Lasius flavus

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

ndz 03 cze, 2018

Witam,

po obejrzeniu kilku filmów, poczytaniu i pochodzeniu po ogrodzie (nagle człowiek zwraca uwagę na te małe stworzonka), postanowiłem rozpocząć przygodę z mróweczkami.

Na razie nie ufam w swoje możliwości łapania królowych, więc zamówiłem samotną królowę Lasius flavus. W tym momencie jest jeszcze w drodze.

Osobno, na innej stronie zamówiłem mączniki młynarki, tak, żeby już był gotowy pokarm, za wczas. Część, podtuczona marchewką i płatkami pszennymi, została przeze mnie uśmiercona w najszybszy możliwy dla mnie sposób (mam nadzieję, że to była najnieprzyjemniejsza część hodowli mrówek) a pozbawione główek zapakowałem do pudełeczka i lezą spokojnie w zamrażalniku, czekając na konsumentów. Pozostała część nadal jest na treningu siłowym - na razie robi masę.

Także ot i początek, taki nawet prestart mojej pierwszej kolonii. Poniżej próby zdjęć aparatem na maksymalnym zbliżeniu. Po wrzuceniu kilku kawałków marchewki, mączniki od razu ogarnęły, że coś dobrego się pojawiło, zaczęły odkopywać się z płatków, żeby wgryźć się w warzywko - co ciekawe, zjadły tylko środkową część marchewki - tę najsłodszą.

https://imageshack.com/a/img922/8493/DY0vUF.jpg
https://imageshack.com/a/img922/8109/SlVUmQ.jpg

PS: Przepraszam, że forum o mrówkach, a ja robię zdjęcia robaków karmowych, ale stanowi to w jakiś sposób początek kolonii (o ile królowa przeżyje transport).
Ostatnio zmieniony ndz 15 lip, 2018 przez Raclaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 05 cze, 2018

Cześć :)

Miło słyszeć że zaczynasz przygodę z mrówkami

Wrzucaj co jakiś czas aktualizację :)

Jeżeli masz pytania to https://formicopedia.org/mrowki/Formicopedia tutaj masz baze wiedzy
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

czw 07 cze, 2018

Przyszła dzisiaj długo wyczekiwana poczuszka! Szła 11 dni, więc nie wiedziałem czego mogę się spodziewać.
Ku mojej radości, po otwarciu nie dość, że królowa żyła, (a zamówiłem samotną królowe, to do tego po drodze musiała się sprężyć, bo ma teraz 5 robotnic (1 chyba jest imago, taka bielutka), 6 takich wielkich jaj, nie wiem jak to się nazywa, larwa i trochę jajeczek złożyła.

Niestety, na samym starcie popełniłem mega błąd, mianowicie, dostałem (w bonusie) substrat podstawowy. Po przeczytaniu krótkiej instrukcji postanowiłem zaaplikować (nie ufając swojej własnej ocenie - dam im kropelkę miodu i gra gitara). Po rozmieszaniu tego z miodem, nałożyłem stosunkowo niewielką kropelkę do próbówki i czekałem.

Mróweczki po chwili rzuciły się wygłodniałe na ekstrakt. Niestety, okazało się, że on szybko po zmieszaniu zastyga. Królowa była tak głodna, że cały pyszczek wsadziła w tę kropelkę (widać na zdjęciu) i tak zastygła! Złapałem się za głowę, ot i masz ci los. Czekałem trochę, mając nadzieję, że może robotnice ją poratują. Koniec końców pomogłem jej takim drucikiem delikatnie przepychając od drugiej strony ekstrakt, aż była wolna.
Teraz cała kolonia, jak tylko trafia na tę kropelkę, odskakuje jak od żywego ognia. No, ale żyją.
Połączyłem tę plastikową próbówkę ze szklaną próbówką (szklana jest z wodą i wacikiem), może przez noc przejdą.

Aha! Położyłem kawałek rozmrożonego młynarka, ale sczerniał i nie wiem czy to dobry pomysł, żeby mrozić mączniki, ale perspektywa hodowania ich i regularnego zabijania ich potomstwa jakoś nie jest dla mnie szczególnie przyjemna.

Muszę przyznać, że przyglądanie się im daje frajde. Ponoć L. Flavus są nudne, małe, i wolne, ale poza tym są mega delikatne, ostrożne i ładne (piękna, miodowa barwa), a mi się to mega podoba :)
Załączniki
Królowa właśnie wchodzi w pułapkę
Królowa właśnie wchodzi w pułapkę
Robotnica zainteresowana substratem
Robotnica zainteresowana substratem
Zaraz po rozpakowaniu - królowa
Zaraz po rozpakowaniu - królowa
Zaraz po rozpakowaniu - kolonia
Zaraz po rozpakowaniu - kolonia
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

pt 08 cze, 2018

Tutaj dorzucam zdjęcia z dzisiaj. Ładnie widać, że jest sporo larw. (nie wiem czy dobrze to nazywam)
Załączniki
IMG_3249.JPG
IMG_3248.JPG
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

pt 08 cze, 2018

Na tym filmie widać, jak królowa jeszcze zmaga się z tym nieszczęsnym substratem. Widać go po prawej stronie, wczoraj wilgotnym wacikiem zdjąłem go z próbówki i wyczyściłem, zostawiłem kropeczkę miodu z wodą. Królowa od razu poczuła ulgę na jego brak. Dzisiaj rano miodu już nie było.

