Cześć, jestem tu nowy i dziś chcę wam opowiedzieć o mojej kolonii Formica rufibarbis

Zapisy obserwacyjne hodowli mrówek to cenne źródła informacji którym warto się dzielić. Oto nowy dział "Dzienniki Hodowlane". :-)

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

ndz 19 kwie, 2020

Jeśli chodzi o samą kolonię złapałem ją w wakacje ubiegłego roku. Po wychowaniu pierwszego pokolenia moja królowa zapadła w stagnację (tak od razu... :( ) a fakt zasmucał jeszcze bardziej, ponieważ z jakiegoś powodu odchowały się tylko trzy mrówki :( :( . Do końca pierwszego zimowania królowa nie miała potomstwa a po zimowaniu w strzykawce rozwinęła się pleśń i jedna mrówka padła :( :( :( (potrójny smutek). Po przeprowadzeniu szybkiej akcji ratunkowej czyli przesiedlenia kolonii do nowej strzykawki sytuacja zaczęła się polepszać. Królowa złożyła jajeczka(wreszcie :D ) które z czasem przekształciły się w larwy.

I w tym momencie dochodzimy do dzisiejszego zdarzenia, w którym to doszło do nietypowego zjawiska, jakiego wcześniej nie udało mi się u mrówek zaobserwować. A zaczęło się od tego, że jedna mrówka chodziła w kącie areny i wyglądała jakby nie chciała wrócić do gniazda tylko ciągle tam coś szukała. Po chwili zjawiła się tam i druga mrówka i jakby szykowały pod "coś" ten "róg" areny. Za chwilę mrówki zaczęły tam znosić larwy! Przestraszyłem się trochę, ponieważ jak wcześniej wspomniałem nie widziałem u mrówek takiego zjawiska. Gdyby te larwy zginęły oznaczałoby to zagładę całej kolonii, ponieważ miałem wciąż tylko dwie robotnice a nie wyglądało na to, żeby królowa miała szybko się czerwić. Jednak na podstawie tego, że kąt areny był blisko wentylatora laptopu szybko wywnioskowałem, iż po prostu wygrzewają one właśnie w tym miejscu larwy, żeby pomóc im w rozwoju. MRÓWKI SĄ NIESAMOWITE - pomyślałem. Dałem im jeszcze trochę ogrzać larwy a potem wyłączyłem laptop i odstawiłem formikarium(właściwie strzykawkę "przypiętą" do areny)
z biurka na półkę gdzie zawsze stoją rano i w nocy, żeby nie przeszkadzały. I okazało się, że kiedy tylko źródło ciepła zostało odłączone mrówki z powrotem zaniosły larwy do strzykawki.

Dajcie znać jeśli przytrafiły się wam podobne lub jeszcze ciekawsze sytuacje, w których zaobserwowaliście, że mrówki mają jeszcze wiele w sobie tajemnic. :wink:
Seba321
Posty: 39
Rejestracja: śr 26 cze, 2019

pn 27 kwie, 2020

U mnie L Niger tak robiły tyle ze z poczwarkami. Może pomyśl nad dogrzaniem kolonii, na pewno przyspiesza to rozwój
SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

czw 30 kwie, 2020

Rozważę to. :wink: Jeśli chodzi o samą kolonię to larwy niedawno zamieniły się w poczwarki, a królowa złożyła kolejny "pakiet" jajeczek. Obecnie poczwarki są już odwijane. :D

Mam jeszcze kilka pytań dotyczących moich kolonii a mianowicie:
1. Czy mogę karmić mrówki muchami? (ostatnio bardzo dobrze się przyjmują)
2. Skąd pozyskać skoczogonki z natury? (chciałbym dać mrówkom team sprzątający)
3. Złapałem dzisiaj królową Myrmica rubra, ale nie wiem czy będzie czerwić, bo w kalendarzu rójek na rok 2020 pisało "wędrówki królowych z różnych powodów". Co to oznacza?

Z góry dziękuję! :wink:
Seba321
Posty: 39
Rejestracja: śr 26 cze, 2019

czw 30 kwie, 2020

1 tez swego czasu karmiłem muchami, ale lepiej kup białe robaki na ryby i rozcinaj na pół i dawaj takie mrowkom
2. Szukaj w doniczkach z kwiatami, często sie tam lęgną. Opcja druga to kupić na allegro czy gdzieś
3. Ja złapałem dwie, każda padła po jednym dniu :/
SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

pt 01 maja, 2020

Jeśli chodzi o robaki wolę kupić mączniki niż te dla ryb.

