Camponotus ligniperda - dziennik kolonii

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Biggie
Posty: 4
Rejestracja: ndz 12 kwie, 2020

ndz 12 kwie, 2020

Hej,
Od sezonu 2019 jestem posiadaczem małej kolonii Camponotus Ligniperda oraz samotnej królowej Lasius Niger znalezionej w doniczce podczas przesadzania roślinki
i o Camponotus chciałbym zamienić kilka słów 1x Q
3x w
1x poczwarka
5-10 larw
sporo jajeczek
Kolonia jest po solidnym zimowaniu, przebywa w małym korkowym gnieździe z areną. Generalnie wygląda, że wszystko jest jak należy, ale jak to z Camponotus - trochę się to wszystko ciąąąągnie Czy ktoś może podpowiedzieć jakie są czasy poszczególnych stadiów między jajeczkiem a imago ? Poczwarka jest już w swoim stadium około dwóch tygodni, widać czarny punkt (głowę ?) i zaczynam się nieco niepokoić że to aż tyle trwa
Dostają pokrojonego mącznika, miód (wielokwiatowy) i wodę. Jakieś sugestie odnośnie karmienia ? Próbowałem ze świerszczem ale chyba jest ich za mało - bo w sumie tylko jedna piastunka jest aktywna na arenie.
W formi jest 80% wilgotności i 22,5oC - czy wilgotność nie jest za duża ?

Cieszę się że tu trafiłem
--
Biggie
Karina Von Treskow
Posty: 94
Rejestracja: wt 31 mar, 2020
Kontakt:

ndz 12 kwie, 2020

Biggie pisze: ndz 12 kwie, 2020 Poczwarka jest już w swoim stadium około dwóch tygodni, widać czarny punkt (głowę ?)
Cześć.
Ten punkt to raczej odchody.
Biggie pisze: ndz 12 kwie, 2020 80%
Trochę za duża. Jak masz możliwość, to zmniejsz tak do 60%.
Pozdrawiam,
fajnie, że jesteś z Nami.
Karina z Niemiec Południowych. :roll:
Chciałam serdecznie zaprosić tu: https://dzieje-mrówek.blogspot.com/
Biggie
Posty: 4
Rejestracja: ndz 12 kwie, 2020

pn 13 kwie, 2020

Hej

Karina dziękuję za odpowiedź :mrug:

Stan kolonii bez zmian,
1x Q
3x w
1x poczwarka
8-10 larw
30-40 jajeczek
chociaż moja piastunka która jako jedyna jest aktywna na arenie miała zapędy samobójcze i chciała się utopić w poidełku, całe szczęście zerknąłem na arenę i rzuciłem jej koło :pirat: . Zamówiłem poidełko innej konstrukcji, tamto wyrzucam. Póki co będę podawał wodę po kilka kropel.
Przewietrzyłem arenę, wilgotność spadła do ok 65%
Poczwarka, która jest aktualnie moim oczkiem w głowie, zaczęła prześwitywać i wewnątrz widać kształty przyszłej robotnicy. Faktycznie czarny punkt o którym pisałem wcześniej to raczej tył mrówki. Bezwzględnie przy kolejnej przemianie larwy w poczwarkę odnotuję tutaj ten fakt i zmierzę czas. Sądzę że to może być blisko miesiąc zanim osiąga stan imago.
--
Biggie
Biggie
Posty: 4
Rejestracja: ndz 12 kwie, 2020

czw 16 kwie, 2020

Hej,

Niestety dramat ..
1x Q
3x w
0x poczwarek
8-10 larw
30-40 jajeczek

Jedna z piastunek, tych siedzących zawsze w gnieździe, zainteresowała się wyraźnie poczwarką. Uznałem, że będzie "odpakowywanie" i tak się faktycznie stało. Niestety coś musiało pójść nie tak, zapewne jest to ściśle związane z tym długim czasem przebywania w formie poczwarki. Możliwe że niewykształciła się poprawnie .. natomiast efekt finalny jest taki, że kanibalizm jest okrutny.
Może dostarczę im więcej białka na arenie .. sam nie wiem. Trochę przykro przy tak małej kolonii.
--
Biggie
Biggie
Posty: 4
Rejestracja: ndz 12 kwie, 2020

wt 26 maja, 2020

Hej,

Są dobre wieści

1x Q
8x w
10x poczwarek
4-5 larw
20 jajeczek

Po ostatnim wpisie uznałem że muszę uzbroić się w ciepliwość i dać naturze robić swoje.
W ostatnich dniach miałem okazję obserwować kilka "narodzin" nowych piastunek. Piękna sprawa.
Okazuje się że od przekształcenia larwa-poczwarka do stadium imago potrzeby jest mniej więcej miesiąc. Z jednej strony dziwne że nigdzie takiej wiedzy zdobyć nie mogłem, a z drugiej mam dużą satysfakcję z "własnego odkrycia".
Kolonia zaczyna nabierać malutkiego rozpędu. Mączniki im coś nie pasują, ntomiast wylęg świersza jak najbardziej.
Trochę mniej jajeczek ale liczę że królowa jeszcze będzie czerwić.

--
Biggie
ODPOWIEDZ