Jeśli nadal jesteś zainteresowany kupnem L.flavus to ja posiadam rójkową królowa z pakiecikiem jaj i larw które mogę ci podarować.Jeśli jednak chcesz mam też na sprzedaż królowa L.flavus wraz z robotnicami.
Camponotus ligniperda
Camponotus latlearis
Camponotus aethiops
Camponotus barbaricus
Formica rufibarbis
Formica cunicularia
Formica fusca
Formica sanguinea
Lasius brunneus
Lasius (chtonolasius)
Lasius fuliginosus
Messor barbarus
Pheidole pallidula
ODPOWIEDZ