Dziwne zachownie

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

janekMrówczarz
Posty: 112
Rejestracja: pt 14 cze, 2019

sob 07 wrz, 2019

Cześć, wczoraj wieczorem moją małą kolonię Lasius niger próbowałem przenieść do minmalistycnego formikarium korkowego z areną. Postawiłem na arenie miodziarkę, poidło i karmidło a następnie dałem próbówkę z mrówkami na arene. Królowa odrazu zaczęła eksplorować teren więc poszedłem spać. Rano zauważyłem że mrówki nie chcą się przenieść do formikariu ( spodziewałem się tego bo jest to bardzo mała kolonia) ale nie to mnie nie zabardzo zaskoczyło. Zdziwiło mnie to że w probówce obok jajek larw i poczwarek królowa położyła dość dużę greudki ziemi. Co ciekawsze nie dla tego żeby zakleić tą ziemią szybki probówki tylko poprostu ta ziemia leży sobie chyba bez celu. O co chodzi? Czy to żle? Dlaczego tak się stało?
Sam zrobiłem sobie większość krzywd, które odczułem
beniamin82
Posty: 93
Rejestracja: pt 28 cze, 2019

sob 07 wrz, 2019

Ziemia pomaga larwom w tworzeniu oprzędu. Czasami mrówki budują także w probówce własne przegrody i ściany dostosowując do własnych upodobań. Więc spokojnie.
To mądre stworzenia, skoro przyniosła sobie ziemi to ją do czegoś potrzebuje.

Pszczelarze mawiają: "Aż dziw bierze jak pszczoły potrafią naprawić błędy pszczelarza i przeżyć" .
To samo tyczy się mrówek, one sobie poradzą jak się im nie będzie przeszkadzać zbytnio.
janekMrówczarz
Posty: 112
Rejestracja: pt 14 cze, 2019

sob 07 wrz, 2019

Acha dzięki wielkie za pomoc
Sam zrobiłem sobie większość krzywd, które odczułem
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

sob 07 wrz, 2019

Jam miałem królową L. niger w pudełku po tic-tak, to w środku cześć była z waty a część z korka.
Królowa sobie uskubała drobne okruszki korka i wymieszała je z jajami i chyba larwami.

Więc podobna sytuacja. Sprytna mrówa :)
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
ODPOWIEDZ