Lasius fuliginosus

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

wt 19 cze, 2018

Ostatnio udało mi się dokonać adopcji Lasius Fuliginosus.
Stan kolonii:
Królowa L. Fuliginosus
3 robotnice L. Niger
stosik poczwarek L. Niger

Aktualnie królowa cały czas przesiaduje na poczwarkach. Dzisiaj dosypałem kilka świeżo podebranych, ułożyły je razem z resztą (te były z innego gniazda niż tamte).

Pozostaje spokojnie czekać na rozwój wydarzeń.
Ostatnio zmieniony pt 28 wrz, 2018 przez Raclaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

czw 28 cze, 2018

Po kilku dniach przerwy królowa żyje, otworzyła masę poczwarek, ale stanowcza większość to bezużyteczne samce, które wybrałem. Aktualnie ma 5-6 robotnic, miała 3. Muszę jej skołować więcej poczwarek. Dałem im arenkę, żeby mogły wyjść, królowa sama obejrzała całą arenę (jako jedyna ze wszystkich królowych, którym dałem arenę) i postanowiła zostać pod tym kawałkiem drewna. Mam nadzieję, że wróci do strzykawki.
Robotnice mają z nią kontakt, karmią ją itd.
Załączniki
IMG_3444.JPG
IMG_3443.JPG
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

ndz 15 lip, 2018

Lasius fuliginosus dostały poczwarki, bo z pierwszej dostawy poczwarek wyszła masa samców oraz dostały formikarium z AntCenter.
Ciężko mi teraz zliczyć ile jest robotnic L. niger, myślę, że około 20. Poczwarek jest pewnie grubo ponad 50.
Formikarium szybko się przyjęło.

Zdjęcia: Część zaraz po dołożeniu poczwarek, a część dzień po (zdążyły już pootwierać sporo i cały czas otwierają!)
Załączniki
Dzień po
Dzień po
Dzień po
Dzień po
Dzień po
Dzień po
IMG_3459.JPG
IMG_3457.JPG
IMG_3456.JPG
IMG_3455.JPG
Ostatnio zmieniony pt 28 wrz, 2018 przez Raclaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

ndz 05 sie, 2018

Po 2 tygodniowej przerwie nie wiedziałem czego się spodziewać. Te ostatnie tygodnie były naprawdę gorące, a nie mogłem im nawadniać gniazda w międzyczasie.
Na szczęście wszystko jest w porządku. Robotnice i królowa żyją i mają się dobrze. Widać również, że królowa znosi potomstwo.
Ostatnio zmieniony pt 28 wrz, 2018 przez Raclaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

śr 08 sie, 2018

Karmienie - potem dałem im jeszcze kilka kropel. Karmiłem je 3 dni temu miodem i mącznikiem. Kolonia jest spora i dużo je :)

Nie mam pojęcia jak rozpoznam, że pojawiła się pierwsza robotnica fuli. Są dość podobne do niger. Chyba po prostu nie będę się tym przejmował i nadal troszczył się o całą kolonię, a z czasem myślę, że zobaczę fuli - jeśli wszystko się uda.

W tym momencie w gnieździe są 3 kupki jaja / larw, o której troszczą się robotnice. Takie jakby 3 inkubatory :P Także królowa nie próżnuje.
Ostatnio zmieniony pt 28 wrz, 2018 przez Raclaw, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 09 sie, 2018

Fajnie nagrane, nie wiem czy ja mam jakies lewe kolonie bo u mnie fuli po roku ma może z 20 robotnic ;/
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

pt 10 sie, 2018

U mnie na razie chyba nie ma ani jednej robotnicy fuli. Zobaczymy czy krolowa nie padnie zanim potomstwo zacznie dorastac. Licze sie z tym.
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

pt 28 wrz, 2018

Dawno nie pisałem co w kolonii...postanowiłem już nie kręcić filmów bo nie mam na to czasu. Zdjęcia + opis muszą wystarczyć :)

Kolonia ładnie prosperuje, urządziła sobie arenkę po swojemu, musiałem zdjąć sito i użyć fluonu bo formi nie radzi sobie z wilgocią.

Nie mam pojęcia czy pojawiły się robo fuli, nie wiem czy będę w stanie je rozróżnić od nigerek. Może ktoś podpowie czy jest jakiś prosty sposób?
Załączniki
IMG_3924.JPG
IMG_3919.JPG
IMG_3933.JPG
IMG_3931.JPG
IMG_3929.JPG
IMG_3927.JPG
IMG_3926.JPG
IMG_3925.JPG
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

pt 28 wrz, 2018

Kilka zdjęć z karmienia. Wyglądają na zdrową, rozwijającą się kolonię i cieszą oko :)
Załączniki
IMG_3955.JPG
IMG_3954.JPG
IMG_3953.JPG
IMG_3952.JPG
Raclaw
Posty: 163
Rejestracja: czw 31 maja, 2018

śr 17 kwie, 2019

Po mega długiej przerwie wracam na łono forum!

Niestety, ze względu na poważne zmiany, przeprowadzki i utrudnienia życiowe musiałem zrezygnować na tamten czas z hodowli mrówek. Mróweczki wypuściłem, formi zakupione mam zachowane.

Dlatego ta kolonia jest już zamknięta. Nie będzie update'u.

Od niedawno zacząłem na nowo stawać na nogi, a to wiąże się z możliwością do powrotu do myrmekologi, tak więc może, może niebawem będzie nowy temat :)
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

czw 18 kwie, 2019

Raclaw pisze: śr 17 kwie, 2019 Po mega długiej przerwie wracam na łono forum!

Niestety, ze względu na poważne zmiany, przeprowadzki i utrudnienia życiowe musiałem zrezygnować na tamten czas z hodowli mrówek. Mróweczki wypuściłem, formi zakupione mam zachowane.

Dlatego ta kolonia jest już zamknięta. Nie będzie update'u.

Od niedawno zacząłem na nowo stawać na nogi, a to wiąże się z możliwością do powrotu do myrmekologi, tak więc może, może niebawem będzie nowy temat :)
Zamykam temat
Zablokowany