O dziwo nie znalazłem skoczogonków w doniczkach, dzisiaj jeszcze poszukam w tych na dworze. Może się znajdą. :wink:

Na razie wczorajsza królowa żyje i wyszarpała watę od strony wody. Stwierdziłem, że może ma za mało miejsca i poszerzyłem jej trochę miejsce. Co sądzisz o adopcji królowej. Mogłaby się udać?
SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

pt 01 maja, 2020

O dziwo moja wczorajsza królowa Myrmica rubra nie umarła, ale złożyła jajeczko i trzyma je w żuwaczkach O.o . Żeby przypadkiem nie padła dam jej porcję miodu. Czyżbym odkrył nowy termin rójek lub jakiś podgatunek?

Dajcie znać co o tym sądzicie :D

PS. To podsunęło mi na myśl założenie dzienniczka nowej kolonii Myrmica rubra aby codziennie zapisywać tam jej "przebieg"
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

sob 02 maja, 2020

Witam.
To jest królowa, która wyszła po jedzenie dla potomstwa, a nie rójkowa. :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

ndz 03 maja, 2020

Cóż, to trochę dziwne, ponieważ na trochę przed jej złapaniem obserwowałem ją i wyglądała jakby chciała znaleźć bezpieczne miejsce na założenie nowej kolonii tzn. chowała się pod liśćmi albo wchodziła do dziurek.
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

ndz 03 maja, 2020

SpaczKAX pisze: ndz 03 maja, 2020 Cóż, to trochę dziwne, ponieważ na trochę przed jej złapaniem obserwowałem ją i wyglądała jakby chciała znaleźć bezpieczne miejsce na założenie nowej kolonii tzn. chowała się pod liśćmi albo wchodziła do dziurek.
Jest też możliwość że to młoda królowa która postanowiła odłączyć się od starego mrowiska i założyć własne
Rójkę miała w zeszłym roku, przezimowała z innymi królowymi, a teraz wyszła

No chyba że rzeczywiście szukała tylko pożywienia
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

ndz 03 maja, 2020

Tlaloc pisze: ndz 03 maja, 2020 Jest też możliwość że to młoda królowa która postanowiła odłączyć się od starego mrowiska i założyć własne
Rójkę miała w zeszłym roku, przezimowała z innymi królowymi, a teraz wyszła

No chyba że rzeczywiście szukała tylko pożywienia
Możliwe i bardziej prawdopodobne, ale czy w takim razie teraz potrzebuje jedzenia i czy w czasie kiedy ją łapałem nie powinna chodzić z orszakiem robotnic? :|
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

ndz 03 maja, 2020

SpaczKAX pisze: ndz 03 maja, 2020
Tlaloc pisze: ndz 03 maja, 2020 Jest też możliwość że to młoda królowa która postanowiła odłączyć się od starego mrowiska i założyć własne
Rójkę miała w zeszłym roku, przezimowała z innymi królowymi, a teraz wyszła

No chyba że rzeczywiście szukała tylko pożywienia
Możliwe i bardziej prawdopodobne, ale czy w takim razie teraz potrzebuje jedzenia i czy w czasie kiedy ją łapałem nie powinna chodzić z orszakiem robotnic? :|
Będzie potrzebowała jedzenia cały czas
A jeśli będzie jej brakować to wzrosną szanse że zje potomstwo

Co do drugiej części pytania, to nie wydaje mi się
Jeśli szukała pożywienia dla larw to znaczy że nie mogła jeszcze polegać na robotnicach, a jeśli zakładała nowe mrowisko to raczej robotnice pozostały wierne innej (lub innym) królowej która została w starym mrowisku
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

ndz 03 maja, 2020

Tlaloc pisze: ndz 03 maja, 2020
SpaczKAX pisze: ndz 03 maja, 2020
Tlaloc pisze: ndz 03 maja, 2020 Jest też możliwość że to młoda królowa która postanowiła odłączyć się od starego mrowiska i założyć własne
Rójkę miała w zeszłym roku, przezimowała z innymi królowymi, a teraz wyszła

