Dziennik masowy miłośnika mrówek

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

miłośnik mrówek
Posty: 48
Rejestracja: czw 05 cze, 2014
Lokalizacja: Nowy Targ

pt 24 lip, 2015

Lasius neglectus
Formica cinerea
Formica sanguinea
miłośnik mrówek
Posty: 48
Rejestracja: czw 05 cze, 2014
Lokalizacja: Nowy Targ

pt 24 lip, 2015

Formica cinerea


Stan kolonii:
Królowe: 1
Jajeczka: 0
Larwy: 6
Poczwarki: 7



Kolonia rozwija się bardzo ładnie. (królową złapałem 1 lipca) Jedyne co mnie zastanawia to fakt, że jedna poczwarka jest naga. (nie ma kokonu) :o Następny wpis u tego gatunku pojawi się gdy pojawią się pierwsze robotnice.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/443 ... 017e2.html


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4e0 ... 18ba2.html


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/61b ... fee59.html



Pheidole pallidula

Stan kolonii:
Królowe: 1
Jajeczka: 1 duuuży pakiet
Larwy: 0
Poczwarki: 0


Tutaj zbyt dużo się nie dzieje, bo mata grzewcza coś długo przychodzi. :roll:
Lasius neglectus
Formica cinerea
Formica sanguinea
miłośnik mrówek
Posty: 48
Rejestracja: czw 05 cze, 2014
Lokalizacja: Nowy Targ

ndz 09 sie, 2015

Formica fusca
Królowe: 1
Jajeczka: 0
Larwy: 0
Poczwarki: 6
Robotnice: 7

Okazało się, że źle oznaczyłem gatunek i nie jest to Formica cinerea, jak pisałem w poprzednim poście.Robotnice pojawiły się przedwczoraj. (robiłem zdjęcia, ale nic nie było widać, za jasne były, a teraz 6 jest wybarwionych tylko pozować nie chcą, więc dzisiaj bez zdjęć). A co do tych nagich poczwarek... to u tego gatunku normalnie (sorki spanikowałem to moje pierwsze mrówki z rodzaju Formica) Następny wpis u tego gatunku gdy pojawią się jajeczka lub pojawią się nowe robotnice.







Pheidole pallidula


Królowa utopiła się w wodzie, która skropliła się na probówce podczas dogrzewania. Jest to oficjalny koniec wpisów u tego gatunku.
Lasius neglectus
Formica cinerea
Formica sanguinea
miłośnik mrówek
Posty: 48
Rejestracja: czw 05 cze, 2014
Lokalizacja: Nowy Targ

pt 14 sie, 2015

Formica cinerea
Stan kolonii:
Królowe: 1
Robotnice: 13/14
Pozostałe potomstwo: brak

Jeśli ktoś czyta ten dziennik to przepraszam za wprowadzanie w błąd z tym gatunkiem. Robotnice nanitic są ciemniejsze od tych robo w starszych koloniach i dlatego myślałem, że to jednak Formica fusca, ale znalazłem królową tego gatunku i porównałem z moją. Teraz nie mam już wątpliwości. Jest to Formica cinerea (odmiana górska). Jeszcze raz sorki, za to, że żle informowałem was o nazwie gatunku, który posiadam.
Od ostatniego postu robotnic przybywało w szybkim tempie i kolonia idzie cały czas do przodu. Dzisiaj podałem im mącznika, niemal od razu rozpoczeły ucztę :obiad: mam nadzieję,że niedługo pojawią się jajeczka.
Jutro może dodam zdjęcia (tak wiem nie są idealne, ale dysponuję jedynie aparatem w telefonie)



Formica sanguinea
Stan kolonii:
Królowe: 1
Niewolnice: 10
Poczwarki: kilkanaście

Kolonia dotarła do mnie w środę. W ten sam dzień całość przeniosła się do formikarium betonowego (z mrowkoyada), które postanowiłem zaciemnić, żeby przyspieszyć rozwój kolonii.

zdjęcia najwcześniej za tydzień (obiecałem sobie, że przynajmniej przez ten czas nie będę do nich zaglądał) :wink:
Lasius neglectus
Formica cinerea
Formica sanguinea
ODPOWIEDZ