W pewnym momencie robotnica dotyka też substratu i reaguje dość jednoznacznie.
Ostatnio zmieniony pt 28 wrz, 2018 przez Raclaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

ndz 17 cze, 2018

W ogrodzie znalazłem rozdziobane gniazdo L. Flavus. Zabrałem trochę poczwarek, ale nie jestem pewien czy je zaakceptowały, bo odłożyły je osobno od swoich.
Ostatnio zmieniony pt 28 wrz, 2018 przez Raclaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

pt 22 cze, 2018

Dzisiaj wyciągnąłem próbówkę z Flavusami żeby przejrzeć co u nich. Niestety zaniepokoiła mnie jedna rzecz.
Na Poczwarkach i w jednym miejscu na wacie są takie czarne kropeczki. Zastanawia mnie czy to jest:
a) Te kropeczki z Substratu podstawowego - widać je na zdjęciach wcześniejszych w tym temacie
b) Pleśń która rozwinęła się bo podgrzewałem delikatnie próbówkę, aby się przeniosły na drugą stronę (tutaj jest mało wody już), poza tym poczwarki z ogrodu mogły coś przytargać ze sobą.
Ktoś mi doradzi co mam robić dalej?
Załączniki
IMG_3420.JPG
IMG_3419.JPG
IMG_3418.JPG
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

sob 23 cze, 2018

Postanowiłem wprowadzić kolonię do otwartego pudełka zabezpieczonego talkoholem. Takie moje pierwsze, fikuśne formikarium.
Mam nadzieję, że otwarta próbówka poprawi wentylację co z czasem rozwiąże problem pleśni.
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

czw 28 cze, 2018

Nie było mnie kilka dni - wyjazd. Po powrocie zrobiłem małe roszady w setupie mrówek.
Lasius Flavus ewidentnie potrzebował ciaśniejszej przestrzeni. Nie wychodzi z próbówki, przestrzeń nie tylko się marnowała, ale wręcz przeszkadzała.
Dałem obok drugą próbówkę, zakrytą. Może przejdą, tam nie ma pleśni :)
Załączniki
IMG_3439.JPG
IMG_3438.JPG
IMG_3437.JPG
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

ndz 15 lip, 2018

Co nowego u L. flavus?
Królowa + 15-20 robotnic.
Udały się przenosiny do większej, czystej strzykawki.
Formikarium w najbliższych planach.
Ostatnio zmieniony pt 28 wrz, 2018 przez Raclaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

pn 06 sie, 2018

Małe conieco dla tych, co lubią podglądać l. flavus.

Jak ona śmiesznie biega po kartce!
Ostatnio zmieniony pt 28 wrz, 2018 przez Raclaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

czw 20 wrz, 2018

A teraz ile ich jest? :3
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

pt 21 wrz, 2018

No właśnie kolonia ładnie rośnie, ale próbuję ją przesiedlić do formikarium 3d, a te jak na złość tak polubiły swoją watę, że od kilku tygodni tylko sporadycznie odwiedzają formi. No, ale trzeba wziąć pod uwagę, że to jednak flavus.

Poza tym, coś chyba jest nie tak z tym formikarium.
viewtopic.php?f=4&t=6153&p=55336#p55336
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

pt 28 wrz, 2018

Aktualnie trwa przeprowadzka do formikarium 3d. Kolonia nie daje za wygraną :)
Załączniki
IMG_3959.JPG
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

śr 17 kwie, 2019

Po mega długiej przerwie wracam na łono <a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a>.

Niestety, ze względu na poważne zmiany, przeprowadzki i utrudnienia życiowe musiałem zrezygnować na tamten czas z hodowli mrówek. Mróweczki wypuściłem, formi zakupione mam zachowane.

Dlatego ta kolonia jest już zamknięta. Nie będzie update'u.

Od niedawno zacząłem na nowo stawać na nogi, a to wiąże się z możliwością powrotu do myrmekologi, tak więc może, może niebawem będzie nowy temat :)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 18 kwie, 2019

Raclaw pisze: śr 17 kwie, 2019 Po mega długiej przerwie wracam na łono <a href="http://formicopedia.org/mrowki"><a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a></a>.

Niestety, ze względu na poważne zmiany, przeprowadzki i utrudnienia życiowe musiałem zrezygnować na tamten czas z hodowli mrówek. Mróweczki wypuściłem, formi zakupione mam zachowane.

Dlatego ta kolonia jest już zamknięta. Nie będzie update'u.

Od niedawno zacząłem na nowo stawać na nogi, a to wiąże się z możliwością powrotu do myrmekologi, tak więc może, może niebawem będzie nowy temat :)
Fajnie ze wracasz do nas.

Mam nadzieję, że wszystko będzie już dobrze.

Temat zamykam wedle informacji!
Zablokowany