No chyba że rzeczywiście szukała tylko pożywienia
Możliwe i bardziej prawdopodobne, ale czy w takim razie teraz potrzebuje jedzenia i czy w czasie kiedy ją łapałem nie powinna chodzić z orszakiem robotnic? :|
Będzie potrzebowała jedzenia cały czas
A jeśli będzie jej brakować to wzrosną szanse że zje potomstwo

Co do drugiej części pytania, to nie wydaje mi się
Jeśli szukała pożywienia dla larw to znaczy że nie mogła jeszcze polegać na robotnicach, a jeśli zakładała nowe mrowisko to raczej robotnice pozostały wierne innej (lub innym) królowej która została w starym mrowisku
Czyli oprócz węglowodanów królowa musi mieć także dostarczane białka?
Seba321
Posty: 39
Rejestracja: śr 26 cze, 2019

ndz 03 maja, 2020

Tak, musisz ją karmić zarówno miodem jak i białkiem ;)
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

ndz 03 maja, 2020

Witam.
Przykład:
Miód, pyłek i mączniki lub muszki. :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

pn 04 maja, 2020

Jak wrócę do domu to obficie ją nakarmię :wink:
SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

śr 06 maja, 2020

Mam pytanie, a mianowicie ile zajmuje proces poczwarka - imago dla mrówek Formica rufibarbis? Pytam się, ponieważ jest dziwna sprawa. Mrówki chyba rozwinęły dwa kokony za wcześnie. Wnioskuję to po tym, że jeszcze "białe" mrówki zostały odwinięte z oprzędu, a jedna została chyba posiłkiem dla królowej i larw. Jest jeszcze drugi powód - pytam z ciekawości. :wink:

PS. Znalazłem niedawno skoczogonki przy gnieździe Tetramorium sp. na podwórku. NARESZCIE! :mrgreen:
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

śr 06 maja, 2020

SpaczKAX pisze: śr 06 maja, 2020 Mam pytanie, a mianowicie ile zajmuje proces poczwarka - imago dla mrówek Formica rufibarbis?
Witam, u mojej rufibarbis przemiana z poczwarki w imago zajeła miesiąc. I tak jeszcze dodam, to chyba normalne że świeżo otwarte robotnice są białe i nieruchome.
L. cf. niger
F. fusca
SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

śr 06 maja, 2020

Karol Be pisze: śr 06 maja, 2020 I tak jeszcze dodam, to chyba normalne że świeżo otwarte robotnice są białe i nieruchome.
No wiem, ale one otwarły je po zaledwie dwóch dniach do zawinięcia :wtf: . Na szczęście tylko dwie :) .
SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

śr 06 maja, 2020

Chciałbym się jeszcze zapytać o to, czy ok. sześć skoczogonków wystarczy aby je rozmnożyć? I czy mam jeszcze ich nałapać jeśli to za mało?

Dziękuję wszystkim tym, którzy odpowiedzieli mi na poprzednie pytania :D
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

czw 07 maja, 2020

Witam.
Musisz byc pewny czy to skoczogonki! Jak nie to możesz przynieść mrówką pasożyty!
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Krzyswaw
Posty: 91
Rejestracja: pn 03 cze, 2019

czw 07 maja, 2020

Jeśli to skoczogonki to powinno wystarczyć ale jak już kolega napisał upewnij się że to skoczogonki a nie roztocza.
A jeśli upewnić się nie możesz to są do kupna na allegro.
SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

pt 08 maja, 2020

Na 1000% są to skoczogonki, także nie ma zagrożenia.

Jeszcze jedno pytanie: jak pozyskać poczwarki np. Lasius niger lub Formica rufibarbis?
Krzyswaw
Posty: 91
Rejestracja: pn 03 cze, 2019

pt 08 maja, 2020

Najprościej rozkopać gniazdo ale nie polecam bo można przywlec jakieś dziadostwo a mrówki cie pogryzą możesz ryzykować szansa na to że mrówki są zdrowe wynosi tak powyżej 50%
SpaczKAX
Posty: 31
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2020

pt 08 maja, 2020

Znalazłem gniazdo Formica (chyba rufibarbis) w drewnie. Czy szansa na zdrowe mrówki w takiej chwili wzrasta?
ODPOWIEDZ