Messor barbarus - dziennik hodowlany [by Małcin B)]

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderator: Moderatorzy

Małcin B)
Posty: 176
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

pn 23 gru, 2019

23.XII.2019
Heloł ewrybadi, isz hajse Marcin i jak zwykle gwiazdorzę jakbym coś tu znaczył, ale mniejsza z tym. Niestety, większość mrówek (7 gatunków) zniknęły z mojego biurka. Jednak pozostała mi jedna kolonia, i jej skutecznie poświęcam uwagę. Oczywiście mowa tu o Messor barbarus. Nie wiem, jak to się stało, że akurat barbarus, zawsze wolałem wasmanni czy structor. Ale cóż, fajne są, unikatowo się prezentują. Dodam też, że będę pisał zawsze przy ciekawszych okazjach, jak jakieś majory się pojawią albo przy przenoszeniu.

Przywędrowały ze mną w lipcu z Warszawy, kiedy byłem u kuzyna i wtajemniczałem go w świat mrówek. Wspólnie zamówiliśmy po kolonii Messor barbarus oraz jakieś pierdoły. Minęło jednak prawie pół roku. Ich liczba nie wzrasta w oszałamiającym tempie, kupiłem je w liczbie 15 sztyk, przyjechało z 30 i tyle jest do teraz. Co tydzień im czyszczę mini formi, dwa lub trzy razy w tygodniu dorzucam pajączka z piwnicy, i oczywiście stały dostęp do nasion. Szczególnie, jak na złość, wybierają takie białe, nie wiem co to. W każdym razie denerwujące, do złudzenia wygląda jak poczwarka, a znoszą tego setki koło larw. Nie mają majorka, troche smutno no ale przy takiej liczbie trudno się dziwić.
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
ODPOWIEDZ