The Nest [2018]

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
kajnes
Posty: 16
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

pt 01 cze, 2018

14/05/2018
Lasius niger od 10 maja 2018 - obecna wielkość kolonii::
- 8 robotnic
- sporo jajeczek

wkrótce nowe kolonie:
- Myrmica sp.
- Camponotus nicobarensis

18/05/2018
Dzisiaj dotarły do mnie Myrmica sp. - 4 dni w podróży zrobiły swoje. Na tą chwilę naliczyłem 3 martwe robotnice, a cała reszta zestresowana zbita w watę. Dostały trochę mącznika i miodu - mam nadzieję, że ich sytuacja się poprawi. W tym momencie ciężko jest dokładnie policzyć ilość, a także nie udało mi się jeszcze odnaleźć królowej.

Obrazek

Obrazek


18/05/2018
Nigerki dostały dzisiaj swoją pierwszą porcję mącznika i oszalały na jego punkcie.. biegają w kółko jedzenia i nawet królowa bardzo się ożywiła i podchodzi do sreberka.

Obrazek

18/05/2018
Dużo się dzieje w ciągu jednego dnia - z UK dotarły dzisiaj Camponotus nicobarensis. Niestety jedno wielkie grobowisko w paczce. Tylko 4 robotnice i królowa dotarły żywe. Przeniosłem je do czystej próbówki, dostały miód i niech odpoczną trochę w ciemności.

Obrazek

26/05/2018
Sytuacja Camponotus nicobarensis pogarsza się z każdym dniem - pozostała tylko jedna żywa robotnica, królowo nie złożyła póki co jajeczek.

01/06/2018
Smutna sprawa, znaleziona wczoraj Lasius fuliginosus, szykowana do adopcji, dzisiaj rano niestety padła.
https://www.youtube.com/watch?v=pp-TP1QZwu4

Camponotus nicobarensis kolonia raczej nie do uratowania, królowa ledwo co się porusza, nadal nie ma jaj. Pozostała jedna robotnica ma się dobrze.

Kolonie Lasius niger i Myrmica rubra mają się bardzo dobrze.
Ostatnio zmieniony pn 11 cze, 2018 przez kajnes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kajnes
Posty: 16
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

sob 02 cze, 2018

Camponotus nicobarensis - RIP 18/05/2018 - 02/06/2018 :'(
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 05 cze, 2018

Cześć

Jakie posty chcesz przenieść ? widzę jakieś komentarze?

Może jesteś zainteresowany działaniem na platformie blogowej przygotowywanej specjalnie pod ten dział?
Awatar użytkownika
kajnes
Posty: 16
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

wt 05 cze, 2018

zawirusowana antmania - nie da się tam prowadzić dziennika. Jaka platforma blogowa?
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 08 cze, 2018

Tak właśnie przygotowuje z zespołem rozwiązanie i szukamy testerów do tej aplikacji

Jesteś zainteresowany?
Awatar użytkownika
kajnes
Posty: 16
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

pt 08 cze, 2018

Tak - chętnie poprowadzę bloga o swojej hodowli.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 08 cze, 2018

Dobra to może tak - Prowadź go w tym temacie a ja z zespołem postaram się w ciągu tygodnia maks dwuch udostępnić tobie panel do dodawania artykułów
Awatar użytkownika
kajnes
Posty: 16
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

pt 08 cze, 2018

08/06/2018
Stan hodowli

Myrmica rubra - 2 królowe, około 30 robotnic + jajeczka
Lasius niger - 1 królowa, około 10 robotnic + jajeczka
Tetramorium caespitum - 1 królowa + jajeczka
Messor aciculatus - 1 królowa + jajeczka

Niestety kolonii Pristomyrmex punctatus nie udało się uratować. Otrzymane dwa dni temu mrówki wszystkie padły w przeciągu 48h. Nie wiem jaka była tego przyczyna. Po otrzymaniu (ponad 100szt.) miały dostęp do małej areny gdzie bardzo chętnie rzuciły się na miód. Posprzątały też swoje gniazdo w próbówce wynosząc zmarłe podczas podróży mrówki oraz pozostałości jedzenia. Pierwsze kilkadziesiąt padło już po kilku godzinach zbite w czarne grupki na arenie. Próbując ratować kolonie pozostałe zostały zamknięte w próbówce bez możliwości wychodzenia. Niestety wszystkie padły.

Temperatura w miejscu przechowywania wynosiła około 27c - zatem raczej wykluczam to jako powód wyginięcia. Możliwe inne przyczyny to;
- olej rzepakowy którym minimalna warstwa ograniczała im wychodzenie z areny (przynajmniej kilka próbowało go jeść),
- miód (mało prawdopodobne - inne mrówki dostają ten sam i jest ok)
- ....

Jest to niestety kolejne niepowodzenie z egzotycznymi mrówkami. :zenada:
Ostatnio zmieniony czw 14 cze, 2018 przez kajnes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kajnes
Posty: 16
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

pn 11 cze, 2018

11/06/2018
Śniadanie Mistrzów - Myrmica rubra
Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw 14 cze, 2018 przez kajnes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kajnes
Posty: 16
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

czw 14 cze, 2018

14/05/2018
Niestety królowa Messor aciculatus padła dzisiaj rano.. na tym kończą się przygody z koloniami zamawianymi z britishants.com - żadna nie wytrwała dłużej niż dwa tygodnie. Ciężko powiedzieć czy przyczyną była długa podróż (średnio 5 dni), czy moja nieumiejętność zajmowania się bardziej egzotycznymi mrówkami - niezależnie od powodu, nie planuję w najbliższym czasie zamawiać nic z zagranicy :oops:

Z pozytywnych informacji dzisiaj dotarła do mnie kolonia Messor barbarus (królowa + około 12 robotnic)! Paczka z AntCenter szła tylko dwa dni i obyło się bez żadnych strat podczas transportu. W próbówce jest także sporo jajeczek, więc po osiągnięciu wielkości 20+ przeniosę je do formikarium.

Obecny stan hodowli:
Myrmica rubra - 2 królowe, około 30 robotnic + jajeczka
Lasius niger - 1 królowa, około 10 robotnic + jajeczka
Tetramorium caespitum - 1 królowa + jajeczka
Messor barbarus - 1 królowa + 12 robotnic + jajeczka
Awatar użytkownika
kajnes
Posty: 16
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

pt 15 cze, 2018

15/05/2018

Tetramorium caespitum - +1 robotnica (pierwsza!)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 11 lip, 2018

Tak z ciekawości napisz jak podgrzewałeś gniazdo, jaka dieta i jakie warunki ogólnie w miejscu trzymania mrówek?

Egzotyczne gatunki często są bardzo wrażliwe na niskie temperatury
ODPOWIEDZ